Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE), yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla sergilerini Google Arts Culture’da ulaşıma açtı.

Pera Müzesi’nden yapılan açıklamaya göre, her iki kurum, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla 31 Mart’a kadar ziyarete kapalı olacağı dönemde, kültür sanat ortamından uzak kalmak istemeyenler için dijital sergilerle Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonlarını sanat seyahate açtı.

Sanatseverler, Google Arts & Culture platformu üzerinden, Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonundaki eserleri ve İstanbul kent kültürünü mercek altına alan sıra dışı sergileri en ince ayrıntısına kadar inceleyip, 360 derecelik görüntülerle “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” ve “Osman Hamdi Bey” sergilerinde sanal tura çıkabilecek.

17. yüzyıl tablosundan çocuk resmine, her yaşa uygun sergiler
Pera Müzesi, koleksiyon sergileri “İmparatorluktan Portreler“, “Düşlerin Kenti: İstanbul” ve “Kahve Molası“nın yanı sıra, graffiti üzerine dünyadaki en kapsamlı sergilerden biri olan “Duvarların Dili” ile, çocukların Pera Öğrenme Atölyeleri’nde ürettiği renkli çalışmaları bir araya getiren “Yaz Yaz Yaz” isimli sergilerini de dijital ortamda ziyarete sunuyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ise açıldığı dönemde büyük ilgi toplayan “Dört Ayaklı Belediye”, “Şişli Camii“, “Taksim“, “Uzak İzlenimler“, “Doğu’nun Merkezine Seyahat“, “Ahşap İstanbul” ve “Uzun Öyküler” başlıklı sergileri Google Arts & Culture‘da sanatseverlerle buluşturuyor.

Alman Büyükelçiliği Yazlık Konutu, Kayserili Ahmed Paşa Konağı, Zeyrek Bölgesi Evleri gibi ahşap konut mimarisinden örnekler sunan “Ahşap İstanbul” ile, “Melling ve Dunn” panoramaları üzerinden İstanbul’un tarihsel topoğrafyasına odaklanan “Uzun Öyküler” ise Enstitü’nün dijital ortama aktardığı diğer sergiler arasında yer alıyor.

KAYNAK:1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here