Bugün oyun tarihindeki en büyük 10 haritayı sizlerle birlikte inceleyeceğiz. Oyun harita büyüklükleri açık uçlu bir kavram olsa da biz sınırları çizilmiş ve belli bir haritası olan oyunları listeye aldık. Bu içerik hem video hem yazı şeklindedir. Videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

10- Grand Theft Auto V
GTA serisinin son çıkan oyunu olan GTA 5’in aslında boyutu küçük gibi gözükse de büyük bir haritaya sahip. Altımızda araba ya da uçak olunca haritayı kısa bir sürede dolaşıp
bitirebiliyor olsak bile yaya olarak düşününce haritasının boyutunun büyük olduğu anlaşılabilir. Harita büyüklüğünü denizleri dahil ettiğimizde 129 kilometrekare olduğunu görüyoruz ve listemizin son sırasında yer alıyor.

9- The Witcher 3: Wild Hunt
Kimilerine göre dünyanın en iyi oyunu olarak nitelendirilen The Witcher 3, listemizde 9.sırada yer alıyor. 2015 yılında çıkan ve çok sevilerek oynanan oyunun haritasının boyutu ise 135 kilometrekare. Witcher 3’ün haritası, önceki oyunlarına göre yaklaşık 30 kat daha büyüktür.

8- World of Warcraft
Blizzard’ın en çok bilinen oyunlarından biri olan World of Warcraft 2004 yılında çıktı. Çıktığı günden beridir sayısız içerik eklenen oyun bu içerikler sayesinde haritasını çok büyüttü. Haritası ise 204 kilometrekare boyuta sahip olan oyun, her geçen büyüyen bir haritaya sahip.

7- Assassin’s Creed: BlackFlag
Assassin’s Creed’in ağırlıklı olarak denizde geçen bu oyunu denizler ve kara dahil tam 235 kilometrekare. Oyun, Küba, Bahama, Panama, Havana, Tortuga, Cayman Adaları,
Florida gibi birçok bölgeyi barındıran bir haritaya sahip. Haritada şehirler, kasabalar, ormanlar, adalar, koylar gibi keşfedilebilecek 50 kadar bölge bulunuyor.

6- ARMA 3
Bohemia Interactive tarafından geliştirilen ve serbest dünya askeri simülasyon video oyunu olan ARMA 3 2013’te çıktı.Haritasının büyüklüğü yaklaşık olarak 269 kilometrekare. Bu büyük alandaki çoğu yer bomboş yollardan oluşuyor diyebiliriz fakat önemli olan bu büyük harita değil, bu büyük haritanın içinde yapacaklarımız.

5- Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands
Ubisoft’un en büyük haritasına sahip olan Ghost Recon Wildlands tam tamına 420 kilometrekare büyüklüğe sahip. Bolivya çevresinde geçen bu oyun bizi uçsuz bucaksız bir haritada maceranın tam ortasına bırakıyor.

4- Just Cause 3
Just Cause serisinin 3.oyunu devasa bir harita büyüklüğüne sahip. 1000 kilometrekare büyüklüğüne sahip haritası ile oyunculara büyük bir harita keşfetme olanağı sunuyor.
Açık dünya oyunları arasında çok sevilen Just Cause serisi harita büyüklüğü olarak listemizin 4.sırasında.

3- Fuel
Artık son sıralara doğru yaklaşırken biraz vites yükseltme zamanı geldi diyebiliriz. Fuel, harita tipi olarak dağ ve çöl gibi temel arazi tiplerine dayalı olsa da tam 14.400 kilometrekare boyutundaki haritada dilediğiniz kadar yeni yerler keşfedebilirsiniz. 2009 yılında çıkan bu oyun oldukça devasa bir haritaya sahip.

2- Guild Wars Nightfall
Zamanı için oldukça güzel gözüken grafikler ile 2006’da hayatımıza giren Guild Wars Nightfall, çok geniş bir oynama alanına sahip. Eski oyunlarına göre sadece efektlerin değiştiği ve genel olarak aynı kalan oyun olumlu yorumlar almıştı. Nightfall haritası tam olarak 37 bin kilometrekare ve listemizin 2.sırasında yer alıyor.

1- Elder Scrolls 2: DaggerFall
Gelelim ilk sıraya, büyük tartışmalar içerse de bizce sınırları belirlenmiş ve bir haritaya sahip en büyük oyun haritası Elder Scrolls 2: Daggerfall’a ait. Oyun haritasında ilerledikçe birbirini tekrar eden yerler olsa da haritanın sınırları belli olduğu için en büyük oyun haritası olarak nitelendirebiliriz. Daggerfall’ın harita boyutu tam olarak 161 bin kilometrekare.

BONUS: No Man’s Sky ve Minecraft

No Man’s Sky ve Minecraft’ın harita boyutlarını sonsuz olarak nitelendirebiliriz ancak bu iki oyununda haritalarının sınırları yok. No Man’s Sky‘da katrilyon tane gezegen olsa da gezegenlerin belli bir yerden sonra döngüye girmesi ve birbirinin aynısı olması ve yine aynı şekilde Minecraft haritasının da oyunda ilerledikçe rastgele bir şekilde dünyanın dizayn edilmesi bu iki oyunu en büyük haritalar olarak listeye almamamızın sebepleri arasında. Ancak yine de bu iki oyun çok ama çok büyük bir haritaya sahip.

Videoyu seslendiren ve içerik konusunda yardımlarını esirgemeyen Baransel Bükçe’ye sonsuz teşekkürler. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here