Annelerimiz her zaman yanımızda olan ve ne olursa olsun bizi sevecek tek insan. Biz de kendi annlerimize sarılıp günlerini kutladıktan sonra bir de oyunlardaki unutamadığımız anneleri listeledik.

Ness’in Annesi – EarthBound

Ness’in annesinin EarthBound’da benzersiz bir işlevi vardır. Ness annesini ziyaret ettiğinde, annesi ona en sevdiği yemeği pişiriyor ve sağlığını tam olarak şarj etmesini sağlıyor. Fakat bu ilginç kısım değil; Ness’in annesiyle olan ilişkisi aslında oyununun tamamını etkiliyor: Ness, annesini yeterince ziyaret etmezse onu özlemeye başlıyor ve bu özlem, savaşta sırasını kaçırmasına neden olacak kadar dikkatini dağıtıyor. Ness’in annesinin varlığı, ona yolculuğuna devam etmesi için gereken gücü ve cesareti veriyor. Anne özlemi, Ness’i darmadağın ediyor.

Lisa – Castlevania Serisi

Lisa, Castlevania oyunlarında büyük bir role sahip değil ancak serideki en önemli karakterlerden biri. Drakula’nın karısı ve Alucard’ın annesi Lisa, iyi kalpli bir bireydi ve Drakula’nın gerçekten sevdiği tek kadın hatta insandı. Büyücülükle suçlandıktan sonra Lisa, bir insan çetesi tarafından çarmıha gerildi. Lisa, bir hastaya ilaç hazırlamak suçuyla idam edildi. Drakula’nın tüm insanlara duyduğu nefret tamamen Lisa’ya yaptıklarından dolayıdır fakat Lisa, oğullarının kalbinin karanlıkla dolmasını istemedi. Lisa öldürülürken bile oğlu Alucard’a insanlardan nefret etmemesi için yalvardı. Lisa, oğlunun duygusal durumuyla, kendi fiziksel iyiliğinden daha fazla endişe duyuyordu. Lisa sayesinde Alucard, babasının aksine yardımsever ve iyi biri oldu.

Clementine – The Walking Dead

Clementine biyolojik bir anne değil ama evlat edindiği çocuğa biyolojik annesi gibi yaklaşan biri hem de o yaşında! Telltale’s The Walking Dead oyunlarında Clementine, babası doğmadan önce ölen ve doğumundan kısa bir süre sonra da annesi ölen AJ adında bir bebekle ilgileniyor. Clementine, AJ doğduğunda bir çocuk olmasına rağmen, Lee’nin The Walking Dead’lerin ilk sezonunda yaptığı gibi zombi kıyametinde AJ’ye özen gösteriyor ve ona gerçekten de annesiymiş gibi yaklaşıyor.

Joyce – Life is Strange

Bu listedeki tüm anneler “iyi” anneler değil fakat Joyce, bu etiketi tamamen hak ediyor. Joyce, Chloe’nin uyuşturucu kullanımı ve davranış sorunlarıyla ilgilenmesi yetmezmiş gibi bir de üstüne kocasını kaybediyor. Tüm bu zorluklara rağmen, Joyce’un kızı için sonsuz bir sevgiye sahip olduğu ve trajedisi karşısında ailesine bakması için güçlü bir istek olduğunu oynarken hissetmemek mümkün değil. 

Sonya Blade – Mortal Kombat Serisi

Sonya Blade, orijinal Mortal Kombat’taki tek oynanabilir karakterdi ve o zamandan beri franchise’ın en popüler karakterlerinden biri olarak kaldı. Mortal Kombat X’te Sonya Blade’e anne olma, Johnny Cage’le birlikte büyürken Cassie Cage’e dönüşecek bir bebeği olması sayesinde daha fazla derinlik verildi. Mortal Kombat 11’in hikaye modunda, Cassie’nin oyunun başlarında hayatını kurtarmak için kendini feda ettiği için Sonya’nın kızına ne kadar önem verdiğini biliyoruz.

Naru – Ori and the Blind Forest

Naru, Ori and the Blind Forest’in adını taşıyan kahramanı Ori’nin biyolojik annesi olmayabilir, ancak bu iyi bir anne olmadığı anlamına gelmez. Ormanda terkedilmiş Ori’yi bulduktan sonra, genç orman ruhunu hiç düşünmeden kanatları altına alıyor ve kendi çocuğuymuş gibi ona bakıyor. Ori’ye sunabileceği tüm koşulsuz sevgi ve dikkati veriyor. Hayatının son anlarında, ormanların aniden hızla çürümeye başlamasından sonra Naru, Ori’ye en son yiyeceği veriyor, kendisi için bir kırıntı bile bırakmıyor. Bu sahne tanık olduğum en etkileyici oyun sahnelerinden biriydi. 

Zofia Blazkowicz – Wolfenstein II: The New Colossus

Zofia Blazkowicz, Wolfenstein’ın ikonik kahramanı William B.J. Blazkowicz’in annesi ve oyunlarda karşılaşabileceğiniz en güçlü kadınlardan biri. Çocuğunu her türlü zarardan korumak uğruna yapamayacağı şey olmayan oldukça koruyucu bir annedir. Wolfenstein’ın acımasız Nazi imparatorluğunun yaşattığı tüm zorluklara rağmen, hala bir şekilde, tek çocuğuna sevgiyi canlandırmayı, şefkat göstermeyi öğretti ve umutsuz görünen bir dünyada hayatta kalmayı başardı. Çok az kişi, Zofia’nın tam iradesine ve sarsılmaz bir umut duygusuna ulaşabilir; bu da B.J. Blazkowicz’i sonunda harika bir kahraman haline getiren iki özelliktir.

Mad Moxxi – Borderlands Serisi

Miss Moxxi kendi Pandoran tarzında da olsa ilgili bir anne. O genellikle şiddete meyilli ve sadist olarak görülüyor ama çocukları söz konusu olduğunda tam tersi. Kızını daha zarif hale getirmeye eğilimli görünse de amacı sadece Pandora’nın psikotik yerlilerinin sürekli alayına son vermek. Öte yandan oğlunu onuru için bikaç kişiyi katletmiş biri olarak doğuruyor. Wasteland’de yaşayan herhangi birisi Moxxie gibi bir anneye sahip olduğu için şanslı olurdu.

The Boss – Metal Gear Solid 3: Snake Eater

The Boss farklı türden bir anne, geleneksel kalıplara hiçbir zaman uymuyor. Efsanevi bir savaş kahramanı ve dünyanın en ölümcül katil grubunun lideri olduğunu göz önünde bulundurarak, biraz daha konvansiyonel olmasını bekleyebilirdik tabii ki. Bu listedeki diğer anneler zorluklar karşısında dayanıklı ve iradelidirler fakat Boss, zorluklara karşı öfkeli bir şekilde saldırır. Metal Gear serisinin ikonik kahramanlarından Big Boss’u yetiştirmek, Normandiya Savaşı’nda dokuz aylık hamileyken dövüşmek ve bu savaş alanında doğum yapmak gibi özellikleri vardır.

Edith Finch – What Remains of Edith Finch

Edit Finch, oyunda aile üyelerinin arkasındaki hikayeleri ve Finch kanındaki potansiyel laneti ortaya çıkarmak için eski ailesinin evini araştırıyor. Fakat eski ailesini araştırmasındaki temel sebep oğluna ailesinden bahsetmek istemesidir. Daha doğmamış çocuğuna ve ailesine olan bağlılığını düşündüğümüzde bu listede yerini hak ediyor.

Rosalina – Mario Serisi

Rosalina’nın anneliğe yolculuğu Luma denilen yıldıza benzeyen bir yaratığın paslı uzay gemisini bulduğunda başlıyor. Luma’nın “annesini” beklediğini öğrendikten sonra Rosalina onunla bekleyeceğine söz veriyor. Luma’nın annesini bulmak için gökyüzünü inceleyerek yıllarını harcadıktan sonra Rosalina, Luma’nın uzay gemisini düzeltmesine yardım etti, böylece ikisi de onların aramalarını genişletebildi. Luma’nın annesi hiçbir şekilde bulunamadı, bu yüzden Rosalina yetim kalan tüm Luma’ları rahatlatmak ve onlarla ilgilenmek için kendine aldı. Rosalina, kendi annesinin ölümünden harap olduğu için neler yaşadıklarını tam olarak anladı. Rosalina, Luma’ya bir ev inşa etti, her gece yatmadan önce hikayeler okudular ve sonsuza dek onlara bakma sözü verdi. Biyolojik bağlantısı olmamasına rağmen, Luma, Rosalina’yı annesi olarak kabul etmeye başladı.

Toriel – Undertale

Bir çocuk gizemli şekilde yaratıkların yaşadığı bir yere geliyor, yapayalnız yoluna ilerlerken karşısına çıkan korkunç bir çiçek onu öldürmekten bahsediyor. Tam bu sırada boynuzlu bir kadın tarafından kurtarılıyor. Toriel, hem hikayesiyle hem karakteriyle müthiş bir anne. Biyolojik annesi olmadığı ve hayatında ilk defa gördüğü halde canavarlar diyarına düşen çocuğu kendi çocuğuymuş gibi koruyup seviyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here