Son yıllarda kadın sinemacılar gerek sanat sinemasında gerek popüler sinemada kendilerini daha fazla gösteriyorlar ve sinema sektöründe hak ettikleri yeri yavaş yavaş almaya başladılar. Bu sinemacıların en önde gelenlerinden olan Lynne Ramsay, özellikle 2011 tarihli “We Need to Talk About Kevin” filmiyle festival çevrelerinde ve sinemaseverler nezdinde büyük tanınırlık kazanmıştı.

2011’den beri hayranları yönetmenin yeni filmini merakla bekliyorlardı. Bir ara başrolünde ünlü aktris Natalie Portman’ın oynadığı “Jane Got a Gun” filmiyle anılan yönetmen, daha sonra projenin yönetmenlik koltuğundan ayrılmıştı. Yıllar sonra, yönetmenin başrole kült aktör Joaquin Phoenix’i oturttuğu ve hayranlarının iple çektiği “You Were Never Really Here” 2017 yılında 70. Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yaptı. Ülkemizde vizyon tarihi birkaç kez ertelenen ve yılan hikayesine dönen film, nihayet 25 Mayıs 2018 tarihinde seyircilerle buluştu.

Filmin konusunu bir cümleyle özetlersek; fuhuş yaptırılmak üzere kaçırılan kız çocuklarını kurtararak hayatını kazanan bir kiralık katil olan Joe’nun (Joaquin Phoenix) psikolojisinin anlatıldığı söylenebilir. Filmde trajik bir geçmişi olduğu belli olan Joe’nun geçmişi açık ve net bir şekilde seyirciye sunulmuyor. Araya giren, birkaç saniye süren flashback işlevi gören görsellerle ve seslerle, karakterin geçmişine dair sunulan belli belirsiz parçaları bir araya getirip yapbozu tamamlamak seyirciye bırakılmış.

Film boyunca görünürde, Joe’nun yeni işini yerine getirerek, bir senatörün fuhuş yaptırılmak üzere kaçırılan kızını kurtarmasını izliyoruz. Ve karakterimiz ilerleyen süreçte işin aslında sandığı kadar kolay olmadığını, olayların sandığından daha karanlık ve dolambaçlı olduğunu anlayacaktır. Filmde, bu klasik ve bilindik suç hikayesi bilinçli şekilde sık sık kesintiye uğratılır ve Joe’nun zihnine sıklıkla sorunlu geçmişinden (çocukluğundan ve askerliğinden) parçalar saplanır. Bunlar zihne saplandıkça, Joe’nun zaten sağlıksız olan psikolojisi daha da kötüye gider. Ve bu yüzden sıklıkla nöbetler geçirir ve kendine zarar verecek davranışlarda bulunur. Birlikte yaşadığı, hayatında sevdiği ve bağlanabildiği tek insan olan annesinin, peşinde olduğu suçlular tarafından öldürülmesi işleri daha da içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır. Joe’nun annesiyle olan ilişkisinin çok sağlıklı olmadığı da söylenebilir. Filmin yoğun psikolojik katmanlarına dayanarak bu durum Freud’un Oidipus kompleksine de dayandırılabilir.

Filmi teknik açıdan değerlendirmemiz gerekirse, öncelikle övülmesi gereken üç isim şöyle sıralanabilir: Lynne Ramsay, Joaquin Phoenix ve Jonny Greenwood. Yönetmen ve senarist Ramsay’i bir romanı alıp ondan aldığı edebi kaynağı, senaryodan çok biçime önem veren kendine özgü sinemasıyla ustaca birleştirdiği için tebrik etmek gerekir. Yönetmeni ayrıca biçime ve oyuncusuna büyük alan açarak, senaryosunun zayıf olduğu yönünde gelebilecek eleştirileri göze aldığı için bir kez daha övmek gerekir. Lynne Ramsay, önceki filmi “We Need to Talk About Kevin”da bir romandan aldığı kaynağı yine özgün sinemasına başarıyla uyarlayarak, biçimin ve usta oyuncu Tilda Swinton’un sırtında yükselen muhteşem bir filme imza atmıştı. Yönetmenin artık alışılmışın dışındaki uyarlama şekliyle edebi uyarlamalar konusunda uzmanlık belgesini eline aldığı söylenebilir.

Filmin başrol oyuncusu usta aktör Joaquin Phoenix’ten de ayrıca söz etmek gerekir. Genç yaşta ölen ve ismi bir efsaneye dönüşen River Phoenix’in kardeşi olarak tanındı ama olağanüstü yeteneğiyle oynadığı her filmi sürükleyen, efsane bir aktöre dönüşmesi için çok zaman gerekmedi. You Were Never Really Here’da da hayranlarını şaşırtmayan aktör, alıştığımız aşkın, coşkun, sınır tanımayan oyunculuğuyla Joe’yu oynamıyor, adeta ona dönüşüyor, onunla birlikte paramparça oluyor ve sonra yeniden birleşiyor.

Son olarak filmin mükemmel deneysel müziklerine imzasını atan Radiohead grubundan Jonny Greenwood’dan da bahsetmek gerekir. Son olarak sinemadaki yol arkadaşı olan Paul Thomas Anderson’ın Phantom Thread’ine yaptığı müziklerle övgüleri toplayan usta müzisyen You Were Never Really Here’da yine kalitesini ortaya çıkarırken, filmin yoğun biçimsel ve hipnotik yapısına uygun cesur müzikler ortaya çıkarmış.

You Were Never Really Here, senaryodan daha çok biçime ve filmleri tamı tamına anlamaktan çok sanatsal haz almaya önem veren sinemaseverlere hitap eden bir film. Lynne Ramsay ve Joaquin Phoenix’in hayranları filmi zaten kaçırmayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here