Sinema severlerin beklediği gün geldi çattı, günümüzün en prestijli ödül töreni olan Oscar Ödülleri 24 Şubat‘ta dağıtılacak. Bu sene adaylar üzerinden büyük tartışmalar dönse de, sunucusuz bir ödül töreni deneyimi herkesin kafasını karıştırsa da her şeye rağmen yılın sinemaya dair bu en önemli gününü her seneki gibi heyecanla bekliyoruz. Oscarlar’ın büyük beşli (big five) olarak anılan en önemli ödüllerine birlikte bakalım.

En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo ve tabi ki gecenin en önemli ödülü En İyi Film. Gecenin en son dağıtılan, aynı zamanda en değerli ödülleri olan bu beşliye Big Five adı veriliyor. Gecenin en prestijli ödüllerinin hepsini birden almak tek bir film için bir hayli zorken, hepsine aday olabilmek bile büyük bir başarı olarak kabul görüyor. Akademi Ödülleri’nin 90 senelik tarihinde bu büyük beşliyi kazanabilen sadece ama sadece üç film var. İşte büyük beşlinin tümünü evine götüren o üç film:

It Happened One Night / Bir Gecede Oldu (1934)

Romantik komedi filmlerinin atası olarak kabul edilen ve türünün en iyilerinden olduğu düşünülen It Happened One Night, size kendinizi iyi hissettirecek eğlenceli filmlerden.

IMDB: 8,1

One Flew Over the Cuckoo’s Nest / Guguk Kuşu (1975)

Aynı isimli 1962’te basılan kitaptan uyarlanan bu filmin başrolünde usta oyuncu Jack Nicholson’ı izliyoruz. İzleyiciyi düşünmeye ve sistemi eleştirmeye iten oldukça etkileyici bir film.

IMDB: 8,7

The Silence of the Lambs / Kuzuların Sessizliği (1991)

Başrollerinde Anthony Hopkins ve Judie Foster gibi isimleri gördüğümüz bu film, mutlaka izlenmesi gereken bir gerilim filmi.

IMDB: 8,6

Bu sene ise ne yazık ki büyük beşlinin tümüne aday olan bir film yok. Akademi Ödülleri tarihinde bu başarıya ulaşabilen ise tam 43 film var. Son 20 yılda bu onura erişen film sayısı ise sadece 5. İşte büyük beşlinin tümüne aday olmayı başararak sinemanın son yıllarına damgasını vurmuş o beş film:

American Beauty / Amerikan Güzeli (1999)

Annette Benning ve Kevin Spacey’nin başrolünü paylaştığı film, büyük beşlinin En İyi Kadın Oyuncu dışındaki tüm kulvarlarında ipi göğüsleyerek tam dört tanesini kazanmayı başardı.

IMDB: 8,4

Million Dollar Baby / Milyonluk Bebek (2004)

Clint Eastwood, Hillary Swank, Morgan Freeman gibi isimleri kadrosunda bulunduran film; En İyi Erkek Oyuncu hariç kalan dört kategoride kazanmayı başardı.

IMBD: 8,1

Silver Linings Playbook / Umut Işığım (2012)

Başrollerinde Bradley Cooper ve Jennifer Lawrence’ı izlediğimiz bu romantik yapım, bu beşliden bir tanesini kazanabildi.

IMDB: 7,7

American Hustle / Düzenbaz (2013)

Kadrosunda Amy Adams, Bradley Cooper, Christian Bale, Jennifer Lawrence gibi ünlü isimleri buluşturan film; bu beşlinin hiçbirini evine götüremedi.

IMDB: 7,2

La La Land / Aşıklar Şehri (2016)

Ryan Gosling ve Emma Stone’u tekrar buluşturan La La Land, büyük beşlinin tümüne aday olmuş son film. Aday olduğu bu büyük beşlinin En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yönetmen dallarında ipi göğüsledi. En İyi Filmi ise kazanır gibi oldu, fakat bu zafer hatırlarsınız ki birkaç dakika sürdü.

IMDB: 8

Son dönemlerde Akademi’nin ödülleri farklı filmlere dağıtma gibi bir geleneği göze çarptığından yakın zamanda büyük beşliyi kazanan bir film olur mu bilemiyoruz. Fakat bu başarılabilirse, söz konusu filmin oldukça öne çıkıp dikkat çekeceği aşikar.

Oscar heyecanı yaklaşırken geçmiş kazananları hatırlamak için bu filmlerden bir izleme listesi oluşturabilirsiniz. Şimdiden keyifli seyirler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here