Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Schindler’in Listesi filmini izlediyseniz Oskar Schindler ismi size tanıdık gelecektir. II. Dünya Savaşı sırasında yüzlerce Yahudinin hayranı olduğu Oskar Schindler’in hayatına gelin birlikte bakalım.

Oskar Schindler 28 Nisan 1908’de, Moravya’da Svitavy’de (Zwittau) doğdu. Schindler, 1936 yılında Alman Askerî Dış İstihbarat Ofisi ile çalışmaya başladı. Şubat 1939’da Nazi Partisi’ne katıldı. Teşkilat tarafından bir iş adamı görünümünde Polonya’nın Krakow kentine gönderildi. Oskar, zenginliğe düşkün bir adamdı. Krakow’a geldiğinde Aryalaştırma Kanunu’ndan (Yahudilerin hiçbir medeni, kanuni ve politik haklardan faydalanamaması için çıkarılan bir kanun. Yahudilerin elindeki işletmelerin hepsi Almanlara satılır.) yararlanarak Yahudi malı bir emaye eşya imalathanesini satın aldı. Yahudi muhasebecisi Itzhak Stern’in yardımıyla Emalia adıyla bilinen fabrikasını kurdu.

Nazi partisinde olmasına rağmen Yahudilerle sıkı dostluklar içerisindeydi. Schindler’in fabrikası artık Yahudi işçiler için bir sığınak haline gelmişti. Savaşın insanlık dışı haline kayıtsız kalamıyordu.

Schindler’in Yahudileri, diğer Yahudi kölelerle birlikte çalışma kamplarına gönderildi. Bu çalışma kampını Nazi kasabı olarak anılan Alman SS Subayı Amon Göth yönetiyordu. Amon Göth acımasız bir adamdı. Kan ve savaş ile besleniyordu. Yaptığı işkenceler tüm Almanlar ve Yahudiler tarafından biliniyordu. Oskar ve Amon Göth partiden tanışıyorlardı. Birlikte çok kez vakit geçirmişlerdi. Bunu kullanarak Amon Göth’e işçilerinin fabrikaya daha yakın bir yerde kalması fikrini sundu. Fikir yönetim tarafından kabul edildi. Fabrikasının hemen yanına işçilerinin kalacağı bir yer inşa ettirdi. Böylece Schindler’in Yahudileri artık burada güvendeydi. Oskar kazandığı paralarla Yahudilere gizlice yardım ediyordu. Fakat bu yardımlar Nazi Partisi tarafından fark edilmeye başlamıştı. Öyle ki bu sebep ile 3 kez tutuklandı. Fakat her defasında yakın ilişkilerini kullanarak kurtulmayı başarıyordu.

1944’e gelindiğinde Rusların doğudaki ilerleyişi yüzünden Almanlar bölgedeki tüm kampların boşaltılması emrini verdi. Yahudiler başka kamplara taşınacaktı. Ama biliniyordu ki başka kamplara gönderilmek üzere yola çıkan Yahudiler trenlere bindirilip öldürülüyordu. Schindler bir şeyler yapmalıydı. Berlin’e giderek tüm bağlantılarını kullandı. Moravya eyaletinde bir silah fabrikası açacaktı ve buraya işçi gerekliydi. Bu tabii ki bir bahaneydi. Öyle ki bu fabrika çalıştığı süre boyunca sadece bir vagonluk üretim yaptı. Kendi işçilerinin oraya taşınması konusunda izin alabildi. Bunu duyan Yahudiler Schindler’in listesine alınmak için yalvarıyordu. Merhamet dolu Schindler, daha fazla Yahudi götürebilmek için her seferinde partideki bağlantılarını kullanıyordu. Tüm parasını onlara gönderilmek üzerine süslü hediyelere, şaraplara, sigaralara harcadı. Sonuç olarak 1200 Yahudi Schindler’in listesine alınabildi.

Schindler’in Listesi

Gittikleri yerde Yahudilere bütün olanakları sağladı. Hatta ölen Yahudiler için bir arsa satın alıp mezarlarının olmasını bile istedi.

Takvimler 7 Mayıs 1945’i gösterdiğinde ise II.Dünya savaşı sona ermişti. Almanlar imzaladıkları anlaşma ile kayıtsız şartsız teslim olmuştu. Ve kuşatılmıştı. O gün Schindler, tüm işçileri toplayarak veda konuşmasını yaptı. Artık özgürsünüz diyerek onlarla vedalaştı. Önce Arjantin’e gitti. Burada iflas etti. Ardından Almanya’ya gitti. Savaştan yeni çıkan Almanya hala toparlanamamıştı. Aldığı davet üzerine İsrail’e gitti. İsrail Schindler’in Yahudiler için yaptıklarını öğrendiğinde ”Milletler İçinde Adil Kişiler” ünvanı verdi ve onu kahraman ilan etti. Bu tüm dünya basınına yansıdı. Bu yüzden Almanya’ya döndüğünde vatan haini kabul edildi. İş yapamaz hale geldi.

Oskar Schindler İsrail’de

9 Ekim 1974 ise hayata veda etti. Vasiyeti üzerine Kudüs’e gömüldü.

Schindler, Soykırım sırasında toplam 800 Yahudi erkeğin ve 300 ila 400 Yahudi kadının hayatta kalmasına yardım etti.

Kaynakça:

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here