Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
4

1842 yılında İstanbul’da İbrahim Edhem Paşa’yla Fatma Hanım’ın 4 oğlunun en büyüğü olarak dünyaya gelir Osman Hamdi.

Önce hukuk eğitimi için Fransa’ya gider, bu sırada karakalem desenler çizer ve ressamlara çıraklık yapar. Resim tutkusu ve yeteneği sayesinde Paris Güzel Sanatlar Okulu’na (Ecole des Beaux Arts) kabul edilir. Bu sırada arkeoloji ve müzecilik eğitimi de alan ressamın hocaları ise dönemin ünlü sanatçılarından Jean-Leon Gerome ve Boulanger’dir. Dönemin Fransa’sında oryantalizm rüzgarları eserken kendisi de hocalarından etkilenir. Fakat bu oryantalist tavırdan farklılaşarak Osmanlı’nın güzelliklerine yönelir. Şeker Ahmet Paşa ve Süleyman Seyyid’le birlikte, Türk resim sanatının ilk kuşağını oluşturacaktır.

Resimlerinde kadın figürünü kullanan ilk müslüman ressamdır.

Kuran Okuyan Kız, 1880

1869 yılında eğitimini tamamlar ve Bağdat Yabancı İşleri Müdürlüğü’ne getirilir. Bundan 2 yıl sonra İstanbul’a döner ve sarayda çeşitli devlet görevlerinde çalışır.

1875 yılında Kadıköy’ün ilk belediye başkanı olur.

Osman Hamdi

1881 yılında, II. Abdülhamit’in isteği üzerine, Müze-i Hümayün’e (İmparatorluk Müzesi) atanır. Bir yıl sonra ise Türkiye’nin ilk güzel sanatlar okulu olan Sanayi-i Nefise Mektebi’nin müdürlüğü ile de görevlendirilmiştir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin temeli sayılan “Sanayi-i Nefise Mekteb-i Âlisi”ni 1883 yılında kurmuştur. Bugün İstanbul Arkeoloji Müzelerinin Eski Şark Eserleri Binası olarak hizmet veren yer, Sanayi-i Nefise Mektebi olarak 1883 yılında öğretime açılmıştır.

Osman Hamdi Bey

Görevindeki ilk önemli adımı atar ve tarihi eserlerimizin yurt dışına çıkarılmasını yasaklayan tüzüğü hazırlar.

Bu sırada resim çalışmalarına devam etmektedir. “Yeşil Cami Önü” tablosu bu döneme tarihlenir. 2016 yılında 13 milyon 509 bin liraya satılan eseri Türkiye’nin en değerli sanat eseri olur.

Yeşil Cami Önü, 1882

1882 yılında Otto Puchstein tarafından araştırılan Nemrut kazısını bir sonraki yıl devralır. Komagene Krallığı’na ait bir çok tarihi eser de bu çalışmalar sonucu ortaya çıkar.

Osman Hamdi Bey, Nemrut Dağı Kazısı, 1883

Arkeolog kimliğiyle bir çok başarıya imza atan Hamdi Bey, 1887 yılında Sidon kenti krallar mezarlığında yapılan kazılar sonucunda İskender Lahdi‘ni (İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde bulunan, en önemli eser olarak kabul edilmektedir.) günışığına çıkarır.

İskender Lahdi, M.Ö. 4 yy. , İstanbul Arkeoloji Müzesi
İskender Lahdi (detay), M.Ö. 4 yy. , İstanbul Arkeoloji Müzesi

Fransa’da yaşadığı yıllarda Agarite Charlotte Gay ile evlendiği, Fatma ve Melek isimlerinde iki kızının olduğu bilinmektedir. 1874 yılında bu evlilik sona erer. 2 evlilik yaşamış ve 5 çocuk sahibi olmuştur.

Agarite, Osman Hamdi Bey, Özel Koleksiyon
Osman Hamdi Ailesi ile evinin bahçesinde

Arkeolog, ressam, müzeci Osman Hamdi Bey, 24 Şubat 1910 yılında İstanbul’da vefat etmiş ve 1982 yılında evi müze olarak ziyaretçileri ağırlamaya başlamış.

1, 2, 3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here