Ödül döneminin kapanışını, dünyanın en prestijlisi kabul edilen Oscar Ödül Töreni’yle yapmaya hazırlanıyoruz. Büyük geceye yaklaşırken Akademi Ödülleri tarihinde şöyle nostaljik bir yolculuğa çıkalım istedik. En çok aday olmuş, en fazla ödül kazanmış, Oscar tarihine damgasını vurmuş filmleri konuşacağız bugün.

Sinemayı onurlandıran bu prestijli ödüllerin sadece tören kısmı değil, adaylıkların açıklanışı da büyük bir meseledir. Adayların açıklandığı seremoni, sonrasında büyük tartışmalara yol açsa da, her sene heyecanla beklenir. Bir film içinse Akademi’den adaylık alabilmek bile oldukça değerlidir. Şimdi gelin, Akademi Ödülleri tarihinde en çok adaylık almış filmleri hatırlayalım.

Akademi Ödülleri tarihinin en çok adaylık almış filmleri; All About Eve (1950), Titanic (1997), La La Land (2016). Bu üç film, elde ettikleri tam 14 adaylıkla tüm zamanların en çok adaylık kazanan yapımları olma ünvanını paylaşıyorlar. Bu filmlerin yanına hangi filmler gelecek, en çok adaylık rekorunu kıran olabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Gone With The Wind (1939), From Here To Eternity (1953), The Curious Case Of Benjamin Button (2008), The Shape Of Water (2017), The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring (2001), Who’s Afraid Of Virginia Woolf? (1966), Mary Poppins (1964), Forrest Gump (1994), Shakespeare In Love (1998), Chicago (2002) gibi filmlerse bulundurdukları tam 13 adaylıkla bu üçlünün arkasından geliyorlar.

Bu sene saydığımız filmlere adaylık anlamında yetişen bir film olmadı. 2019 yılının en çok aday gösterilen filmleri ise tam 10 adaylık bulunduran, Roma ve The Favourite oldu.

En çok Oscar adaylığı bulunan filmler şimdilik böyle sıralanırken gelin bir de, bu prestijli ödüle en fazla sayıda ulaşabilmiş filmlere bir göz atalım:

5. The English Patient (1996)

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bir aşkı konu alan The English Patient filmi, kazandığı dokuz ödülle listemizin beşinci sırasında yerini alıyor.

4. West Side Story (1961)

Müzikal bir komedi olan West Side Story, En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere tam dokuz Oscar’a ulaşmayı başarmış.

3. Ben-Hur (1959)

Kudüs’te yaşayan varlıklı bir prensin hikayesini anlatan Ben-Hur, Oscar tarihinde 11 ödül kazanmış ilk film.

2. The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

Aday olduğu tüm ödülleri toplayarak tarih yazan “The Lord of the Rings: The Return of the King” aynı zamanda En İyi Film ödülüne ulaşmış fantastik türe mensup tek film olma ünvanını hala taşıyor.

1. Titanic (1997)

Listemizin birinci sırasında, hiçbir tanıtıma gerek duymayan efsane filmlerden Titanic bulunuyor. Aday olduğu ödüllerden En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere tam on bir tanesine kavuşan film, tüm zamanların en çok Oscar’a sahip filmi ünvanını yıllardır listemizin ikinci ve üçüncü sırasındaki filmlerle paylaşıyor. Bu üç film kolay kolay kırılamayacak bir rekora imza atmış gibi görünüyorlar.

1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here