Uluslararası bir platformda, yaşadığımız ülkenin temsil edilmesi, kategorisi ne olursa olsun inanılmaz gurur verici bir durum. Bunlardan biri de şüphesiz yayınlandığı her yıl tüm ülkeyi ekran başına kilitleyen organizasyon; Eurovision.

Türkiye‘nin Eurovision serüveni 1975 yılında, Semiha Yankı‘nın seslendirdiği “Seninle Bir Dakika” şarkısı ile başladı. Fakat 90’ların sonuna kadar ne yazık ki hep puan tablolarının sonunda yer aldı.

Dil konusunda gelen özgürlük ve televoting sistemi sayesinde, ülkemiz önceki yıllara göre daha iyi sonuçlar almaya başladı. İlk ciddi derece 1997 yılında, Şebnem Paker‘in seslendirdiği “Dinle” şarkısı ile geldi. Türkiye, ilk defa üçüncülük koltuğuna oturdu.

Ardından o büyük gün geldi. Sözlerini Demir Demirkan‘ın yazdığı, bestesini Demirkan ile birlikte Sertab Erener‘in, düzenlemesini ise Ozan Çolakoğlu‘nun yaptığı “Everyway That I Can” adlı şarkı, 2003 yılında Türkiye‘ye ilk Eurovision birinciliğini getirdi.

Dipnot: O gün, o sahnede Sertab Erener‘in arkasında hem dansçılığını hem de vokalliğini yapan isimlerden biri sonradan kendi albümünü yapan ve üne kavuşan Özge Fışkın!

Bir sonraki sene kurallar gereği yarışma ülkemizde yapıldı. Abdi İpekçi Arena‘da düzenlenen yarışmada ülkemizi Athena temsil etti. ”For Real” şarkısı ile dördüncü olan Türkiye, 195 puan alarak katıldığı zamandan beri en yüksek puanı almış oldu.

2005 ve 2006 yıllarında kayda değer performanslar gerçekleştiremeyen ve derece alamayan Türkiye, 2007 yılında yarışmaya Kenan Doğulu ile katılmaya karar verdi. Helsinki‘de düzenlenen yarışmada Doğulu, “Shake It Up Şekerim” adlı şarkı ile Türkiye adına bir dördüncülük daha elde etti.

2008 yılına gelindiğinde Türkiye farklı bir tarzla yarışmaya karar verdi; Rock! Rock müzik denildiğinde akla ilk gelen gruplardan biri olan Mor ve Ötesi, yarışmaya Türkçe seslendirdikleri “Deli” adlı şarkıyla katıldı. Grubun, orijinal dilinde katıldığı halde yedinci sıraya yerleşmesi, büyük bir başarıydı.

2009 yılı Hadise‘nin yılı oldu. Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlarken yarışmaya katılan Hadise, dansı ve kıyafetleriyle ülkede olay yaratan bir performans sergiledi. “Düm Tek Tek” adlı şarkı ile Türkiye bir kez daha dördüncülük elde etti.

2010 yılında, belki de o güne kadar Türkiye adına katılmış en iyi şarkılardan biri olan “We Could Be The Same” ile maNga, görsel bir şölen gerçekleştirdi. Yarışma sonunda birincilik elde edemese dahi düşüşe geçmeye başlamadan önce kazanılan ikincilik çok değerliydi.

2011 yılında ülkemizi Düsseldorf‘ta düzenlenen yarışmada Yüksek Sadakat grubu “Live It Up” adlı şarkıyla temsil etti. Türkiye, 2004 yılında getirilen yarı final uygulamasından beri ilk defa finale kalmayı başaramadı.

Türkiye‘nin son kez yarışmaya katıldığı tarih olan 2012’de, ülkemizi “Love Me Back” şarkısı ile Can Bonomo temsil etti. Finale kalmayı başaran Bonomo, bu performansıyla şaşırtıcı bir şekilde Türkiye‘ye yedincilik getirdi.

Türkiye‘yi Eurovision Şarkı Yarışması‘nda uzun yıllar boyu Ajda Pekkan, Kayahan, Nilüfer, MFÖ, gibi halihazırda ünlü isimler temsil etti. Semiha Yankı, Candan Erçetin, Demet Sağıroğlu, İzel, Reyhan Karaca, Can Bonomo gibi isimler ise yarışma sayesinde isimlerini geniş kitlelere duyurdu.

2013 yılında ise TRT, kurallarda yapılan değişiklikler ve politik oylamalar nedeniyle yarışmaya katılmayacağını bildiren bir açıklama yaparak Malmö‘de düzenlenecek yarışmadan çekildiğini bildirdi. Günümüzde ise her sene çıkan dedikodular sebebiyle heyecanlanıyoruz ve bir umut katılacağımız günü bekliyoruz. Bir gün, politik oylamaların olmadığı, komşuların birbirine kıyak geçmediği ve hakkıyla yapılan bir organizasyonda yarışmak dileğiyle…

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here