Netflix’in insanlığa hediye ettiği güzelliklerden biri olan Narcos, 2015 yılında yayın hayatına başlayarak kısa sürede hatrı sayılır bir kitle oluşturmayı başardı. Ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatına dair bütün detayların yer aldığı bu dizi, Wagner Moura’nın muhteşem performansı ile bambaşka bir boyuta evrilecekti. Narcos’un bu denli dikkat çekmesinde gerçekten de Moura’nın çok önemli bir etkisi var. Çünkü Pablo Escobar’ı yaşamasının yanı sıra, bizlere de tam anlamıyla yaşattı başarılı oyuncu.

Tam adıyla Wagner Maniçoba de Moura, 27 Haziran 1976’da Brezilya’nın Salvador şehrinde dünyaya geldi. En büyük hayali her zaman için oyunculuk yapmak olsa da babasının isteğini kırmayarak Bahia Federal Üniversitesinde gazetecilik eğitimi aldı. Bu sırada içindeki sanat aşkı daha da alevlenecek ve üniversitedeki arkadaşlarıyla beraber “Sua Mae” adında bir müzik grubu kuracaktı. On parmağında on marifet olan Moura hem şarkı söylüyor hem de bir yandan harıl harıl söz yazıyordu. Aynı zamanda oyunculuk sevdasından da vazgeçmedi tabii ki. 1997 yılında Woman on Top isimli filmde yer alarak sinema kariyerine ilk adımını atmış oldu. Ayrıca tiyatroya da zaman ayırıp etkin bir şekilde devam ettirdi (Shakespeare’in Hamlet’ine hayat verdi sık sık). Pek çok filmde oynamasına rağmen asıl çıkışını, 2007 yılında Elite Squad filminde canlandırdığı Captain Roberto Nascimento karakteri ile gerçekleştirdi. Bu film, vizyona girmesinin üzerinden bir yıl geçtikten sonra Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanarak oldukça dikkat çekecekti.

Elite Squad filminden bir kare.

Ardından Moura; Elite Squad 2, Romance, Elysium: Yeni Cennet, Seni Seviyorum Rio ve Umut Kırıntıları gibi filmlerde oynayıp kariyerini sürdürdü. Bunun yanı sıra Televizyon dizilerinde de yer alıyordu yetenekli oyuncu. Ama ona dünya çapında şöhret kazandıracak olan o efsanevi proje henüz karşısına çıkmamıştı.

İşte o proje, 2015’te Wagner Moura’nın kapısını çalacak ve ona üzerinden yıllar geçse dahi unutulamayacak kalitede bir deneyim yaşatacaktı. Fizik olarak Pablo Escobar’a hiçbir şekilde benzememesine rağmen, Narcos’daki bu önemli rol ona layık görülmüştü. Kendisine bunun nedeni sorulduğuna ise şu cevabı verecekti başarılı oyuncu:

Filmin yönetmeni ile daha önce iki politik film çekmiştik. Filmlerden biri ile Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazandık. Bu filmlerde iyi bir oyuncu-yönetmen ilişkisi yakalamıştık. Jose Padilha projenin yönetmeni olunca her şeye rağmen benim bu rolün altından kalkabileceğimi düşünmüş. Ben de kendisini yanıltmamak için elimden geleni ortaya koyuyorum.”

Pablo Escobar ve Narcos’taki Wagner Moura

Gerçekten de bu rolü hakkıyla başarabilmek için bütün sınırlarını zorluyordu Moura. Mesela dizinin İspanyolca çekileceğini duyduğunda tek kelime İspanyolca bilmiyordu. Ama işine verdiği değerden dolayı Medellin’de bir üniversitenin İspanyolca kursuna yazılarak 5 ay boyunca eğitim gördü. Ayrıca durmaksızın yemek yiyor ve Escobar gibi görünebilmek için alması gereken 30 kiloya ulaşmaya çalışıyordu. Pablo Escobar’ın hayatını anlatan onlarca kitap da okudu. Onun uyuşturucu kaçakçılığının yanı sıra harika bir baba olduğunu ve Kolombiya adına çok faydalı işler yaptığını söylüyor. Bütün bu çabaları bir araya getirdiğimizde, Moura’nın Narcos’ta neden bu kadar öne çıktığını anlamak hiç de zor değil. İşini severek yapan ve fazlasıyla emek veren bir oyuncu o. Buna kanıt olarak bir röportajında sarf ettiği şu sözleri de gösterebiliriz:

Çekimler bittikten sonra bile üzerimden Pablo gömleğini çıkaramadım. Vücudumda Pablo’yu taşıyan bir enerji ile mücadele ediyorum. Karakter gerçekten beynimin ve vücudumun içine saplandı.”

Son olarak Wagner Moura’nın özel hayatına da değinecek olursak, 2001 yılından beri evli olduğu gazeteci Sandra Delgado’dan; Bem, Salvador ve Jose adında 3 çocuğu var.

Sandra Delgado ve Wagner Moura

Ailesinin onun için her şey olduğunu, sadece onlar için yaşadığını söylüyor. Biz de bu mutlu aile hayatı ve başarılı kariyerinin ömür boyu devam etmesini dileyerek yazımızı burada noktalıyoruz.

Kaynak: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here