Günümüzde oyunlar hakkında birçok gelişme oluyor. Oyunların artık stream edilerek oynanabilecek olması, konsollara veya yüksek bütçeli donanımlara ihtiyacımızın kalmayacağı, VR teknolojisiyle yapılacaklar vs. Peki nasıl olacak tüm bunlar? Oyunlar hangi süreçlerden geçerek bu noktaya ulaştı? Oyunların sınırı ne? Bu yazıda bu tür soruların cevaplarını arayacağız. “…üzerine” serisinin bir önceki yazısında oyunlar ve sanat hakkında kafa yormuştuk, dilerseniz o yazıya da buradan  bakabilirsiniz.

Oyunlar hakkında biraz araştırma yapanlar bilecektir ki 1952 yılında OXO isminde bir oyun çıkmıştı. Tarihe ilk oyun olarak geçen bu oyunu yapan Sandy Douglas, bir doktora öğrencisiydi ve tezi için bu oyunu geliştirmişti. OXO, dünyanın ilk bilgisayarlarından biri sayılan EDSAC için geliştirilmişti ve oldukça basitti. Oyun, basit bir Tic-Tac-Toe yazılımıydı. Bu olay, o yıllar için devrim niteliğinde bir şeydi tabii ki. Aradan altı yıl geçti. William Higinbotham isminde bir fizikçi, Tennis for Two isminde bir oyun yaptı. Bu oyun da osiloskop ekranında oynanabilen bir tenis oyunuydu. Aynı zamanda bir oyun kumandası ile oynanan ilk oyundu. Bu oyunlar dünyada çok ses getirmedi çünkü gerektiği kadar yayılmadı. Ta ki 1972 senesine kadar.

Osiloskop üzerinde oynanan Tennis for Two.

1972 senesinde hepimizin bildiği ve çocukluğumuzun güzel günlerini hatırlatan Atari isimli bir firma kuruldu. Nolan Bushnell ve Ted Dabney tarafından kurulan bu firma tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Sadece bu firmayı kurmakla kalmadılar bir de Pong isimli bir oyun yaptılar. Tennis for Two’yu örnek alan bu oyun çok popüler oldu ve insanların hayatına dijital oyun kelimesini soktu. Atari’nin insanların hayatına soktuğu birçok oyun oldu ve oyun sektörü kuruldu. Artık dijital oyun ciddiye alınan bir şeydi ve para kazandırıyordu. Bu yazı oyunun tarihçesi olmayacak tabii ki. Sadece dijital oyun nereden nereye geldi sorusuna cevap arıyorsak ilk başları bilmemiz gerekli.

Atari’nin kuruluşundan itibaren dijital oyun her yıl daha da gelişti ve günümüze kadar ulaştı. Artık oyun sektörü, dünyada en çok ciddiye alınan sektörlerden biri. İstatistiklere göre Holywood’dan bile daha fazla kazanıyor. Gelişmesi de hiçbir zaman durmuyor. Her yıl yeni teknolojiler üretiliyor. Günümüzün en büyük firmalarından biri olan Google bile işin içine girdi. Tabii ki Google bir işe giriyorsa devrim niteliğinde olur. Yakın zamanda tanıtılan Google Stadia, oyunlara yepyeni bir boyut kazandıracak. Google Stadia hakkında detaylı bilgi isterseniz bu yazımızdan yararlanabilirsiniz. Google ile birlikte birçok dünya devi şirket de oyun sektörüne göz kırptı. Peki şimdi ne olacak? Bir doktora tezi için geliştirilen dijital oyun, nasıl bir hal haldı ve geleceği nasıl olacak?

Oyunlar çok para kazandırmaya başladığından beri aslında bir formül var. Şirketler bu formülden çıkmıyor çıksa bile biraz uzaklaşıyor. Bu formül, bazı şirketler için açık dünya, oyun içi satın almalar vs. gibi öğeler. Bazen de şirketler oyuncuları sevindiriyor tabii. EA’in bu sene çıkarttığı Apex Legends oyunu örneğin. EA’den beklenmeyecek bir oyundu ve çok sevildi. Umarız EA bundan dersler çıkarmıştır. Şirketlerin her oyunda aynı telden çalması iyi midir kötü müdür tartışmaya açık, fakat gelecek için iyi olduğunu düşünmüyorum. Yeni şeyler denemeden oyunlar gelişmeyecek. Şirketlerin oyunlara tamamen para gözüyle bakması maalesef oyunları geliştirmeyecek. Oyun sektörü üzerine haberler okuyorsanız rastlamışsınızdır. Artık oyunlar family friendly olarak tasarlanıyor. Gelişmiş ülkelerde yasaların değişmesi ve mobil oyunların çok fazla müşterisi olması yüksek bütçeli oyunlara da etki etti. Hepimizin de bildiği üzere aileler, küçük çocuklarına susmaları için telefon veriyor. Küçük çocuklar olaylardan habersiz fakat bu birçok şeyi etkiliyor. Şöyle ki; bir aile, çocuğuna içinde kan, vahşet, cinsellik vs. içeren yani çocuğun kötü etkileneceği öğeler içeren oyun oynatmak istemez. Firmalar da bunun farkında tabii ki ve oyunları buna göre çıkartıyorlar. Bu değişiklik, aileler için ve küçük çocuklar için yararlı fakat gerçekten oyun oynamak isteyen bizler için biraz üzücü bir olay. Tabii ki her oyun böyle olacak demiyorum ama maalesef çıkacak oyunları etkileyen bir durum. Bu durumda imdadımıza her zamanki gibi bağımsız oyunlar yetişecek. Size ne kadar teşekkür etsek az bağımsız oyunlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here