Bundan daha önce Payday 2 ve Syndicate gibi oyunların da geliştiriciliğini yapmış olan Starbreeze tarafından geliştiriliyor Brothers A Tale of Two Sons. Tarz olarak diğer iki oyuna da hiç benzemediğini baştan söyleyeyim çünkü kardeşinizle banka soyduğunuz bir oyun olması ihtimalini düşünmenizi istemiyorum. Gelin yazının geri kalanın da oyundan Brothers olarak bahsedelim. Brothers, bizlere iyi bir hikayenin gerçekçi, son teknoloji grafikler olmadan hatta tek bir kelime bile kullanmadan nasıl anlatılabileceğini öğretiyor. Bu konuda çok başarılı ve okullarda ders olarak gösterilmesini istediğim nadir oyunlardandır diyebilirim.

İki Kardeşin Derin Öyküsü

Oyunun hikayesi öyle çok da karmaşık veya anlaşılamaz değil. Oyunun başında hasta olan babamıza iyi gelmesini umduğumuz bir ilacı elde etmek için iki kardeş olarak yola çıkıyoruz. Şu bilgiyi de hemen ekleyelim, oyun 2 kişilik oynanıyor. Tek kişi olarak da oynanabiliyor tabii ki de ama benim tavsiyem yapabilirseniz, bir arkadaşınızla beraber deneyimlemeniz. İnanın bana çok daha fazla keyif alacaksınız. Çıktığımız bu yolda iki kardeşin başına pek çok şey geliyor. Hem onlarla mücadele etmeye hem de yolun sonundaki ilaca ulaşmaya çalışıyoruz oyun boyu. Çocukların ölmüş olan annelerinin de olması onlar için bu yolu daha zorlu ve değerli kılıyor. Geriye kalan son aile üyelerini kurtarmaya çalışıyorlar çünkü.

Sen Sağa Git, Ben Sola

Oyunda herhangi bir diyalog veya söz olmadığı gibi oyun içinde de herhangi bir arayüzle karşılaşamıyoruz. Oyunun başında hangi tuşların hangi işe yaradığını bizlere gösterip, oyun içinde zırt pırt müdahale etmemeyi tercih ediyor Brothers. Cümle gidişatından bunu kötü bir yorum olarak algıladığımı sakın ola sanmayın. Zira bu oyunu daha gizemli kılıyor. Zaten neyin ne işe yaradığını anlamak pek zor olmuyor oyun boyunca. Bir ortama girdiğinizde ne yapmanız gerektiğini anlayabiliyorsunuz ilerledikçe. Sizi gereksiz arayüzle meşgul etmeyince oyun her şeyiyle sizin deneyiminize dönüşüyor adeta. Yanınızda beraber oynadığınız arkadaşınızla çıktığınız gerçek bir macera oluveriyor. Hata yapıyorsunuz, bunun sonucunda bir sonraki seferde ona göre oynuyorsunuz. Oyun size machine learning tekniğiyle kendini geliştiren bir yapay zeka muamelesi yapıyor ki bu güzel bir deneyim oluyor.

Acının İlacı

Kısacası Brothers tabii ki de sizlere AAA oyun kalitesi sunmayan, başında saatlerce vakit geçirmenizi mümkün kılamayan bir oyun. Ama her hikaye bazlı oyun hayranın kesinlikle göz atması gereken bir deneyim. Oyun demek istemiyorum, zira Brothers oyundan ziyade bir deneyim. Yer yer sinirlenecek, hüzünlenecek hatta belki ağlayacaksınız ama oyun bittiğinde geçirdiğiniz zamandan hiç pişman olmayacaksınız.

Normal satış fiyatı 24 Türk Lirası olan bu oyunu indirimler döneminde 4,80 Türk Lirasına Steam‘den alabilirsiniz. Buraya tıklayarak Steam sayfasına göz atabilirsiniz.

Artılar

+Kaliteli Hikaye Anlatımı

+Değerli Hissettiren Karakterler

+Co-op Oynayabilme

Eksiler

-Yer Yer Saçmalaşan Kontroller

-Hikayedeki Tempo Düşüşleri

-Tekrar Oynanabilirliği Yok

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here