Person of Interest 2011 yılında hayatımıza girdiğinde büyük bir serinin başlamış olduğunu belki en başta fark edemedik. İlerleyen sezonlarda hikaye örgüsünün aslında ne kadar bağlı ve geniş olduğunu gördük. Bu diziyi gerçekten çok sevdik. Bazı izleyiciler özellikle 1. sezondaki polisiye kısmını sıradan bulup diziye devam etmedi ancak bizce çok büyük bir hata yaptılar. Özellikle kadronun genişlemesiyle birlikte Person of Interest tadından yenmez oldu.

(Şimdiden uyarıyoruz bu yazı spoiler kaynıyor.)

Biz bu yazımızda Person of Interest incelemesi yapmayacağız. Diziye farklı bir yönden bakacağız. Dizide bulunan büyük bir yapay zeka olan Machine’i merkezimize alacağız. Dizinin başlarında bahsedilen Machine temel olarak kötü eylemleri önceden tahmin edip bunların önüne geçmek için Finch ve Nathan tarafından geliştirilmiş bir yapay zekaydı. Yapay zeka dünyadaki tüm kameralara ve mikrofonlara sızabiliyor onları izleyebiliyor ve dinleyebiliyordu. Buna cep telefon kameraları ve mikrofonları bile dahildi. Kameralardan tüm insanların hareketlerini ve yaşamını izliyordu. Bunları veri tabanına kaydediyor ve hareket örgüsünden yola çıkarak suçlu ya da kurban olacak kişiyi tahmin edebiliyordu. Bu yapay zekanın birçok insanın hayatını kurtarabileceği düşünülerek Amerika hükumetine satılıyor ancak hükumet bunu sadece büyük terör olaylarını önlemek için kullanacaktı.

Dizinin başında geçen Nathan olaylarından sonra Finch rahat edemedi ve ilgisiz olarak nitelendirilen bu insanların hayatlarını kurtarmak istedi yoksa diğer türlü rahat edemeyecekti. Makineyi satmadan önce backdoor bırakıldığını bilen Finch, bu arka kapıdan makineye sızdı ve makine tarafından ilgisiz olarak nitelendirilen suçları önlemek için çalışmaya başladı. Bunun için eski CIA ajanı olan Reese ile anlaştı.  Böylece Finch bilgisayar başında, Reese ise sokaklarda suçları önlemek için ter dökmeye başladı. Makine temelde suçlu ya da kurban olacak kişiyi size gösteriyor. Elinizde bir isim var ancak bu suç mu işleyecek yoksa kurban mı onu bilemiyorsunuz.

Makine ile ilgili kısa bir özet geçtikten sonra bunu günümüzde yapmak ve uygulamak gerçekten mümkün mü sorusunu kendimize soruyoruz. İşin farklı boyutlarını ele alalım;

 • Tüm kameralara ve mikrofonlara sızmak
 • Bütün her şeyi aynı anda izlemek ve dinlemek
 • İzlediklerini ve dinlediklerini kayıt altında tutmak
 • Yapay zekayı depolayacak büyük bir ortam
 • Büyük bir veri tabanı
 • İnsan hareketlerine ve konuşmalarına göre tahmin yeteneği
 • İnsanların yüzlerini analiz edip kimlik çıkartabilmeli
 • Yapay zekanın 50 kat zorluğunda turing testini geçmesi
 • Yapay zekanın insan dili ve anlayışını üst düzeyde bilmesi
 • Yapay zekanın olay örgüsünü bilmesi
 • Devasa bir işlem gücü
 • Suçlu ya da kurbanı tahmin etmesi için çok güçlü bir ilişki yeteneği
 • Bulduğu kişileri büyük bir olasılıkla tutturması
 • Yapay zekanın kontrol altında tutulması

Yukarıda bahsettiğimiz maddeler çok yüzeysel ancak bahsettiğimiz makine yani yapay zeka için temelde olması gereken özelliklerden bazıları.

Bu yapay zekanın tüm kameralara ve mikrofonlara sızdığını düşünelim. Aslında bu da günümüz için imkansız bir olay. Bazı kameralara sızılabilir ancak tüm kamera ve mikrofonlar bütün bir internet ağının hepsine sızmak demek. Bunu bir şekilde hallettik diyelim. Bu yapay zeka sızdığı tüm kameraları aynı anda izlemeli ve tüm insanların kimliğini çıkartmalı ardından mikrofonlardan dinleyerek hayatına dair bir olay örgüsü çıkartabilmeli. İşte bu noktada olay git gide imkansızlaşıyor. İlk olarak bunları aynı anda yapması çok ama çok büyük bir işlem gücüne sahip olmalı. Aynı zamanda büyük bir soğutmaya sahip olması gerekiyor. Şu an bunu karşılayacak bir işlemci bildiğimiz kadarıyla icat edilmedi.

Bu adımı da yaptık diyelim yani işlem gücümüz ve soğutma olayımız tamam. Daha sonra gelen adım ise bu verileri tutacağı büyük bir veri tabanı. İnsanların kimlikleri, hareketleri, olay örgülerini tutacak bir veri tabanı. Büyük bir veri tabanına ihtiyacımız var ancak bunu da halledebiliriz.

En önemli adımlar aslında şimdi başlıyor bu yapay zeka insanların hayatlarındaki olay örgüsünü bilmeli ve onları anlamalı daha sonra ise geleceği tahmin edip bu kişinin hayatı tehlikede ya da suç işleyecek demeli. Bir yapay zekanın bunu günümüzde gerçekleştirmesi ne kadar mümkün?

Günümüzde gerçekleştirmek imkansız mı?

Bu türde bir yapay zekayı geliştirmek için büyük bir güce sahip olmanız gerekiyor. Ancak büyük devletler bunu birleşerek gizli bir şekilde geliştirebilir. Tüm kameralara sızma olayı devletlerin izinlerinden geçer ve internet sağlayıcıları gibi bir sürü konuda etkileşim gerektirir. Bu olayı sadece yetkili kişiler bilmeli ve insanlardan saklanması gerekir.

Bunlar sağlandıktan sonra yapay zekanın inşa edileceği büyük bir ortam yapılmalı. Ardından yapay zekanın geliştirilmesi başlanır. İlk önce küçük bir bölgede yapay zeka denenir, test edilir ve eksikleri giderilir.

Ancak olay zaten yapay zekanın insanları sezmesi ve onların olay örgülerine göre geleceği tahmin etmesinde kopuyor. Bunun için de yapay zeka dalının daha çok gelişmesi gerekiyor. Günümüz şartları için buna imkansız diyebiliriz.

Peki günümüzde bu kadar gelişmiş olmasa da herkesi izleyen bir sistem olabilir mi sorusunu soralım. Bizce olabilir fakat bu yapay zekadan oldukça uzak bir sistem içerisinde. Yani geleceği tahmin etmesi imkansız bir hadise. Benzer bir sistemin Çin’de kullanıldığı ise iddialar arasında. Videoyu buraya bırakıyoruz. Gelecekte böyle bir yapay zeka geliştirilirse umarım sadece iyilerin elinde olur ve kötülükleri yok etmek için kullanılır diyelim. Bir başka Samaritian vakası yaşamayalım. İyi günler dileriz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here