Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
26

1968’den 73’e kadar Pink Floyd, vokalistleri Syd Barret olmadan kendi seslerini tekrardan bulmaya çalıştıkları uzun bir süreçten geçmiştir. Syd, grubun birden ünlenmesiyle beraber uyuşturucu kullanımıyla yavaş yavaş gruptan soyutlanmaya başlamıştı. Grup, Barret’la yollarını ayırdıktan sonra çıkardıkları albümleri eskilerine kıyasla daha az başarı gösterdi. Ama yapım şirketlerinin sabrı, onların sıkı çalışması ve yetenekleri gelecek senelerde onları olağanüstü yerlere getirdi.

73 ve 75’te çıkardıkları “Dark Side of the Moon”  ve “Wish You Were Here”, dünya çapında milyonlarca kopya satan ve grubu şöhrete kavuşturan albümlerindendir. “Dark Side of the Moon”, kolektif bir iç gözlem yolculuğunu anlatırken, “Wish You Were Here” eski dostları Syd Barrett’ın melankolik bir şekilde hatırlanmasını anlatmıştır. Bu harikulade albümleri takip eden “Animals” adlı albümleri de bir öncekiler kadar başarılı olmuştur. Ama “Animals”ı diğerlerinden özel yapan şey, Roger Waters‘ın neredeyse tüm albümün şarkı sözlerini kendi başına yazmasıdır.

Bu albümün gerçekleşmesinde başta George Orwell’a teşekkür edebiliriz. 1945 yılında George Orwell, hepimizin aşina olduğu Hayvan Çiftliği romanı yayımlamıştır. Waters,  bu kitaptan o kadar etkilenmiştir ki, kitabı ilham kaynağı olarak alıp kitaptaki konseptin kendi versiyonunu yaratmıştır. George Orwell’in kitabından bahsetmek gerekirse, romanı Sovyetler Birliği ve stalinizmi eleştiren hicivsel bir roman olarak yazılmıştır. Hikaye, komünist liderleri ve onların takipçilerini çiftlikte yaşayan hayvanların rollerine bağlayan bir çiftlik perspektifinden yazılmıştır. Tıpkı Orwell gibi Waters’ da sözlerinde insanları hayvanlar olarak tasvir etmiş, marksist sosyalist toplumu eleştirmek yerine, kapitalizmi ve İngiliz toplumunu eleştirmiştir. Bu toplumu eleştirmek üzere üç farklı hayvanı ele almıştır. Bunlar köpekler, domuzlar ve koyunlardır. Bu hayvanlar albümündeki ikinci, üçüncü ve dördüncü şarkılarının isimlerinde de belirtilmiştir.

Başta “Dogs” şarkısının sözlerine bakarsak birinci dize de bir yırtıcı hayvanın av arayışında oluşunu anlatır cinsten olduğunu görebiliriz.

You gotta be crazy, you gotta have a real need.
You gotta sleep on your toes, and when you’re on the street,
You gotta be able to pick out the easy meat with your eyes closed.
And then moving in silently, down wind and out of sight,
You gotta strike when the moment is right without thinking

Roger Waters’ın müzik endüstrisinde çalışan iş adamları ve kurumsal figürleri birer yırtıcı hayvan gibi görürken, endüstride emek harcayan “zayıf” müzisyenleri de av olarak görmüştür.

You have to be trusted by the people that you lie to,
So that when they turn their backs on you,
You’ll get the chance to put the knife in.

Waters’ın iş adamlarını birer yırtıcı hayvan gibi görmesinin nedeni, geçmişte müzik endüstrisindeki insanlar tarafından kandırıldığından dolayı olduğu düşünülüyor.

Daha çok insanları gözlemleyip yazılmış bir havası olan bu albümde Roger’ın kişiselleştirdiği iki bölüm vardır. Bu da ikiye bölünmüş olan “Pigs Of The Wings (Part 1)” ve“Pigs On The Wings (Part 2)”de anlatığı hikayedir.

Roger’a göre bu şarkı, bu albümün yayınlanmasından bir yıl önce evlendiği eşi Lady Caroline Christie’ye adanmış bir aşk şarkısıdır. Albümün başlangıcındaki şarkının ilk bölümünde, eşi hakkında “Ya beraber olmasaydık.” senaryosunu paylaşmıştır.

If you didn’t care what happened to me,
And I didn’t care for you,
We would zig zag our way through the boredom and pain
Occasionally glancing up through the rain.
Wondering which of the buggars to blame
And watching for pigs on the wing.

Roger eşine eğer birbirlerini bulmasalardı hayatın nasıl olacağını anlatmıştır. Eğer birlikte olmasalardı hayatın kötü niyetleri olan insanlardan, yani domuzlardan, korunmak için daha zor bir yer olabileceğini sözlerinde belirmiştir.

Ama şarkının ikinci bölümünde, Roger hislerini ve  şu anki durumlarının gerçekte nasıl olduğunu sözlerinde açıklayarak hayranlarına hayatlarından bir kesit sunmuştur.

 You know that I care what happens to you,
And I know that you care for me.
So I don’t feel alone,
Or the weight of the stone,
Now that I’ve found somewhere safe
To bury my bone.

Kaynakça: 1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
26

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here