Sotheby’s Müzayede Evi tarafından her yıl düzenlenen “Ortadoğu ve Hindistan’da Sanat” haftası kapsamında 25 Ekim’de Osmanlı kültürünü yansıtan birçok eser satışa sunulacak.

Beyrutlu dekoratör Serge Brunst’ün kişisel koleksiyonundan Osmanlı dönemine ait porselen, klasik tarzda sandık, pusula, saray halıları, tombak ve sini gibi çeşitli parçaların yanı sıra, önemli el yazması eserler ile Kur’an-ı Kerim örnekleri bulunuyor. 16. yüzyıldan kalma Osmanlı dönemine ait İstanbul veya Bursa’da üretildiği tahmin edilen metal iplikle işlenmiş ipek kadife halı ise şu an en gözde eserler arasında. İslami Sanatlar uzmanı Alexandra Roy “Bu halı benim müzayededeki en favori parçam. Umduğumuz aralıkta satılmazsa cidden hayal kırıklığına uğrarım, üst sınırın bile üstünde bir fiyatı hak ediyor.” diyerek kadife halının önemi üzerinde durdu.

Rare Ottoman-era artworks to be auctioned in Sotheby's Londonİbn-i Sina’nın bin yıllık “El Kanun Fi’t Tıbb” isimli Miladi 1144 tarihli kitabının hastalıklarla ilgili olan üçüncü cildi de alıcısını bekliyor. 1000 yıllık eser dünya tıp tarihinin yapı taşlarından biri.

Rare Ottoman-era artworks to be auctioned in Sotheby's London

Londra’da düzenlenecek olan müzayede yalnızca Osmanlı kültürü ile sınırlı kalmıyor. Sergide Fars ve Hindistan kültürlerine ait nadide eserler de alıcılarıyla buluşacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here