Bazı diziler vardır sadece oyuncuların performanslarını izlersiniz, bazı diziler vardır kafa dağıtmak için açar izlersiniz. Ama öyle diziler vardır ki oyun camiası olarak “Şunun oyununu yapsalar ne oynanır be!” demekten alamazsınız kendinizi. Biz de sizler için bu dizileri listeledik.

1 – Grimm

Portland Polis Departmanı’nda dedektiflik yapan Nick Burkhardt, oldukça vahşi bir cinayet davasını çözerken, bazı insanların suratlarının anlık değişip canavar gibi varlıklara dönüştüğünü görmeye başlar. Bu olay üstüne, hayatta olan tek akrabasının ziyarete gelmesiyle Nick, “Grim” olduğunu öğrenir. ”Bu Grimlik nedir ki?” diye araştırmaya başlar ve aile yadigârı eşyaları görünce, canavarları avlaması gerektiğini fark eder.

TPS tarzında bir oyun olabilecek dizi, arka planda dedektiflik hikâyesi dönerken ön planda, Grimlik meselesini anlamaya çalıştığımız, yeni özellikler kazandığımız, değişik tarzda silahlar kullandığımız, tarihin tozlu sayfalarında efsaneleri araştırdığımız bir oyun olabileceğini düşünüyoruz. Sonunda da dedektiflik ve Grim hikâyesi bir yerde kesişirse tadından yenmez. Oyunu yapabilecek firma olarak da Naughty Dog’a güveniyoruz.

2 – Arrow

Zengin bir ailenin çocuğu olan Oliver Queen, babasıyla çıktığı bir gemi yolculuğunda kaza geçirir. Öldü sanılan Oliver, aslında beş yıl boyunca bir adada mahsur kalmıştır ve rastlantıya bakın ki Allah’ın bile unuttuğu adada yaşayanlar vardır. Beş yıl sonra dövüşmeyi ve ok atmayı öğrenmiş biri olarak, memleketine dönen Oliver Queen, artık çok farklı biridir. Kendisi artık, “Yasa Dışı Kanun Sağlayıcı” olmuştur.

Sizin de fark ettiğiniz gibi Batman’e çok benzeyen hikâyesiyle, Batman’in Arkham serisi tarzında bir oyun yapılabilir. Tam olarak aynısını yapmaları yeterlidir aslında. Sadece yeni bir şehir, yeni düşmanlar, yeni ekip arkadaşları ve tabii ki ok. Hâlihazırda oyun kodları varken, işlerinde de oldukça iyi olduklarını düşünürsek, Rocksteady Stüdyosu’nun bu işi oldukça mükemmel yapacağını düşünüyoruz.

3 – Star Trek

Star Trek dizisi bir grup canlının, uzaydaki gezintisini, yardıma muhtaçlara yardım etmesini anlatan bir dizi. Bunu hepimiz biliyoruz, anlatmaya çok gerek yok. Hemen kafamızdaki oyunu anlatalım. Mass Effect tarzında, kendi mürettebatımızla uzayın derinliklerinde keşfe çıkacağımız, yardım sinyalleri alacağımız, yeni gezegenler keşfedeceğimiz, “Işınla beni Scotty” diyeceğimiz bir oyun. Bioware Stüdyosu’na bu konuda güveniyoruz. Ama lütfen Andromeda’yı yapanlar dokunmasın oyuna, eski oyunları yapanlar yapsınlar.

4 – Westworld

Kendi isminde bir filmden uyarlanan Westworld, ana fikir olarak robotlara da düzgün davranılmasının gerekip gerekmediğini sorgulayan bir dizi. Oyuncu kadrosunun mükemmelliği, hikayenin mükemmelliğiyle birleştiği zaman herkesi mest etmiş bir dizi olmuştur. Belki de dizi tarihinin en iyi repliğini taşıyan bu dizi oyun da olsa başka bir şey de olsa her türlü çok güzel olur. Bahsettiğimiz repliği içeren sahneyi buradan izleyebilirsiniz. İzlemeyenler için spoiler uyarısını verelim.

Oyun olarak da söyleyecek pek bir şey yok açıkçası. Dizide izlediğimiz senaryonun aynısını oynasak yeter. Western temasının hakim olacağı oyunun sonlarına doğru sık sık gelecek temasını da göreceğimiz için Rockstar Games ve CD Projekt’in birlikte çalışmasını sağlayabilirsek, mükemmel bir oyun olacağı kesin.

5 – Rick and Morty

Evrenin en zeki varlığı olan Rick’in, torunu Morty’le farklı evrenlerde, farklı gezegenlerde maceraya atılmalarını konu alıyor. Ama Rick, manyak bir bilim adamı olduğu için aklınıza bile gelmeyecek şeyler yaşanıyor. Rick and Morty‘nin çocuklar için uygun olmadığını belirtelim.

Dizide gittikleri evrenleri, yaşadıkları maceraları bir düşünsenize. Dizide yaşananları bölüm bölüm oynamak bile yeter, başka hikâye yazmalarına gerek yok. Ama biz de farkındayız ki böyle büyük bir oyunu yapmak çok zor ve çoğu yapım şirketi bu yükün altına girmez. O yüzden sadece izlemekle yetinmemiz gerekiyor.

BONUS: Arka Sokaklar

Açık dünyada Arka Sokaklar ekibinin arabası gibi bir arabayla ekip halinde gezdiğimiz, denk geldiğimiz olaylara müdahale ettiğimiz, Aylin’in telsizden olayları anons geçtiği ve bizim de her zaman olaya yakın olduğumuz bir oyun. Her üç görevde bir, aramızdan birinin hastanelik olduğu; dramın yüksek, heyecanın tavan yaptığı bir oyun. Yapımcı şirket olarak da Bethesda’yı düşündük biz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here