Yeni on yılın ilk moda haftası Paris’te Sonbahar/Kış 2020 erkek koleksiyonlarının sunumuyla 14-19 Ocak arasında gerçekleşti.

Les Benjamins‘in Paris’teki ilk erkek defilesi, geçen moda haftasında eksikliği hissedilen Jacquemus‘ün karma şovu, Virgil Abloh‘nun Louis Vuitton için yarattığı masalsı dünya, Kim Jones‘un modaevinin arşivlerinden çıkardığı elegan siluetler ve dahası notlarımızda.

WILD WILD EAST
Sonbahar/Kış 2020 sezonunun tanıtıldığı Paris Erkek Moda Haftası’nda bir Türk markanın, Les Benjamins’in Palais de Tokyo’da defile yapması son derece gurur vericiydi. Marka kurucu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın’ın otuz yıllık hayatında yaşadığı kişisel dönüm noktalarından ilham alarak yarattığı koleksiyon, tasarımcının rock’n roll yıldızı olma hayallerini yansıtıyor. Les Benjamins’in Türkiye köklerinde yatan Anadolu rock kültürünün meditatif ruhunun ortaya çıktığı koleksiyonda, Doğu’nun vizyonu zihin açıcı Batı fenomenine bir köprü oluşturmuş. Can Bonomo‘nun yürüdüğü defilede Türk ezgileri Paris coolluğu ile buluştu ve ortaya Wild Wild East adlı, göze ve ruha hitap eden ‘Made in Turkey‘ bir koleksiyon çıktı. Aydın’ın inovatif vizyonu ayakta alkışlandı.

LOUIS VUITTON
Virgil Abloh, Louis Vuitton’daki dördüncü şovu için podyumu beyaz bulutların uçuştuğu masmavi bir gökyüzüne dönüştürdü. Turuncu, kemerli bir kapıdan podyuma giriş yapan modeller, ortama masalsı bir hava katan dev boyutlarda makas, anahtar, kalemtraş gibi gündelik objelerin arasından yürüyerek modaevinin Sonbahar/Kış 2020 koleksiyonunu tanıttı. İsmi neredeyse streetwear ile eş anlamlı olan Abloh, bu sefer takım elbiseyi alışılagelmiş, sıkıcı kalıplardan özgürleştirerek yeniden yorumlamıştı. Magritte tablolarını andıran gökyüzü baskılı takımlardan deri olanlara, puzzle görünümlü ceketlerden logo işlemeli gömleklere onlarca sıra dışı tasarım ile Abloh’nun yaratım gücüne bir kez daha tanık olduk.

DIOR
Dior Sonbahar/Kıs 2020 koleksiyonunun anahtar kelimesi ‘elegan’. Dirseğe kadar uzanan eldivenler, yakasına fular iliştirilmiş metalik gri tafta trençkotlar, zarif işlemelere sahip trikolar, gömleklerin yakasını veya pantolonların belini süsleyen zincirler… Kim Jones, koleksiyonu tasarlarken modaevi arşivinin derinlerine dalmış ve 50’lerin zarif siluetlerini yeniden su üzerine çıkararak kendi benzersiz üslubuyla yorumlamış.

JACQUEMUS
Bir önceki moda haftasını pas geçmiş ve bizleri fena halde üzmüştü Simon Porte Jacquemus. Bu yıl ise 16 Ocak’ta hem 30. yaş gününü kutladı hem de erkek koleksiyonuyla PreiSpring kadın koleksiyonunu bir arada podyumda tanıttı. Laetitia Casta ve Hadid kardeşlerin de yürüdüğü şovda Jacquemus’ün crop top, kalem etek, oversized ceket gibi imza siluetleri ve yine markayla özdeşleşen toprak tonları vardı. Koleksiyonda meşhur Le Chiquito çantanın yeni renk ve desenleri de yer alıyor.

LOEWE
İspanyol modaevinin Jonathan Anderson kreatif direktörlüğünde hazırlanan koleksiyonunda en çok siyah takım elbise üzerine geçirilmiş metalik drapeli gece elbiseleri konuşulsa da her parça Anderson’un dehasını yansıtan cinstendi. Pelerinvari ceketler ve deri aksesuarlar sezonun kilit parçalarından.

HERMÈS
Son yıllarda markanın benimsediği detay zengini stiller Véronique Nichanian imzalı tasarımlarda yine ön planda. Hermès Sonbahar/Kıs 2020 koleksiyonunun ana hatları; rahat kesimli siluetler, sürrealist sanatsal baskılar ve tabii ki Hermès’in imza deri işçiliği.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here