Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

21 Aralık 1969’da dünyaya gelen Julie Delpy, Fransız – Amerikan aktris, yönetmen ve söz yazarıdır. Paris doğumlu Julie, tiyatro ile iç içe olan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 14 yaşında Fransız yönetmen Jean-Luc Godard tarafından keşfedilen Delpy, oyunculuğa 1985 senesinde “Detective” filmiyle adım atmıştır. Uluslararası boyutta tanınmasında kendisine yardımcı olan ilk film Agnieszka Holland’ın yönetmenliğini üstlendiği Europa Europa’dır. Bu film pro-nazi destekçisi bir genç kızı oynayan Delpy’nin, Solomon Perel adlı Yahudi bir yazara aşık olma serüvenini anlatır.

Fakat asıl yıldızının parladığı filmin Ethan Hawke’la baş rollerini paylaştığı, bir dönemin en popüler romantik komedilerinden biri olan Before Sunrise olduğunu söyleyebiliriz. Bu film devam filmleri olarak “Before Sunset” ve Delpy’nin Linklater’la beraber yazdığı “Before Midnight”ı beraberinde getirmiştir.

“Before Sunrise” filminde yönetmen Linklater’la başardığı güzel çalışmadan sonra, yönetmenliğe adım atmak isteyen Delpy “Looking for Jimmy” adında ilk uzun metrajlı filmini çekmiştir.

Oyunculuğuyla sanat dünyasına giren bu güzel sanatçı, sadece oyunculuk ve film yönetmenliği yapmıyor, kendisi aynı zamanda yetenekli bir müzisyen. 2003 senesinde kendi ismiyle aynı ismi taşıyan “Julie Delpy – Julie Delpy” albümünü folkumsu, cazımsı ve Avrupai olarak tanımlayabiliriz. Samimi ve kişisel olan bu albümü Delpy’nin ilk albümüdür ve bütün prodüksiyonu ve söz yazarlığı kendisine aittir. Before Sunset filminde de albümdeki “A Waltz For A Night“, “An Ocean Apart” ve “Je T’aime Tant” şarkıları yer almıştır. Bizler de sizler için birkaç şarkısını derledik. Keyifli dinlemeler!

 1. A Waltz for a Night
 2. My Funny Valentine
 3. My Dear Friend
 4. Mr Unhappy
 5. Lame Love
 6. Ready to Go
 7. Je T’aime Tant
 8. Something a Bit Vague
 9. Black & Gray
 10. She Don’t Care
 11. And Together
 12. An Ocean Apart
 13. Time to Wake Up
Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here