Martin McDonagh tarafından yazılıp yönetilen Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri), bu yılın en merak edilen ve konuşulan filmlerinden biri şüphesiz. Altın Küre Ödülleri’nde de adından söz ettiren filmin başrollerinde ise Frances McDormand, Sam Rockwell, Woody Harrelson ve Game of Thrones’dan da hatırlayacağınız Peter Dinklage yer almakta.

Filmin Konusu

Kızı acımasızca öldürülen anne Mildred Hayes (Frances McDormand), kızının katilinin aylardır bulunamaması üzerine harekete geçer. Yaşadığı kasabanın çok kullanılmayan yolu üzerinde üç tane billboard kiralar ve yaşanan olaya yeniden dikkat çekmek için polisi, özellikle de polis şefi William Willoughby’yi (Woody Harrelson), hedef alan mesajlar yazdırır. Bunun üzerine cinayet davası yeniden gündeme gelir ve kasabada bir hareketlilik baş gösterir.

Bağlantılı Karakterler, Empati ve Mizah

Filmin konusu her ne kadar karanlık gözükse de aslında o kadar kasvetli bir yapımla karşı karşıya değiliz. Bir cinayet davası etrafında şekillenen ilişkileri, insanlık hallerini izlediğimiz filmde, yönetmen McDonagh izleyiciye zekice kurgulanmış bir hikaye sunuyor.

Hikayede yer alan karakterlerin birbiriyle bağlantısı öyle güzel işlenmiş ki, hiçbir sahne sıradan ya da klişe gelmiyor. Filmdeki ana ve yan karakterlerin hepsinin yolu bir şekilde kesişiyor. Her insanın kusurlu bir yanı olduğunu gösteren Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri’de empati kurmanın insanı nasıl geliştirdiğine de şahit oluyoruz. Yapılan hatalar sonrası alınan dersler, bir insanlık öğretisi niteliğinde.

Pek çok sahnede karakterler arasındaki diyaloglara gülmekten kendimizi alamıyoruz. Her ne kadar güldüren bir yapım olsa da, film elbette ki komedi filmi gibi bir misyon üstlenmiyor. Ancak tanık olduğumuz her diyalogla farklı farklı duyguların aktarıldığını da belirtmek isteriz. Filmin akışının bu denli güzel olmasının bir nedeni de bu.

Willoughby’nin yardımcısı Dixon (Sam Rockwell)’ın kasabadaki diğer kişilerle yaşadıkları filme muazzam bir güzellik katıyor. Bahsettiğimiz komik diyalogların birçoğuna da yine Dixon’ın sahnelerinde rastlıyoruz.

Muazzam Kurgu ve Oyunculuklar

Yönetmen McDonagh, filmin başından sonuna kadar izleyicinin ilgisini bir an olsun düşürmüyor. Bir cinayet vakası etrafında şekillenen hikaye, zekice bir kurguyla adeta iç içe geçen hikayeler bütünü olarak karşımıza çıkıyor. Bir yandan bu cinayet davasının çözümlenmesini Mildred kadar isterken, öte yandan karakterlerin gelişimini ve birbirlerinin hayatlarını doğrudan ya da dolaylı etkilemelerini büyük bir dikkatle izliyoruz.

Filmin en dikkat çekici unsurlarından biri de oyuncular. Özellikle Frances McDormand ve Sam Rockwell göz dolduruyor. Yan karakterlerde izlediğimiz oyuncuların katkıları da bir o kadar etkileyici. Hem McDormand’ın hem de Rockwell’in filmdeki performansları ile Oscar adaylıkları bulunduğunu da belirtelim. Frances McDormand “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne aday olurken, Sam Rockwell “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” kategorisindeki adaylardan biri. Kadın oyuncu dalında McDormand’ın şansı oldukça yüksek ve hatta ödülü almasını beklediğimizi bile söyleyebiliriz.

Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri bu yılın kaçırılmaması gereken yapımlarından biri. “En İyi Film” kategorisinde Oscar ödüllerinde yarışacak olan bu filmi hala vizyondayken izlemenizi öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here