İngiltere’de Norman, Avrupa’da ise Roman üsulü sanat olarak geçen Romanesk sanat, 1066 yılında Normanlar’ın İngiltere’yi işgal etmesi ile başlamıştır. Ortaçağ Avrupası’nda etkili olan bu mimari, 10.yüzyıldan 12. yüzyıla’a kadar sürmüş, Gotik mimarinin ortaya çıkışıyla son bulmuştur.

Genelde bu mimarinin örnekleri kendini Ortaçağ tipi büyük manastırlarda gösterir.

saint gall monastery swiss ile ilgili görsel sonucu
  Saint Gall Manastırı, İsviçre

Romanesk tipi kiliseler ise taştan yapılmış kalın duvarları ve masif kuleleri ile şato gibi görünürler.

tum collegiate church poland ile ilgili görsel sonucu
      Tum Collegiate Kilisesi, Polonya

Roman anlayışla yapılan bu dini yapılar savaş zamanlarında sığınak olarak da kullanılırlardı. O nedenle daha güvenli olmaları için bu yapıların duvarları kalın ve uzundur. Bu özelliklerinden dolayı Roman Sanatı kaba olarak nitelendirilmiştir.

romanesque walls ile ilgili görsel sonucu

Pencerelerinin yüksekte ve küçük olmasından dolayı da yapıların içleri loş ve karanlıktır.

romanesque building interior ile ilgili görsel sonucu

Skolastik felsefenin etkin olduğu bu dönemde, resim sanatının amacı kilise duvarlarını süslemekti. Resimlerde, İncil’de geçen olaylar soyut bir şekilde işleniyordu.

romanesque art ile ilgili görsel sonucu

Santiago de Compostela Katedrali Planı ile ilgili görsel sonucu
  Santiago de Compostela Katedrali Planı

 

santiago de compostela ile ilgili görsel sonucu
Santiago de Compostela Katedrali, İspanya

Bu dönemde mimari ön plandaydı. Diğer sanat dalları mimariye hizmet eder haldeydi. Ama 600 yıllık aradan sonra heykel sanatı ilk defa bu dönemde tekrar kullanılmaya başladı. Heykel sanatı mimariden ayrı düşünülemezdi.

saint pierre chauvigny column ile ilgili görsel sonucu
Saint Pierre Kilisesi, Fransa

Romanesk dönemi heykelleri sadece iç mekanlarda bulunmakla kalmıyor, dış mekanlarda hatta sütun başlıklarında bile bulunuyordu.Dönemin heykeltıraşları ve ressamları estetiğe önem vermemişler, basite indirgeyerek kolaya kaçmışlardır. Kimi zaman renkler de önemini yitirmiştir.

Romanesk mimari üslubuna Avrupa’nın her yerinde rastlanır. Ama en tipik örnekleri Almanya, İngiltere ve Fransa’da toplanmıştır. Bu akım 12. yüzyılın sonuna kadar bile kalıcı olamamış ardından Gotik Sanat furyasının başlamasıyla hızlıca son bulmuştur.

southwell minster ile ilgili görsel sonucu                                                                                                                         Southwell Minster Katedrali, Birleşik Krallık

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here