Son dönemlerde dilimizden düşmeyen Pagos’u beraber tanımaya ne dersiniz?

 

Pagos’u üç kişinin inanılmaz düşüncelerini canlandırdığı bir fikir olarak görmek çok doğru olur sanırım. Ege Küçükmernek, Ozan Kınasakal, Berk Beşpınar olarak karşımıza çıktı. 

Pagos’u ilk 2016’da “Yola Çıktık” adında bir EP ile tanıdım. Hadi bir dinleyelim, ne varmış diye düşünürken EP’i kafamın içinde dolandı günlerce. Sözler, pasajlar davul ritimleri derken uzun zamandır özlediğim o rock sound’ı sonunda karışımdaydı. Ayrıca bu EP’i de grupta Egeberk Deliceli’de yer alıyordu. 

Grup nasıl oluştu sorusuna ise grubun vokali Ege şu şekil yanıtladı; Ben liseden beri gitar çalıp şarkılar yazıyordum, grup da vardı haliyle. İsim ve kadro değişerek üniversitenin ilk yıllarına kadar devam etti. Sonra hazırlıkta Berk’le, birinci sınıfta da Ozan’la tanıştık o zamandan beri beraber çalıyoruz. Kısa süre içinde düzenli provalar almaya, barlarda çıkmaya başladık ve grup kimyası oluştu zamanla. Besteleri de beraber pişirmeye başlayınca iş ciddileşti.

 

Grup EP’iden sonra bir süre sessiz kaldı. Ama bu yaz başlarında tam bir yaz şarkısı havası veren “Deliriyorum” adında bir tekli yayınladılar. Efsane bi’ şarkı oldu, hikayelerimde paylaşarak destek olmaya çalışmıştım ben de. Sözleri tam ruh halime uyuyordu. Sonradan fark ettik ki yeni şarkılar yoldaymış… 

 

Ardından “Yardım Et” adında bir şarkı daha patlattı bu güzel grup. Sanırım favori şarkım da bu oldu… Biraz daha sert tonları olan, hayatın gerçeklerini yüzüne vuran bir şarkı oldu resmen. Mükemmellik akıyor şarkıdan! Bu şarkıda enstrüman değişiklikleri yaşandığını da öğrendik sonradan. Grupta gitaristi olarak tanıdığım Ozan, klavye kullanmaya da başladı. Adamın elinden her iş geliyor, tebrik etmemek elde değil.

 

En son da geçtiğimiz haftalarda “Peşinde”yi yayınladı grup. Melankolik havası, hayattan yorulmuş ritmi falan derken, sonbahara mis gibi gidiyor bu şarkı. Zaman geri gelir mi bilmiyorum ama böyle güzel şarkılar gelmeye devam ediyormuş, grup öyle söyledi, aramızda kalsın. Ozan bu şarkının davullarını sanal ortamdan yazdı, Berk’te synth aldı. grubun dediğine göre arada enstrümanlar yer değiştirecekmiş böyle.  

Ayrıca Pagos’un sound’ı ilk EP’den sonra öyle bir değişti ki… Bunu hepimizi fark ettik. Grubun vokali şöyle özetledi bunu: 

İnsan müzik yapmaya başladığında çok severek dinlediği gruplardan esinlenme eğiliminde olabiliyor, “Yola Çıktık” sound’ını da bu şekilde yorumlayabiliriz sanırım. Ama biz artık kendi sesimizi bulma çabasındayız. O noktaya gelene kadar da farklı birçok sound deneyeceğiz gibi duruyor.

 

son olarak gruptan artık bir albüm bekliyorum, böyle tek tek olmuyor ama Ege’nin dediğine göre biraz daha teklililer ile devam edip sonrasında olabilirmiş bir şeyler… 

 

Ayrıca Pagos’un inanılmaz bir müzik zevki var. Kendilerini dinlerken “Pagirls” adında bir playlist’e denk geldim. İçinde çok güzel şarkılar ve çoğu sanatçının aksine arada bir ruh hallerine göre yeni şarkılar ekliyorlar, eski şarkılarla vedalaşıyorlar. Hem Pagos’u, hem Pagirls’i takip etmenizi şiddetle öneriyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here