Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Karanlık atmosfer, göze hoş gelen renk paleti, duygusal bir hikaye ve bol bol bulmaca. Moon Studios tarafından geliştirilen bu keyifli platform oyunu, Steam kullanıcıları tarafından tam not ile ödüllendirildi. Microsoft tarafından yayımcılığı üstlenilen bu sevimli platform oyunu, bu haftanın öneri köşesinde yerini alıyor.

Görsel Tasarım Bizim için Önemli!

Birçok oyuncu “benim için önemli olan oyunun grafikleri değildir!” diyerek grafikleri arka plana attıklarını söylese de şundan eminiz: Oyuncular bir oyunu edinmeden önce görsel tasarıma çoğu zaman önem veriyor. Ori and the Blind Forest, bizim dikkatimizi de önce görsel tasarımı ile çekti. Ağırlıklı olarak mavi ve tonlarının baskın olduğu bu karanlık orman atmosferi, ana karakterimizin parlak dış görünümü ile birleştiğinde ortaya oldukça hoş bir görüntü çıkıyor. Platform oyunlarında genellikle grafikten çok oynanabilirlik ve bulmacaların kalitesi ön planda olsa da, Ori and the Blind Forest’ın grafik tasarımını ayakta alkışlamak istiyoruz.

Bu Semt Pek Tekin Değil Ori Kardeş

Ana karakterimiz iki ayağının üzerinde durabilen bir tavşana ya da kediye benzetebileceğiniz bir karakter. Adı da oyunun isminden anlayacağınız üzere Ori. Bu minik dostumuz, Ruh Ağacı olarak adlandırılan bir ağaçtan düşen yapraktan meydana geliyor ve Naru adlı bir başka canlı tarafından büyütülüyor. Beklenmedik bir anda Ruh Ağacı gücünü kaybettiğinde, oyunun geçtiği yer olan orman bu ağacın enerjisinden mahrum kalıyor ve kıtlık ortaya çıkıyor. Orman bu enerjiden mahrum kalınca ormanda yaşayan canlılar birer birer açlıktan ölmeye başlıyor ve bizim hikayemiz de tam bu sırada oldukça acıklı bir girişle başlıyor. Bu minik kardeşimiz Ori, ruh ağacından aldığı güç kuvvetle epey zorlu bir yolculuğa çıkıyor ve ormanı eski günlerine kavuşturmayı amaçlıyor.

Oyunda kullanılan dinamik checkpoint sistemi, size bu macerada dilediğiniz yerde kayıt dosyası oluşturma imkanı sunuyor fakat yine de beklenmedik ölümlerle karşılaşmaya hazır olun.

Bir Platformu İyi Yapan Mekanikleridir

Bir platform oyunu dilediğiniz kadar göze hoş gelsin, oynanış mekanikleri akıcı, kolay öğrenilebilir ve diğer rakiplerinden ayırt edici değilse o oyun iyi bir platform oyunu değildir. Ori and the Blind Forest, platform oyunlarında görmeye alışık olduğumuz hareket mekaniklerini kullansa da, akıcılığı ve bu mekaniklere eklediği küçük detaylarla oldukça keyifli bir platform deneyimi sunuyor. Oyun çoğunlukla bulmaca odaklı olsa da aksiyona girdiğiniz zamanlarda da oldukça keyifli dakikalar yaşayacağınızdan eminiz.

Ana karakterimizin oldukça hızlı hareket ettiğini söylemeden edemeyeceğiz. Fakat şunu çok net şekilde söyleyebiliriz: Oyun gerçekten çok zor! Gerek bulmacaları, gerek harita boyunca durmadan yakalanacağınız tuzaklarıyla oyun size oldukça zorlu bir deneyim sunuyor olacak. Eğer rahatlatıcı bir platform oyunu oynamak istiyorum diyorsanız, oyunun bu dingin atmosferine kanarak oyunu edinmeyin deriz. Zira oyun “hardcore” platform oyuncularını dahi zorlayacak düzeyde. Abarttığımızı düşünebilirsiniz ama Dark Souls mu yoksa Ori and the Blind Forest mı diye sorsaydınız, ne diyeceğimizi gerçekten bilmiyoruz.

Velhasıl Kelam…

Atmosferi ve keyifli oynanışıyla Ori and the Blind Forest, hiç şüphe etmeksizin öneri köşemize eklediğimiz bir oyun oldu. Oyunun eksilerinden biraz olsun söz etmek gerekirse, çok yoğun bulmaca içermesi ve zorluğu ile günlük oyuncuya pek de hitap etmiyor olması, oyunun daha geniş bir oyuncu kitlesine ulaşmasına engel oldu diyebiliriz. Yine de her ne olursa olsun, Steam üzerinden edinebileceğiniz bu oyunu özellikle indirim dönemlerinde edinmeyi bir düşünün deriz. Çünkü biz oynarken epey keyif aldık!

         Artılar:

  • Kusursuz bir görsel tasarıma sahip.
  • Hızlı ve akıcı oynanışı ile oldukça keyifli.
  • Dinamik kayıt sistemi sizi checkpoint belasından kurtarıyor.
  • Oyuncuyu içine çeken atmosfer.
  • Keyifli bir hikayeye sahip.

          Eksiler:

  • Çok yoğun bulmaca içermesi bazı noktalarda sizi oyundan koparabiliyor.
  • Zorluk seviyesi günlük kullanıcıya pek de hitap etmiyor.
Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here