Her sene Eylül ayında çıkmasını dört gözle beklediğimiz, FIFA’nın yeni versiyonunda UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi de dahil edilerek, Ağustos’ta çıkması planlanan Pro Evolution Soccer’a (PES), çok şık bir çalım atıyorlar. EA Sports’a rakip olmak biraz zor anladığımız kadarıyla… Konuyu dağıtmadan yenileklere gelelim. FIFA’yı burada istediğimiz kadar eleştirmekte özgürüz işte, grafiklerin rötuşlanması!

Aslında Battlefield için oluşturulan Frostbite grafik motorunu kullanmaya devam edecekler bu sene de. Beklediğimiz gibi grafiklerde ufak rötuşlar mevcut; bizim tahminimiz Frostbite’ın ömrünün 2 sene içerinde dolması yönünde, hadi bakalım… Yeni eklenen ve geliştirilen özellikleri sıralayalım şimdi;

  • Aktif dokunuş geliştirildi. Zamanlamanızı da iyi yaptıysanız konsollarınızda yuvarlak ya da B’ye basarak tam köşeye isabetli şutlar atabileceğiz.
  • Taktiklerinizi artık analog tuşlarınıza atayarak, maçı çevirmenizde ya da istediğiniz galibiyet golünü yaratmanızda artık daha etkili bir şekilde işinize yarayacak. Maçtan hemen öncesinde yenilenen menülerde istediğiniz planı, taktiği, dizilişi analog tuşlara atamayı unutmayın bundan sonra bizden hatırlatması.
  • Defensif taktiklere eklenen yeni özelliklerse: pozisyon kaybında baskı yapmak, kademeli baskı; defansın ortasına koyacağınız futbolcularınıza da sahanın nerelerine hakim olmalarını ya da ataklarınızda yapmaları gereken koşuların talimatlarını menülerde koybolmadan kolayca yapabileceksiniz.
  • Mini-map, küçük ama büyük bir gelişme olacağı kesin. En güzeli de bir takım haritada yuvarlak ise, diğeri üçgen olacak, karışıklığa son.
  • Paslar daha gerçekçi olacak. Daha doğal animasyonlar göreceğiz. Akfit dokunuş sayesinde, vücudun değişik yerleriyle yapılan ilk dokunuşlar daha iyi ve gerçekçi olacak.
  • Alex Hunter’ın hikaye modu son bulacak! Biraz dramatik olacakmış, sızan bilgiler arasında…
  • Eski Arsenal savunmacısı Lee Dixon ve ESPN’den bilenler bilir Derek Rae, Şampiyonlar Ligi’de yeni spikerlerimiz olacaklar. Bu eklentiyle daha çoşkulu maçlar bizleri bekliyor.

 

Ve Manchester City vs Manchester United oynanış videosuyla sizleri uğurluyoruz. Videoda anlatım yapan FIFA sever, savaş oyunlarını pek sevmiyor 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here