Türkiye’de 9 Mart 2018’de vizyona giren Phantom Thread filminin konusu kısaca şöyle: Ünlü terzi Reynolds Woodcock ve kız kardeşi Cyril, 1950’lerin savaş sonrası Londra’sında, kraliyet ailesini, film yıldızlarını ve sosyeteyi Woodcock Evi’nin farklı tarzıyla giydirmektedir. Woodcock’ın hayatına kadınlar girip çıkmakta ve müzmin bekara ilham verip arkadaşlık etmektedirler. Ta ki karşısına genç, iradeli bir kadın olan Alma çıkana dek. Alma, kısa sürede Reynolds’ın hayatında ilham perisi ve sevgilisi olarak kalıcı bir yer edinir.

Boogie Nights, Magnolia, There Will Be Blood ve The Master filmleriyle tanınan Paul Thomas Anderson, son 20 yılın en önemli yönetmenlerinden biri sayılıyor. Yönetmenin merakla beklenen 6 dalda Oscar ödülüne aday olan yeni filmi Phantom Thread sonunda Türkiye vizyonunda karşımıza çıktı. Filmin Türkiye prömiyeri 17. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde gerçekleştirilmişti. Baş rolleri Daniel Day Lewis ve Vicky Krieps paylaşırken, onlara yardımcı rollerde Lesley Manville ,Brian Gleeson, Sue Clark, Joan Brown ve Harriet Leich eşlik etmişler.

Film temelde, ünlü bir kadın terzisi olan Reynolds Woodcock (Daniel Day Lewis) ve garsonluk yaparken keşfettiği genç Alma (Vicky Krieps) arasındaki sorunlu aşk hikayesini anlatıyor. Reynolds, Londra’nın bütün kalburüstü kadınlarının elbiselerini taşımak istediği çok başarılı ve ünlü bir terzidir. Genç yaşta çok sevdiği annesini kaybetmiştir. Annesinin hatırasını daima yanında taşımak için annesinin bir tutam saçını ceketinin astarının içine koymuştur, böylece onu her zaman kalbinin üzerinde taşımaktadır. Hiç evlenmemiştir ve kız kardeşi Cyril (Lesley Manville) ile beraber yaşamaktadır.

Genç ve güzel Alma’yla karşılaştıktan sonra hayatında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Birbirlerinden ilk andan itibaren etkilenirler. Alma, Reynolds’un yanına taşınır, ona modellik yapar ve yardım eder. Adeta onun ilham kaynağına dönüşür ve aralarında oluşan çekim, onları evliliğe kadar götürür. Alma, evin sürekli kalabalık olmasından, kocasının işinden başka hiçbir şeyle meşgul olmamasından ve kendisiyle ilgilenmemesinden şikayetçidir. Kocası sürprizlerden hoşlanmamaktadır, rutinlerine sıkı sıkıya bağlıdır ve rutininin bozulduğu durumlarda aşırı tepki göstermektedir.

İlişkileri oldukça gerilimli, gelgitli bir hal alır ve birbirleriyle tartışmaya başlarlar. Ancak Alma kararlıdır ve kocasının içinde annesinden sağlıklı bir şekilde ayrılamadığı için oluşan boşlukları çeşitli yöntemlerle doldurmaya çalışır. Kocası da farkında bile olmadığı ihtiyaçları giderildiği için genç karısı Alma’nın karşısında boyun eğer ve onu annesinin yerine koyar. Reynolds’un annesiyle arasındaki ilişki, bariz bir şekilde Freud‘un savunduğu Oedipus Kompleksi‘ine yapılmış bir gönderme. Çarpıcı final bölümünde de bu durum iyice su yüzüne çıkıyor.

Oyunculuklara geçersek, Reynolds Woodcock rolünde oyunculuk kariyerinin jübilesini yapan Daniel Day Lewis’den bahsetmemek olmaz. 3 Oscar ödülü bulunan usta oyuncu, olabildiğince sakin ve gösterişsiz bir performans göstererek oynadığı role müthiş bir uyum sağlamış. Karakterin dışa vurmadığı, içinde yaşadığı duygularını dahi kusursuzca seyirciye aktarabiliyor. Genç Alma’yı oynayan Vicky Krieps de usta aktörün karşısında hiç ezilmeden, karakteri kusursuz bir şekilde canlandırmış. Genç oyuncunun geleceğinin oldukça parlak olacağını tahmin etmek zor değil. Lesley Manville de kendine düşen görevli başarıyla yerine getirmiş.

Yönetmen Paul Thomas Anderson, senaristliğini ve görüntü yönetmenliğini de kendisinin üstlendiği filmi gösteriş yapmayan, senaryoya mükemmelen hizmet eden, oldukça duru ve şık bir teknik beceriyle kotarmış. Filmin yönetmenliğiyle, senaryosuyla, görüntüleriyle ve müzikleriyle klasik filmleri andırdığını söylemek mümkün. Filmin temposuyla, biçimiyle, senaryosuyla her zevke uygun olmadığı söylenebilir. Belki de ödül sezonunda aradığını bulamamasının ve 6 dalda Oscar ödülüne aday olduğu halde sadece En İyi Kostüm Tasarımı ödülüyle ödül töreninden ayrılmasının sebebi budur.

Sinemanın neredeyse sadece görsel efektlerden, süper kahramanlardan ve patlamalardan ibaret hale geldiği günümüzde farklı bir film izleme deneyimi yaşamak isterseniz Phantom Thread sinema salonlarında sizi bekliyor.

Kaynak: 1

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here