PlayStation’ın çıkışı hiç şüphesiz üç boyutlu oyunculuğun gelişmesi adına çok büyük bir adımdı. Konsolun çıkışından sonra geliştirilen kontrolcüler ile birlikte beşinci nesil tabir-i caiz ise başlamıştı. 32-bit ve 64-bit’lerin havalarda uçuştuğu beşinci nesil bizlere birbirlerinden güzel oyunlar armağan etti. PlayStation 1’de kütüphanesi bakımından olukça dolu dolu bir konsolu. İşte biz de bu listemizde devrim konsolun oynanışı zevkli dövüş oyunlarını sıraladık.

  • Street Fighter Alpha 3 (1998)

1987 yılında oyun ve eğlence sektörüne kelimenin tam anlamıyla bomba etkisi yaratmış seri olan Street Fighter’ın PlayStation 1 için çıkış yapmış ve o klasikleşmiş Capcom “Alpha, Super, Ultra” takılarına sahip leziz oyun Street Fighter Alpha 3’e listede yer vermemek büyük saygısızlık olurdu. Kombo sisteminin mucidi Takashi Nishiyama, artık hepimizin çok iyi tanıdığı kemikleşmiş karakter kadrosu ve daha fazlasını Alpha 3’le birlikte arcade makinelerinden tüplü televizyonlarımıza getirdi. Akıcı dövüş sistemi, X-ISM/A-ISM/V-ISM gibi çeşitli dövüş stilleri, havalı kombolar ve epik görsellikle bir çok oyuncunun gönlünde taht kurmuştu.

  • Fatal Fury: Wild Ambition (1999)

Art of Fighting gibi bir baş yapıtın yaratıcısı Hiroshi Matsumoto’nun elinden çıkan Fatal Fury yan serisi ve onun hikayesinin devamı Wild Ambition dövüşlerinize üçüncü boyutu ekleyerek derinlik katmıştı. Terry ve Andy Bogard kardeşlerin başına gelenler, Geese Howard’ın sır perdesi ve daha fazlası oyuncular için bekliyordu. Hem önceki serilerden hem de SNK’nın diğer oyunlarından da tanıdığımız yaramaz ama bir o kadar da havalı; Yamazaki, Billy Kane, Joe Higashi ve sırf bu oyun için yaratılmış karakterler de acabası!

  • The King of Fighters ’98 (1998)

“SNK’nın diğer oyunları” demişken The King of Fighters kısaca KoF’tan bahsetmemek olmaz. Art of Fighting ve Wild Ambition’daki karakterleri kesiştirme fikriyle yola çıkan serinin 1998’de çıkan oyununu tavsiye etmek istedik çünkü 39 kişilik karakter kadrosu ve üçlü takım mantığından ötürü 54 bin 834 farklı kombinasyonla en çeşitli PlayStation 1 dövüş oyunlarından biri. Hemen hemen her oynanış tarzına hitap eden dövüşçüler de cabası. Ağır hareket etmesine rağmen okkalı bir yumruk mu atmak istiyorsunuz, Yamazaki; çevik bir karakter mi arıyorsunuz, Iori; rakibimi uzaktan dürtüp rahatsız edeyim böylelikle can barımın kontrolü tamamen benim elimde mi olsun diyorsunuz, Billy; tüm statüleri ortalama ne çok hızlı ne çok yavaş dengeli bir karakter mi istiyorsunuz, Andy Bogard ve çok daha fazlası! Size en uygun dövüşçüyü bulacağınıza inandığımız The King of Fighters sadece karakter sayısıyla değil, havalı kombolarıyla da göz dolduruyor.

  • Ehrgeiz: God Bless The Ring (1998)

Listedeki bu oyunu ilk defa duymuş olabilirsiniz fakat arkasındaki ekibin kimlerden oluştuğunu anlattığımızda nasıl olur da bu zamana kadar oynamadım diye kendinize kızacaksınız. Tetsuya Nomura, bu isim tanıdık geldi mi? Final Fantasy serilerinin karakter tasarımcısı ve video oyun sanatçısı. DreamFactory tarafından geliştirilen, o zamanların Square Software’ı şimdinin Square Enix’i tarafından dağıtılan 3 boyutlu dövüş oyunu eh artık sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Final Fantasy 7’den tanığınız; Cloud, Sephiroth, Tifa ve çok daha fazlası ringte hünerlerini sergiliyor. Ayrıca içerisinde bir yan oyun olarak bulunan Brand New Quest: The Forsaken Dungeon ile PlayStation 1’de Diablo misali dungeon crawl deneyimleyebilirsiniz.

  • Tekken 3 (1997)

Oturaklı 3 boyutlu modeller, ilk ve ikinci oyuna nazaran iyileştirilmiş dövüş sistemi ve kombo mantığı, elbette dönemine nazaran muhteşem görselliğiyle Tekken 3 listede olmazsa olmazdı. Peki o seslendirmeler; hâlâ aklımızda! “Round 1, FIGHT!” Ya da Eddy’nin dövüştüğü arenadaki o ektozik müzik, hâlâ kulaklarımızda! Arcade makinelerinden evimize giren Tekken’in üçüncü oyununu oyuncular bağrına bastı ve çok sevdi. Bunun kanıtı olarak rakamlar konuşsun; dünya çapında 8.5 milyon satmasıyla en çok satan üçüncü dövüş oyunu olma unvanını koruyor. İşi seri çapında incelersek Tekken, 47 milyon toplam satışla birinci. Bu başarı tesadüf olamaz diyor ve Tekken 3’ü şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sizin PlayStation 1 için önerebileceğiniz dövüş oyunları var mı, yazmaktan çekinmeyin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here