Overwatch’ın 13.sezonu bugün itibari ile başladı. Yeni sezon ile birlikte her oyuncu daha yüksek kümelere çıkmak için çabalayacak. Peki bunun taktikleri var mı? Rekabetçi modda kanserden kurtulabilir miyiz? Bunlara teker teker değinmeye çalışacağız.

Oyuna yeni başladıysanız Rekabetçi Mod’a hemen girmeyin

  • Eğer oyunda daha yeni iseniz rekabetçi moda girmekten kaçının. Oyunu öğrenmiş olsanız bile karakterleri tam anlamıyla öğrenmek uzun sürüyor. Aynı zamanda oyun dinamiklerine ve haritalara da alışmanız lazım. Bizim tavsiyemiz 100 Level olmadan rekabetçiye girmemeniz olacaktır.

Takımdaki diğer picklere göre karakterinizi seçin. Oyunda iletişim halinde kalın.

  • Competitive Play’de en önemli olaylardan iki tanesi team play ve oyun içi iletişimdir. Bu tüm rekabetçi oyunlarda böyledir. Overwatch’da ise bizce biraz daha etkili. Maça girdiğinizde herkes karakterini seçti diyelim ve bir tek siz kaldınız. Takımda 1 tane support varsa sizinde support seçmeniz lazım. Genelde oyunlarda 2 Dps(Attack), 2 Tank ve 2 Support olacak şekilde takım kombinasyonları oluyor. Bu bazen 3-1-2/1-3-2 olarak değişebiliyor. Ancak her zaman 2 support karakterin olması gerekiyor.

Main Class’ınızı oynamaya çalışın.

  • Oyunda en çok hangi sınıfı oynuyorsanız onu oynamaya çalışın. Eğer çok iyi dps oynadığınızı düşünüyorsanız ve maç başında size support karakteri kaldıysa takım arkadaşlarınızdan rica ederek değiştirin. Maç başladığında diğer oyuncuların istatistiklerine bakarak onlara tavsiye bile verebilirsiniz.

Solo girdiğinizde takımınıza troll oyuncu geliyorsa “Find Group” seçeneği ile grup bulun.

  • Overwatch’da belki de en çok kanser eden konu bu olabilir. Oyununuza gerçekten baltalamak için gelen bir oyuncu varsa onu avoid teammate seçeneği ile bir daha oyununuza gelmemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için “Find Group” ile ister grup oluşturabilir ister var olan gruplara girebilirsiniz.
  • Bunun sağladığı avantaj ise her oyuncu gruba girerken sınıfını seçtiği için oyun içinde o sınıf dışında oynayamıyor. Ancak grupla maça girdiğiniz için karşı tarafa da bir grup geliyor. Bazen karşınıza sizden daha iyi organize olmuş bir grup gelebilir.

Main karakterinizde kendinizi geliştirin.

  • Her oyuncunun bir tane main karakteri vardır. O karakteri diğerlerine göre daha iyi oynar. Competitive’de main karakterinizle oynamaya çalışın. Competitive dışında kendi oyununuzu geliştirmek için custom oyunlarda çalışın. Bunların dışında o karakteri oynayan daha üst kümelerdeki oyuncuları izleyin.

Ekipman ve Oyun içi ayarların önemini unutmayın.

  • Oyunda bilgisayarınızın, kullandığınız ekipmanların ve oyun içi ayarların büyük önemi var. Aldığınız fps ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olacaktır. 30/60/120/180 fps değerleri oyununuza çok etki edecektir. 30 Fps ve 150 Fps’de göstereceğiniz performanslar arasında uçurum olacaktır. Bunların yanında özellikle kullandığınız mouse büyük bir öneme sahip. Elinize tam oturması ve mousepad ile kullanmanız büyük kolaylık sağlayacaktır. Bunların dışında ping değeriniz ne kadar düşük olursa o kadar iyi ancak Türkiye şartlarında 40ms aşağısı biraz hayal. Son olarak oyun içinde mouse hassasiyeti, crosshair ve kısayol tuşlarınızı(Örn: Yakın vuruş) iyi ayarlamanız lazım. Size en iyi sonucu veren ayarları deneyerek bulmanız gerekiyor.

Oyunda çok sinirlenmiş olabilirsiniz biraz ara verin.

  • Üst üste kaybediyorsanız veya takımınıza kanser oyuncular geliyorsa sinirlenmiş olabilirsiniz. Bu oyunda gösterdiğiniz performansı çok etkiliyor. Hırs yapıp üst üste oyuna girmek yerine oyundan çıkın ve o gün daha fazla oynamayın. Güzel bir müzik açın ve rahatlayın.

Son öneriler

  • Yazının sonuna doğru gelirken son öneri kısmında ise vereceğiniz ufak tavsiyeler var. Defans kısmında oynarken tek başınıza çok önde oynamamaya dikkat edin. Eğer ölürseniz karşı takım hızlı bir şekilde atak yapacaktır ve muhtemelen alanı hızlı bir şekilde alacaklardır. Takım oyunu çok önemli olduğu için birlikte güzel bir pozisyonda oynamanız şart. Özellikle konumlanma ve harita bilgisi de oyunda çok önemli.
  • Bir diğer yandan karşı takımda çok counter’ınız olabilir. Bunun için çok ısrar etmeden karakterinizi değiştirin. Karakter değiştirmek bunun için var. Örnek olarak Pharah oynuyarsanız ve karşı takımda Widowmaker ve  McCree varsa işiniz çok zor. Öldükten sonra karakter değiştirmek takımınız için yararlı olacaktır.

Herkese iyi oyunlar! Umarım Top500’e kadar tırmanabilirsiniz sevgili Wannagate okuyucuları o olmasa bile Master/Grandmaster seviyelerine çıkmanızı diliyor ve iyi haftalar diyoruz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here