Sizlere tavsiyede bulunduğumuz yazı dizimiz olan “Oyun Önerisi”nin on üçüncü yazısında bizleri Clustertruck karışılıyor. Clustertruck; Stick Fight: The Game, Totally Accurate Battlegrounds oyunlarından da tanığımız Landfalls Games bağımsız ekibinden çıkma. Totally Accurate Battlegrounds her ne kadar yeni çıkmış da olsa daha önceki işlerinden ve referanslarından ötürü zihnimizde olumlu hatırladığımız Landfalls’ın yaptığı en iyi mekanik hiç kuşkusuz fizikler oluyor. Peki ya Clustertruck nasıl bir oyun ve ekip kendi isimlerini lekelemiş mi?

Oynanış

Clustertruck’da amacımız tırların üzerinden hoplaya zıplaya çıkış noktasına ulaşmak. Buna rağmen yapması çok zor bir şey yaparak bize çizgisel bir oynanış sunmak yerine çeşitlilik veriyor. Asla şu tıra zıplayacaksınız gibi bir zorlama içermiyor, nasıl isterseniz öyle oynatıyor. Bunu sağlayabilmesinin en büyük ölçüsü elbette upgrade’ler ardından da seviye tasarımları.

Grappling hook, çift zıplama, zamanı yavaşlatma, istediğin zaman tır var etme… Siz nasıl istiyorsanız ya da nasıl kolayınıza geliyorsa alın güçlendirmelerinizi ve zıplamaya başlayın. Bu upgrade’lerin en iyi yanlarından biri sizi tekrar tekrar bölümleri oynamaya itmesi diyebiliriz çünkü zamanı yavaşlatarak geçtiğiniz bir bölümü ister istemez tekrardan farklı bir upgrade ile -mesela çift zıplama- oynamak istiyorsunuz.

Sahip olduğu puan ve yıldız sistemi de insan biyolojisine etki edecek cinsten. Beyninizdeki ödül merkezini uyaran bu sistem, sizi en yüksek puanı yaptırana kadar kamçılıyor. Üstelik bu bir meziyet değil aksine aşırı keyifli dakikalar demek. Bunun sebebi de hiç kuşkusuz fizikler olsa gerek.

Fizikler

Clustertruck’un fizikleri o kadar iyi ki itiraf etmek gerekirse bunun bir bağımsız yapımcı oyunu olduğuna inanamıyoruz. Sanki noktasına virgülüne kadar hesaplanmış yer çekimi ivmesi, sorunsuz momentum ve keyifli tork elementleriyle hamle yapmanızı sorgulatıyor ve yalap şalap bölüm geçmenizi engelliyor. Ters yönden gelmesine rağmen uçup zıpladığınız bir tırdan size uygulanan eylemsizlik kuvveti bile düşünülerek ne kadar ince iş yapıldığını kanıtlayan Clustertruck, fizikler konusunda tam puan vermemek olmaz.

Oynanış kısmında değinmiş olduğumuz grappling hook, bu tam olması gereken fiziklerle birleştiğinde eğlencenize eğlence katıyor ve söylememiz gerekli ki bizim de açık ara en sevdiğimiz upgrade, fiziklerden ötürü grappling hook oldu. Hızınıza hız katmışken sağ tarafa verdiğiniz kütle merkenizin de etkisiyle birlikte merkez kaç kuvvetinin tersine attığınız grappling hook ve süratli bir şekilde en sol kısma geçmek. Ardından da çıkışa son sürat bir tavşan misali hoplayıp zıplamak. Hiç abartısız; Clustertruck, rakip bağımsız ekiplere bir oyunda fizikler nasıl olmalıdır dersi veriyor.

Müzikler

Clustertruck gibi basit eğlence türündeki bir oyun elbette yavaş veya aşırı ciddi bir müzik listesiyle değil daha canlı, daha heyecanlı ve daha kıpır kıpır melodilerle karşımıza çıkacaktı. Müzikler güzel mi çirkin mi tartışılır fakat en azından olması gerektiği gibi. 1 saatlik OST’yi dinlemek isterseniz yapımcıların YouTube sayfalarından yayınlamış olduğu videoya bakabilir ya da Steam üzerinden satın alabilirsiniz.

Toparlamak gerekirse oynanışla, fizikleriyle ve ortama uyum sağlayan müzikleriyle Crustertruck kesinlikle denemeniz gereken bir yapım. Ayrıca eğer ikinci bir monitör kullanıyorsanız yan tarafta favori YouTube videonuzla veya en sevdiğiniz podcast’i dinleyerek oynamanız tavsiye edilir. Herkese iyi oyunlar!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here