Otostopçunun Galaksi Rehberi fikri ilk olarak 1971 yılında Avusturya’da tarlanın ortasında sarhoş bir şekilde yatarken aklına gelmiş Douglas Adams’ın ve yanında Ken Walsh’ın yazdığı Hitch Hiker’s Guide to Europe(Otostopçunun Avrupa Rehberi) adlı kitabı varmış. Adams bu anı şöyle anlatıyor; “Yanımda Hitch Hiker’s Guide to Europe adlı kitabımla birlikte o tarlada yatıyordum ve yıldızlar ortaya çıktığında şöyle düşündüm: Birisi oturup Otostopçunun Galaksi Rehberi’ni yazsa kendi adıma hemen vınlar giderdim. Kafamda bu düşünceyle uykuya daldım ve ardından mevzuyu 6 yıl boyunca unuttum.”

Yazarlık denemelerinden sonra radyo dizisine başlıyor ve birkaç öykü yazıyor Adams. Bu sırada Otostopçunun Galaksi Rehberi fikrini hatırlıyor ve programının ilk bölümü 8 Mart 1978’de BBC Radio 4’te yayınlanmaya başlıyor. O sırada Adams radyo ile çok para kazanamadığından Dr.Who’nun senaryosunu da yazıyor ve bu dönemde radyo dizisini kitaba çevirmesi için bir teklif alıyor. Ve kült kitaplar arasına girme hikayesi böylelikle başlıyor.

En iyi bilim kurgu kitaplarını düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen kitaplardan oluşan seri 5 kitaptan oluşuyor.

  • Otostopçunun Galaksi Rehberi (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy)
  • Evrenin Sonundaki Restoran (The Restaurant at the End of the Universe)
  • Hayat, Evren ve Her Şey (Life, the Universe and Everything)
  • Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler (So Long, and Thanks for All the Fish)
  • Çoğunlukla Zararsız (Mostly Harmless)

Gelin serinin ilk kitabından, kitabı okumuş olanları tekrar çılgın maceranın içine çekicek, okumayanları ise çağıracak 10 alıntıya göz atalım.

1. Bu gezegenin şöyle bir sorunu vardı – daha doğrusu eskiden vardı: Üzerinde yaşayan halkın büyük bölümü çoğu zaman mutsuzdu. Bu sorun için pek çok çözüm önerilmişti, ama bunların çoğu genellikle yeşil renkli küçük kağıt parçalarının hareketleriyle ilgiliydi. Bu da tuhaftı, çünkü aslında mutsuz olanlar yeşil renkli küçük kağıt parçaları değildi.

2. Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin havlular konusunda söyleyecek bir çift sözü bulunmaktadır.

Bir havlu, der, yıldızlararası seyahat eden bir otostopçunun sahip olabileceği neredeyse en işe yarar şeydir.

3. Bay Prosser, D noktasında olmak istiyordu. D noktası belli bir yer değildi, A, B ve C noktalarının çok çok uzağındaki herhangi bir uygun nokta olabilirdi. D noktasında, kapısının üzerinde baltalar olan küçük bir kulübesi olacaktı ve D noktasına en yakın bar olan E noktasında birazcık iyi vakit geçirecekti.

4. “Bilmiyorum.”

“Ne?”

“Ne aradığımı bilmiyorum.”

“Neden?”

“Çünkü … çünkü … ne aradığımı bilirsem onu arayamam.”

5. Elbette ki hayatla bağlantılı pek çok mesele vardır ve işte size onların en yaygın olanlarından birkaçı: İnsanlar neden doğar? Neden ölürler? Neden bu ikisi arasında geçen zamanın büyük bir bölümünü dijital kol saatleri takarak geçirmek isterler?

6. “Hayat” dedi Marvin kederli bir sesle, “ondan ister tiksinin ister görmezden gelin, yine de onu sevemezsiniz.”

7. “Tekrar ediyorum, bütün gezegen izinleri iptal edilmiştir. Kısa süre önce mutsuz bir gönül ilişkisi yaşadım ve o nedenle başkalarının iyi vakit geçirmesi için hiçbir neden göremiyorum.”

8. Olayların her zaman göründüğü gibi olmadığı önemli ve yaygın bir gerçektir. Örneğin Yerküre gezegeninde, insanoğlu başardığı onca şeye dayanarak – tekerlek, New York, savaşlar vs – her zaman yunuslardan daha zeki olduğunu varsaymıştır ve bütün bunlar gerçekleşirken yunusların tek yaptığı suda oradan oraya atlayarak eğlenmek olmuştu. Ama öte yandan yunuslar da her zaman için insanoğlundan çok daha zeki olduklarına inanmıştı – hem de tam olarak aynı nedenler yüzünden.

9. Hala başım ağrıyor! Cennete baş ağrısıyla gitmek istemiyorum, bütün aksiliğim üstümde olacak ve Cennet’in tadını çıkaramayacağım!”

10. Paniğe kapılma.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here