Geçtiğimiz hafta Donald Trump‘ın Beyaz Saray‘da oyun firmalarının temsilcileri ile görüştüğünü hepimiz biliyoruz. Oyunlar içerisindeki şiddetin tartışıldığı bu görüşmede Beyaz Saray yetkilileri oyunlardaki bu şiddeti göstermek için ilginç bir video hazırlamıştı. İçerisinde kanlı sahneler barındıran oyunları seçerek hazırladıkları bu video, tabii ki tüm oyuncuları sinirlendirmişti. Oyunların bunlardan ibaret olduğunu göstermeye çalışan Beyaz Saray, ülkelerindeki okullarda gerçekleşen silahlı saldırıların oyunlar yüzünden gerçekleştiğini belirtiyor fakat bunların asıl sebebinin tabii ki ABD’nin silah yasasındaki gevşeklik olduğu da hepimiz biliyoruz.

Tüm bu olaylara karşı harekete geçmeye karar veren Games for Change, oyunların asıl sevdiğimiz taraflarını gösteren adeta Beyaz Saray’a kapak niteliğinde bir video paylaştı. Kan ve kaos içeren bir videonun aksine oyunlarda ilham alınan kahramanları ve pozitif mesajları içeren bu videoda Horizon Zero Dawn, Abzu, Minecraft, Life is Strange ve daha bir çok farklı oyun yer alıyor. Birer oyuncu olarak bunların bize anlatılmasına tabi ki gerek yok. Umarız video oyunlarına karşı ön yargılı olan insanlar da bu videodan sonra daha sıcak bakmaya başlar.

Every age has its storytelling form, and video gaming is a huge part of our culture. You can ignore or embrace video games and imbue them with the best artistic quality. People are enthralled with video games in the same way as other people love the cinema or theatre.

Andy Serkis

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here