Dışarıda yoga ve pilates yapan insanlar olduğunu biliyoruz. Peki ikisini de düzenli programınıza dahil etmeyi düşündünüz mü? İkisi birlikte beden ve zihin için çok güçlü olabilir. Hem yoga hem de pilates bedeninizi kanatlandırabilir.

Pilates asıl olarak I. Dünya Savaş’ında  yaralanan askerlerin rehabilitasyonu için geliştirilmiş bir tekniktir. Pilates vücut çekirdeğinizi çok çalıştırmanızı sağlar. Pilates egzersizleri bir bölgeyi hedefler ve belirli kasları çalıştırıp yoruluncaya kadar tekrarlar. Pilatesteki mevcut olan ana hareketlerinin tümü de yoga asanalarından türemiştir. Yoga ise tam bir vücut deneyimidir. Bir yoga pozunun vücudun sadece bir kasını veya bölgesini hedef alması zordur. Pilates ve yoga, fiziksel beden üzerinde çalışırlar. Fakat yoga, ek bir dikkat ve meditasyon unsuru içerir. Bu; zihni yavaşlatıp sakinleştirmemizi, stres, kaygıyı ve aşırı düşünmeyi azaltmamızı sağlar. Ayrıca bize nefesi ayarlamayı ve kontrol etmeyi öğretir. Bu, zihni sakinleştirmenin en iyi yollarından biridir.

Yogalates, piltes ve yoga hareketlerinin birlikte kullanılması ile doğan bir spordur. Bu, vücudu dengeli tutmaya yardımcı olan ve omurganın desteklenmesi için gerekli olan çekirdek kaslarına odaklanan fiziksel bir fitness sistemidir. Pek çok doktor, sakatlanan insanlara tavsiye eder. Dansçılar ve diğer sporcular da giderek daha esnek olmak için yogalates yapıyorlar. Bu hareketlerin düzenli yapıldığı takdirde zaman içerisinde vücudu çok daha ince ve fit bir yapıya soktuğu da bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında kadınların bir spordan beklediği en önemli özelliklerin başında bunların geldiği düşünülürse kadınların yogalatesi şimdiden seveceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Yogalates zihin, beden ve nefes arasında bağlantı sağlayan bütüncül bir uygulamadır. Vücudu arındırarak genel sağlığı iyileştirir. Pilates ve Hatha yoga arasında birçok ortak yön vardır. Bunlar arasında esnekliğe vurgu, nefes alma ve hareket yoluyla güçlenme sayılabilir. Yogalates tüm bu özelliklerden faydalanıyor. Temel teori, zemine dayalı pilates tarzı egzersizlerin, vücudu yoga duruşlarını güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için etkili bir şekilde hazırlamasıdır.

Yogalatesin artıları:

  • Artan Fiziksel ve Zihinsel Dayanıklılık
  • Geliştirilmiş Esneklik
  • Ortak Hareketlilik
  • Kaslarınızın Uzatılması
  • Gelişmiş Duruş İçin Omurganın Uzaması
  • Stres Giderici
  • Daha iyi uyku
  • Daha Güçlü, Daha Tonlu Bir Vücut

Yogalates, hem zihin hem de beden üzerindeki faydalı etkileri nedeniyle kabul gören bir egzersizdir. Sınırlarınızı ilerletmenize izin verir; vücudunuzu germe ve açık bir bakış açısı ile itmeye fayda sağlar. Yogalates, belirlediğiniz sınırlar içinde egzersiz yapmayı teşvik eder. Çeşitlilik, insanları bir araya getiren şeydir. Bu egzersiz şekli çoğunlukla ruhsal olduğu kadar vücut sağlığını da arayan insanlar için işe yarar. Füzyon dayanıklılık, kas tonlama ve kas esnekliği yaratır. Yogalates esneklik, kas tonlama ve dayanıklılık için mükemmeldir.

Görsel kaynakları 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here