Pantone; temel bir açıklama getirmek gerekirse dünyada en çok kullanılan renk kataloğu diyebiliriz. İçinde 2000’den fazla renk ve bu renkleri nasıl elde edebileceğinizin formülü bulunan bu katalog, tekstil sektörü, reklamcılık sektörü, matbaalar ve grafik tasarımcıların olmazsa olmazı diyebiliriz. 1962 yılında New York’ta kurulan ve o tarihten beri renklere uluslararası düzeyde standart haline getiren Pantone Colour Formula Guide, bu sayede müşterinin istediği rengin hataya yer vermeden kullanılmasını sağlıyor.

Pantone, son 20 senedir başta moda olmak üzere renklerin kullanıldığı her sektöre yön verecek şekilde “Yılın Rengi” seçimini yapıyor. Bir önceki senenin son ayında belirlenen bu renkler gelecek senenin dekorasyon, giyim ve reklam sektörüne rehber oluyor. Bazı seneler moda sektörüyle seçimleri uyuşmasa da genellikle yıl boyunca ağırlıklı olarak yılın rengini görüyoruz.

Bu yazıda Pantone’nin son yıllarda seçtiği renkleri ve bu renklerin yansımasını inceleyeceğiz.

2014 Yılının Rengi “Radiant Orchid 18-3224”

“Radiant Orchid; göze hitap eden, hayal gücünü harekete geçiren, kendinden emin ve büyülü bir sıcaklıkla çiçeklenir. Etkileyici, yaratıcı ve heyecan verici cazibesi ile sizi içine çeker. Fuşya, mor ve pembe alt tonların büyüleyici bir karışımı olan Radiand Orchid, büyük bir neşe, sevgi ve sağlık verir.” Pantone, 2014

Morun en güzel tonlarından birini yılın rengi olarak seçen Pantone, o seneye damga vurmuştu. 2014 yılında defilelerde, makyaj malzemelerinde ve dekorasyonlarda bol bol bu rengi gördük. Dünyaca ünlü Sephora mağazaları, 2014 yılına özel olarak Pantone Universe ile iş birliği yaparak “Orchid Accents” isimli bir koleksiyon bile çıkardı.

Yine modaya yön veren dünyaca ünlü tasarımcılar, rengin en güzel tonlarına defilelerinde yer verdi.

Modaya yön veren isimlerin defilelerinde yer vermesiyle ünlü isimler de katıldıkları davetlerde bu rengi tercih etmeye başladı.

Adriana Lima

 

Michelle Obama

 

Dekorasyonda ise sadeliği değil, canlı renkleri seven ve evinde bu rengi kullanmayı tercih edenler için birçok farklı seçenek vardı.

2015 Yılının Rengi “Marsala 18-1438”

“Sağlam ve topraksal bir şarap kırmızısı olan Marsala, zihinlerimizi, bedenlerimizi ve ruhlarımızı zenginleştirir. Marsala’ya adını veren şarap gibi bu zevkli renk tonu, doyurucu bir yemeğin zenginliklerini temsil ederken, diğer yandan toprak tonunda olması ve kırmızı-kahverengi kökleri doğallığını ve yeryüzünü temsil eder.” Pantone, 2015.

Marsala rengine adını veren yer, İtalya’nın Sicilya bölgesinde bulunan ve şaraplarıyla ünlü 82.000 nüfuslu küçük bir şehir. Şarap renginden esinlenerek ortaya çıkan bu renk Pantone’nin bugüne kadar seçtiği en güzel renklerden biri olarak kabul ediliyor.

En beğenilen renklerden biri olması nedeniyle 2015 yılında ağırlıklı olarak bu rengi ve tonlarını her yerde gördük. Ünlü modacılar hem erkek hem de kadın giyiminde bu tona sıklıkla yer verdi.

Ünlü isimler de bu renkten elbette yararlandı. 2015 yılında kırmızı halı törenlerinde ve davetlerde ünlü isimlerin üzerinde dünyaca ünlü modacılar tarafından tasarlanmış en güzel örneklerini gördük.

Sırasıyla; Blake Lively, Miranda Kerr, Mila Kunis, Emma Stone, Kelly Cuoco

Sephora, her sene olduğu gibi Pantone Universe ile yaptığı iş birliğiyle “Hot Now” isimli bir makyaj koleksiyonu çıkardı ve tüm dünyanın bu renk tonunda en az bir ürüne sahip olmasını sağladı.

2016 Yılının Renkleri “Rose Quartz 13- 1520 & Serenity 15-3919”

“Tüketiciler günümüzün stresine karşı duyarlılık ve iyilik çağrısı yaparken, güven ve güvenceye duyduğumuz özlemi psikolojik olarak karşılayan renkleri tanıtmaktan memnuniyet duyuyoruz. Rose Quartz ve Serenity, bir araya geldiklerinde gülün o güzel tonu ve daha sıcak ve aynı zamanda serin mavi tonuyla içsel bir denge sergiliyor.” Pantone, 2016.

Pantone, diğer senelerden farklı olarak 2016 yılında iki rengi birden yılın rengi ilan etti ve tüm dünyayı şaşırttı. Bakınca insana ferahlık veren ve bahar aylarını, yazı hatırlatan bu renkler, moda dünyasının özellikle ilkbahar – yaz kreasyonlarına damgasını vurdu.

Pantone’s Unexpected Colour of The Year” olarak adlandırılan ve tartışmalara sebep olan bu renkler, dekorasyonda evlerden ziyade yaz düğünlerinde çok fazla karşımıza çıktı. Beyaz renk ve kır düğünleriyle olan uyumu nedeniyle zaten tercih edilen bu renkler her yerdeydi.

Sephora x Pantone Universe iş birliği ile bu renklerden ilham alınarak yapılan bir koleksiyon çıkarıldı. Daha çok yaz aylarında kullanılabilecek ferah ve soft renklerden oluşan bu koleksiyon oldukça beğeni topladı.

 

2019 Yılının Rengi “Living Coral 16-1546”

“Dijital teknoloji ve sosyal medyanın saldırısı önlenemez şekilde günlük yaşantımıza katılırken, biz de samimiyet veren deneyimler arıyoruz. Sosyal ve cana yakın olan Living Coral’ın ilgi çekici doğası, samimi etkinlikleri memnuniyetle karşılar ve teşvik eder. Doğuştan gelen iyimserlik ve neşe dolu arayışlara duyulan ihtiyacı sembolize eden Living Coral, eğlenceyi ifade etme isteğimizi de temsil ediyor. Living Coral, çevremizde gördüğümüz besleyici bir renktir ve sosyal medya da kendini belli eder.” Pantone, 2019

Pantone 2018 yılının son aylarında bu sene için yılın rengini “Living Coral” olarak belirlendi. Moda dünyasında bu rengin yansımasını görsek bile uzun yıllardan sonra aslında yılın baskın rengi ilan edilen renk değil.

Elbette yılın rengi seçildiğinden ötürü kozmetik dünyasında ufak bir etkisi oldu ama geçen yıllara kıyasla bu etki çok küçük kaldı.

Duygu Özaslan, Influencer

Bu yıla damga vuran renk ise yine Pantone kataloğundan “Burnt Orange 16-1448” oldu. Living Coral rengi moda dünyasında çok az yer alsa da, aşağıdaki rengi ve bu rengin tonlarını her yerde görmeye başladık.

Kışa damgasını vuran bu zengin ve sıcak renk yazın belki de yerini Living Coral’a bırakır, kim bilir?

Özellikle ev dekorasyonunda kullanılmaya çok meyilli olan bu renk, daha senenin başından tüm dergilerde bu senenin modası olarak tanıtılmaya başlanmıştı bile.

Bu tür sıcak tonları her daim kullanmayı seven kozmetik dünyası ise bunu bir fırsat bildi. Özellikle Youtube dünyasında bu rengi ve tonlarını kullanarak makyaj yapma furyası başladı.

Pantone, son 20 yıldır modaya ve zevklerimize yön verebilecek önemli renk seçimleri yapıyor ve önümüzdeki senelerde de yapmaya devam edecek. Renklerin psikolojimizi ne kadar etkilediğini ve düşüncelerimizi etkileyebileceği bir gerçek. Bakalım Pantone önümüzdeki sene hangi rengi seçecek ve yansımaları neler olacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here