Ubisoft’un diğer oyunlarına nazaran bağıra bağıra değil de usul ve sakince çıkardığı yapımlardan birisiyle karşınızdayız. Ubisoft Montpellier Stüdyosu tarafından geliştirilen oyun 24 Haziran 2014 tarihinde piyasaya sürüldü. Bundan hemen önce Child of Light adında sıra tabanlı rol yapma oyunu(rpg) piyasaya sürülmüştü. Ubisoft 2014 yılında ara oyun denebilecek, bir Triple-A büyüklüğünde olmayan bu iki oyunla çıkagelmiş. Bunlardan birisi de tabi ki de Valiant Hearts.

Valiant Hearts temelinde bulmacalar üzerinde kurulu bir adventure oyunu. Her adventure oyunu gibi bu oyunun da asıl amacı bir hikaye anlatmak ama bunu yapış tarzı biz oyuncuları hemen etkisi altına almayı başarıyor.

Savaşın Kazananı Yoktur

‘Savaş insan öldürür, kazanan veya kaybeden olmaz’ dersini amaçlayan bir hikayeyle karşımıza geliyor oyunumuz. Bu belki de benim çıkardığım derstir. Her Dünya Savaşı hikayesi gibi belki bu oyunda da kendinize ait başka dersler çıkarabilirsiniz. Oyun bize tek bir karakterin hikayesini anlatmak yerine batı cephesinde yaşanmış olan beş farklı hikayeyi veriyor ama bunlar antoloji tarzında birbirinden bağımsız hikayeler değiller. Hatta bizleri asıl oyuna bağlayan ise bu birbirinden ayrı hikayenin nasıl da konu savaş olduğunda aynı hikayeye dönüştüğünü gösteriyor. Oyunu oynayın ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Oyun boyunca, yeri geliyor aşk mektuplarını okuyoruz, yeri geliyor bir babanın savaştayken cepheden oğluna yolladığı kartpostalları topluyoruz ve yeri geliyor bir annenin hatıra olarak sakladığı küçük kızının kurdelesini bile görüyoruz.

This War of Mine’ın benimsediği “Savaşın Mağdurları” temasını anlatıyor Valiant Hearts. Bunu This War of Mine yerine evlerinde hayatta kalmaya çalışan insanlar yerine cephede hayatta kalmaya çalışanları göstererek yapıyor.

Bulmacadan Alıp Atmosfere Koymak

Adventure oyunlar deyince tabi ki de hep bulmacalar gelir. Diyaloglara saklanan ufak cümleler bizim ipucumuz olur. Bu oyunun belki de en büyük eksiği bulmacaları olabilir. Oyunda envanter sistemi bulunmadığından olay sadece hangi eşyayı hangi sırayla kullanacağınızdan ibaret kalıveriyor. Çok kolay demiyorum, özellikle de birkaç yerinde kendimi internetten yardım almaktan alıkoyamadım. Fakat adventure oyunlara aşina olan biriyseniz bu oyunda karşılaşacağınız bulmacaları komplikelikten uzak bulabilirsiniz. Madem bulmacalar kötü oyun nasıl zevkli olacak dediğiniz anda ise bir diğer koz çıkıyor karşımıza: Atmosfer. Valiant Hearts, bir adventure oyununda atmosfer nasıl olmalı sorusuna adeta tokat gibi bir cevap taşıyor. Ekranın en ufak noktasında bile güzelce çizilip sunulmuş İkinci Dünya Savaşı detayları bazen hayran bırakıyor. Bir yerden bulmaca çözerken bir yandan da savaş atmosferinin esintilerini ensenizde hissettiğinizde zaten oyun sizin elinizden tutup sürüklüyor.

Artıları

+Çok Etkili ve Düzgün Senaryo

+Atmosfer

Eksiler

-Bir noktadan sonra sıradanlaşan bulmacalar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here