Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Bizler gibi oyun dünyası ile içli dışlı olan herkes, bir dönem ”oyun geliştiriciliği”ne merak sarmıştır. Bu hafta sizlere bu eşsiz deneyimi yaşatacak ”Game Dev Tycoon”u inceliyoruz. Oyunun adından da gayet net bir şekilde anlaşılacağı gibi, ”Game Dev Tycoon” oyun geliştirme konulu bir tycoon oyunu.

”Nedir bu tycoon?” diyecek olursanız; kısacası iş yönetimi simülasyonu diyebiliriz. İçerisinde genellikle ekonomi, pazarlama gibi elementleri bulunduruyorlar. Tycoon oyunlarıyla çoğumuz, flash oyun sitelerinde oynadığımız ”McDonals Yönet” ile tanışmışızdır.

Oyunumuza aile evindeki bir garajda başlıyoruz. Eee, dev oyun geliştiricileri de ilk işlerini plazalarda değil; hayranı olduğunuz rock grubu gibi garajlarda yaptı. Maceramız 80’lerin ortalarında başlıyor. Elimizde az miktarda bir para ve bilgi var. 80’li yılların ortalarında başlayan Game Dev Tycoon maceramızdaki amacımız, oyun geliştiricileri piyasasında kısıtlı imkanlarımız ile ayakta kalabilmek. Uzun yolculuğumuza hemen bir oyun yaparak başlıyoruz. Oyun yapma sürecini basitçe anlatmak gerekirse, ilk olarak oyunumuza bir isim koyuyoruz, sonra oyunun tarzını ve konusunu seçiyoruz. Örnek vermek gerekirse Dungeon/Strategy gibi. Bunun ardından oyunu çıkartacağımız platformu seçiyoruz.

Game Dev Tycoon‘un insanı en çok içine çeken yönlerinden biri ise oyun tarihinden beslenmesi. İki kardeşin bir araya gelip ”Greenheart Games” adı altında çıkardığı oyun, şirketin ilk projesi. Indie şirket, 80’lerden bu yana gördüğümüz konsolların isim lisansını alamamış olsa da; isimlere yabancılık çekmeyeceğiniz kesin. Game Dev Tycoon aynı zamanda sizin oyun kültürünüzü de ölçüyor. Commodore 64‘ten henüz çıkış yapmamış PlayStation 5‘e kadar devam edebiliyor yolculuğumuz. Sizin yapmanız gereken ise hafızanızı zorlayıp; ”Hangi platformlar ne kadar yoğun ilgi gördü? Hangi platformlarda hangi tür oyunlar öne çıktı?” sorularını yanıtlayarak oyunlarınızı tasarlamak.

Gayet basit prensipler ile başlayan oyun, siz şirketinizi büyütüp genişlettikçe komplike bir hal alıyor. Siz ise oyunun satışları, oyun dergilerinin puanlamaları, pazarlama, eleman eğitimleri derken kendinizi iyice oyuna kaptırıyorsunuz. Game Dev Tycoon’daki ilerlememiz deneme-yanılma yöntemi ile sağlıyoruz. Örneğin; RPG türündeki bir oyunda ”Dünya Tasarımı”na daha çok vakit ayırırken, Simülasyon türündeki bir oyunda vaktimizin çoğunu ”Yapay Zeka”ya ayırmamız gerekecek. Bunlara dikkat ettikçe, oyun dergilerinden aldığımız puanların ve satışlarımızın yükseldiğini göreceksiniz.

Ayrıca oyunlarımızı geliştirdiğimizde ve de dergilerden geri dönüt aldığımızda ”Araştırma Puanı” kazanıyoruz. Bu araştırma puanları oyunlar için yeni konular bulma, yeni teknolojileri keşfetmek, yeni oyun motoru yaratmak ve hatta oyunun son aşamasında kendi oyun konsolumuzu yaratmak için kullanılabiliyor.

Game Dev Tycoon ne kadar basit bir oyun gibi gözükse de oldukça derin bir oyun. İçerisinde deneyebileceğiniz sayısız kombinasyon bulunduran Game Dev Tycoon, oyuna her yeniden başladığınızda daha iyi olacağınız bir oyun. Ancak bu kombinasyonları öğrendikten sonra oyun tek düze bir hal alabiliyor. Yine de size keşifler ve nostalji ile dolu bir 10-20 saat vaat ettiğini söyleyebiliriz.

Game Dev Tycoon, Steam‘e ek olarak iOS ve Android cihazlarda da kullanılabiliyor. Şu an için Steam fiyatı 18 TL olan oyun, indirim dönemlerinde 4,50 TL‘ye kadar düşebiliyor. Ayrıca mobil versiyonlara da çok başarılı bir şekilde optimize edilmiş. Performans konusunda bir sıkıntı yaşamayacağınızı da söyleyelim. Oyun oldukça ufak bir boyutta olsa da; içerisinde keşfedecek çok şey var 🙂 Unutmadan, Game Dev Tycoon yüzde yüz Türkçe dil desteğine de sahip. Hepinize iyi oyunlar!

Steam Link, iTunes App Store, Google Play Store 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here