Bildiğiniz gibi, yılın her zamanı oyunlarla dolu geçmez. Hatta oyunlarla dolu demeyi bırakın, bazı zamanlar oyun bile çıkmaz. İşte öyle dönemlerde, oyunsuz kalmayın diye, size oyun tavsiye etmeye başlıyoruz bu serimizle. Çoğunlukla indie oyunları önereceğiz çünkü öğrenci dostuyuz. Ama bazen de 2A dediğimiz daha büyük çaplı ama düşük bütçeli, çok tanınmayan oyunlara da yer vereceğiz.

Binding of Isaac

2011 yapımı olan Binding of Isaac, daha önce Super Meat Boy’dan tanıdığımız Edmund Mcmillen’ın oyunudur. Roguelike, Dungeon Crawl ve Aksiyon-Macera türlerini barındıran oyun Microsoft Windows, Linux, Mac OS platformlarında oynanabiliyor.

Hikaye

Isaac annesiyle yaşayan küçük, mutlu bir çocuktur. Normal, sakin bir hayatları varken Isaac’in annesi bir gün bir ses duyar “-Oğlun günaha batmış durumda, onu kurtarman gerek!”. Mesajın Tanrı’dan geldiğini düşünen anne, oğlunun bütün oyuncaklarını kaldırır. Anne, Tanrı’dan bir mesaj daha alır günler sonra “-Oğlun hala günaha batmış durumda, onu bir yere kilitlemen gerek.”. Bunun üzerine anne, Isaac’i evin bodrum katına kilitler. Ve Tanrı’dan son bir mesaj daha gelir, “-Şu ana kadar bana çok güzel itaat ettin ancak sadakatini kanıtlaman için son bir şey yapman gerek. Bir kurban vermen lazım. Isaac!” bunun üzerine anne, eline bir bıçak alır ve Isaac’in bulunduğu odaya doğru gider. Olanları gören ve duyan Isaac, annesinin geldiğini görür görmez saklanmaya çalışırken, birden evin bodrum katına düşer ve orada canavarlarla savaşmaya başlar. Baştan sona İncil’e göndermeyle dolan oyunun amacı bütün canavarları yenip en son anneyle savaşmaktır.

Oynanış

Bodrum katına düştükten sonra oyun kendi içinde önce 5 sonra 3 kat olarak ayrılıyor. Amacımız her kattaki bölüm sonu canavarını yenip en son anneye ulaşmak ve onu da yenmek. Katların hepsinde 5 ile 10 arasında değişen odalar var. Bu odaların içinde yenmemiz gereken küçük düşmanlar var; sinek, daha büyük sinek, zıplayan et parçaları, zombi vb. gibi. Anlayacağınız oyunda küçük canavarların çeşitliliği bol ve hepsinin ayrı ayrı güçleri var.

Peki biz bu canavarlarla nasıl savaşıyoruz? Gözyaşıyla. Isaac gözyaşını silah misali kullanarak canavarları yok ediyor. Canavarlar çeşitlilik gösterdiği gibi Isaac’in de güçleri ve silahları da gayet çeşitli. Peki bu güçleri ve silahları nerden buluyoruz? Öldürdüğümüz canavarlardan eşya veya altın düşüyor. Altınları, her katta bulabileceğimiz pazarda harcayabiliyoruz. Onun dışında her katta 1 adet “Sarı Kapılı Oda” ve gizli bir oda mevcut. Sarı kapılı odadan “Ulti” diyebileceğimiz güçleri alabiliyoruz ve bu güçlerden sadece 1 adet taşıyabiliyoruz. O yüzden oynarken kendinize ciddi stratejiler geliştirmeniz gerekiyor. Düşman öldürdükçe dolan ve oldukça etkili güçler. Gizli odalarda ise markette bulabileceğimiz eşyaları aynısını bedavaya bulabilirsiniz. Gelelim bölüm sonu canavarlarına; hepsi birbirinden farklı, değişik güçleri olan yaratıklar. Hepsi için farklı stratejiler ve farklı güçler kullanmanız gerekecek. Ayrıca oyunda oynanabilir karakter olarak sadece Isaac yok, 7 adet karakter kullanabiliyoruz.

Genel Olarak

Siz oyuna her girdiğinizde, karşınıza çıkan düşmanlardan, bölüm tasarımlarına kadar her şey farklı bir şekilde karşınıza çıkıyor. Bu da oyunun, tekrar tekrar oynanabilmesini sağlıyor. Zaman geçirmek için 10 dakikalığına girebileceğiniz ya da kendinize meydan okuyup karşısında saatlerce vakit harcayabileceğiniz bir oyun. Steam’de 10 TL’lik fiyatıyla kesinlikle oynanmayı hak eden oyunu herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz. İndirim zamanında 1 TL’ye bile bulabilirsiniz, unutmadan söyleyelim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here