Peaky Blinders’ın 5.sezonunda boy göstermekte olan Oswald Mosley, aslında gerçekten İngiltere siyasetinde bulunmuş ve dönemine damga vurmuş bir isim.

16 Kasım 1896 yılında Londra’da dünyaya geldi. Ailesi, çeşitli akrabalık bağları sayesinde soylu denebilecek, güçlü bir aileydi. Annesi ve babası ayrıldıktan sonra, annesiyle beraber dedesinin yanına gitti ve dedesinin gözetiminde büyüdü. Aile ve yakın arkadaşları arasında kendi ismi değil,Tom kullanılırdı. İlkokul ve lise döneminde başarılı bir öğrenci olan Oswald Mosley, eskrimle de yakından ilgileniyordu. Hatta okul döneminde eskrim şampiyonu oldu. Hem şampiyonluğunu hem de eskrim sporu heyecanını, hayatı boyunca korudu. 

Yeni partisinin adını “Britanya Faşistler Birliği” olarak belirledi; başlangıçta yüksek bir destek gördü fakat partinin giderek daha da radikal ve otoriter hala gelmesi, bu desteği azalttı. Popülaritesinin azaldığını gören Mosley, Avrupa’daki diğer faşist hareketlerle temasa geçti; bu kapsamda gerçekleştirdiği ziyaretlerde faşist İtalyan lider Benito Mussolini ile görüştü ve desteğini aldı. Anti-Komünizm ve Anti-Semitizm propagandası, milliyetçi çevrelerde destek buldu. Bu desteğin getirdiği rüzgarı iyi kullanan Britanya Faşistler Birliği, 50 binden fazla üye sayısına ulaştı. Burjuva sınıfına da hitap etmeyi başaran Mosley, bu dönemde; sayısız soylu, asker, yazar ve hatta Daily Mail, Daily Mirror’dan bazı çevrelerin bile desteğini aldı. Aldığı bu destekle, sokakta işçi mitingleriyle savaşmak için “Kara Gömlekliler” paramiliter kuvvetini kurdu. Çeşitli sokak olayları ve provokasyonlar ile kendini duyuran Kara Gömlekliler, parti kapatılana kadar Britanya sokaklarında terör estirdi. Hitler’in Mosley’nin düğününe gelmesi, verdiği desteğin en büyük kanıtlarındandır. İspanya İç Savaşı sırasında, yayınlarında açıkça Falanjist Faşistlere destek vermesi, çevreler tarafından yoğun bir tepki çekti. 

Oswald Mosley, İkinci Dünya Savaşı başlamadan önce ise Birleşik Krallığın en iyi konuşmacıları arasında gösteriliyordu. 1939 senesinde gerçekleştirdiği ilk kapalı mitinge, 30 bin üzerinde destekçisi katıldı ve bu Britanya tarihine en büyük katılımlı kapalı miting olarak geçti. İkinci Dünya Savaşı başladığında ise; Nazi Almanyası ve Birleşik Krallık arasında barış yapılması için propaganda yaptı, Alman ajanlığı suçundan hapse atıldı, partisi kapatıldı ve siyasi faaliyetlerine son verildi. Savaşa kadar göreceli olarak gözde konumda olan Britanya Faşistler Birliği, yasaklı ilan edildi ve birçok üyesi tutuklandı. Mosley, 1943 yılında serbest bırakıldı fakat kendini dışarıda bulduğunda, savaş koşulları yüzünden değişmiş bir Britanya ve Dünya ile karşılaştı. Siyasi olarak Faşizm ile ilgili olması nedeniyle tüm itibarını yitirdi. Savaş bittikten sonra çeşitli siyasi denemeler içinde bulunsa da aradığı desteği bulamadı, ardından İngiltere’yi terk edip Fransa’ya yerleşti ve ömrünün sonuna kadar burada kaldı. 3 Aralık 1980 günü, Fransa’da hayatını kaybetti ve cesedi Paris’te yakıldı. Külleri ise bir gölete dağıtılmıştır. Makaleleri halen Birmingham Üniversitesi Özel Koleksiyonları’nda yer almaktadır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here