Yaklaşık iki saat süren huzurlu bir yolculuğa hazır mısınız? Eğer cevabınız evetse, Old Man’s Jourey tam da size göre. Üstelik bu keyifli macera, tüm güncel konsollar ve mobil cihazlarda erişilebilir durumda.

Broken Rules tarafından geliştirilen Old Man’s Journey, kusursuz görsel tasarımı ve atmosferiyle ilk bakışta ilgimizi çeken oyunlardan birisi oldu. Nintendo Switch, PC, Mac, Playstation 4 ve Xbox One platformlarının yanında mobil cihazlardan da erişebildiğiniz bu oyun, oldukça başarılı bir bağımsız yapım.

Nereye Gidiyor Bu Yaşlı Adam?

Her şey yaşlı bir adamın, yaşamını sürdürdüğü dağ evinde aldığı bir mektupla başlıyor. İçeriğine dair hiçbir şeyin oyuncuya sezdirilmediği bu mektubu aldıktan sonra aniden ayaklanan bu yaşlı adam, kendini yollara vuruyor. Keyifli bir görselliğe sahip yolları aşmaya çalışırken, bir yandan da “nereye gidiyor yahu bu adam?” diye sormaktan kendimizi alamıyoruz. Neyse ki yol boyunca ana karakterimiz, gördüğü bazı şeyler ile anılarına dönüyor ve hikayemiz yavaş yavaş aydınlanıyor. Yine de hikayemizin sonuna varıncaya kadar, oyunun sonuna dair kesin bir tahminde bulunamıyoruz.

Kusursuz Sanat Yönetimi
Karada, denizde ve havada sürdürdüğümüz bu yolculuğun her dakikası çok keyifli.

Bildiğiniz üzere piyasada inanılmaz sayıda bağımsız oyun bulunuyor. Bize göre bir bağımsız oyunun diğerleri arasında öne çıkmasında en büyük etken, üzerinde iyi çalışılmış bir sanat tasarımı. Yani göze hoş gelen bir görsellik, oyuna ayak uyduran müzikler ve tüm bunların oyunun atmosferine sunduğu katkı. Old Man’s Journey bu kriterleri öylesine kusursuz yakalamış ki, keyifli bir Wes Anderson filmi izliyormuş gibi hissediyorsunuz. Kısaca söylemek gerekirse: iki saat kadar süren bu yolculuk hikayesi, hem gözlerimize hem de kulaklarımıza hitap ediyor. Yol boyunca gördüğünüz birçok manzarayı kaydetmeden edemeyeceksiniz.

Peki Nasıl Oynanır?
Burada gördüğümüz platformları, aşağı-yukarı kaydırarak ana karakterimizin yolunu açıyoruz.

Oldukça kısa bir oyun süresine sahip olan Old Man’s Journey, uzaktan bakıldığında bir platform oyunuymuş gibi görünse de aslında bir platform oyunu değil. Uzun zamandır piyasada görmeye alışık olmadığımız bir “Point and Click Action” oyunu olan Old Man’s Journey’i oynamak için yalnızca bir fareye ihtiyacınız var. Yol boyunca karşılaştığımız platformları tutup sürüklemek suretiyle birbirlerine bağlayarak ana karakterimiz olan yaşlı adamın yolunu açmaya çalışacaksınız. Bu sırada karşınıza çıkan birkaç kolay bulmacayı da çözmeyi ihmal etmemeniz gerekiyor. Farklı bir hikayenin içinde “yavan kalmış” diyeceğimiz bu oynanış mekanikleri, bu oyunun içinde hiç göze batmıyor. Zira oyunu oynadıktan sonra sizin de farkedebileceğiniz gibi hikayeyi en iyi tamamlayan oyun yapısı halihazırda kullanılmış.

Velhasıl Kelam…

İncelememizde farkettiğiniz üzere, Old Man’s Journey’i biz çok sevdik. Bahsettiğimiz gibi oyun süresi iki saatle sınırlı olan bu oyun, başına oturup tek seferde bitirmenizi gerektiren bir oyun. Dolayısıyla eğer bir haftasonu akşamında keyifli bir hikayeyi izlemek istiyorsanız, Old Man’s Journey’i siz de edinmelisiniz. Oyunun fiyatı piyasaya kıyasladığımızda oldukça uygun. Steam üzerinden yaklaşık 9 liraya edinebildiğiniz bu oyun, yaz indirimlerinde daha uygun bir fiyat aralığına inecektir diye tahmin ediyoruz. Mobil platformlarda oynamayı düşünen oyuncular için App Store ve Playstore fiyatı da 18,99 Türk Lirası olarak belirlenmiş.

        Artılar:

  • Sanatsal görsel tasarım
  • Atmosferi tamamlayan müzik seçimi
  • Keyifli bir hikaye
  • Hatasız ve basit oynanış mekanikleri

         Eksiler:

  • Oyun vaadettiği her şeyi size sunuyor, dolayısıyla biz bir eksik göremedik.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here