Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
82

Bazen bir İngiltere kraliçesi, bazen Oscar ödüllü bir aktris, bazen yetenekli bir müzisyen, bazen Orta Dünya’dan bir elf ve çok daha fazlası. Beyaz ekranda karşımıza her çıkışında bizi büyüleyen, yılların eskitemediği bir isim Cate Blanchett.

14 Mayıs 1969 Melbourne, Avustralya doğumlu Cate Blanchett, henüz 10 yaşında iken babasını kalp krizinden yitirdi. 1992 yılında Australia’s National Institute of Dramatic Art adlı okuldan mezun oldu ve Sydney Theatre Company’e katıldı. 1993 yılında ise ilk önemli tiyatro oyununa katılacak ve yükseliş basamaklarını hızlıca tırmanacaktı.

Blanchett’in sinemadaki ilk önemli rolü ise Frances McDormand ve Glenn Close ile rol aldığı Paradise Road (1997) filmidir. Sonrasında Oscar and Lucinda (1997), Thank God He Met Lizzie (1997) gibi filmlerle Avustralya Film Enstitüsü tarafından En İyi Kadın Oyuncu dalında aday gösterilmiştir.

1997 yılında sette tanıştığı ve hayatını birleştirdiği Andrew Upton ile bu evlilikten 4 çocukları bulunmaktadır.

1998 yılında Elizabeth filmiyle adını dünyaca ünlü yıldızlar arasına yazdırmayı başarmıştı Cate Blanchett. Bu film ile En İyi Kadın Oyuncu dalında BAFTA ve Altın Küre ödüllerini kazanmayı başarmış, aday gösterildiği Oscar ödülünü ise Shakespeare in Love (1998) filmiyle Gwyneth Paltrow’a kaptırmıştı.

The Talented Mr. Ripley (1999) filmiyle BAFTA En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne aday gösterilmiştir.

2001 yılında ise Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde elf kraliçesi Galadriel rolüyle boy göstermiş ve hepimizin gönlünü kazanmıştı. Bu rol ile 6 defa karşımıza çıkan Blanchett her defasında kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Martin Scorsese yönetmenliğinde Leonardo di Caprio ile rol aldığı The Aviator (2004) filminde canlandırdığı Katharine Hepburn rolü ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar ödülünü kazanmıştır. Ve böylece Oscar ödüllü bir oyuncuyu canlandırarak Oscar ödülü kazanan ilk ve tek oyuncu olmuştur.

2006 yılında Notes on a Scandal filmi ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterilmiştir. Aynı sene Brad Pitt ile Babel (2006) filminde rol almıştır.

2007 yılı ise Cate Blanchett için oldukça dolu bir yıl. Bob Dylan’ın 6 farklı oyuncu tarafından canlandırıldığı I’m Not There (2007) filminde Bob Dylan’ı canlandırmış ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterilmiştir. Bu adaylık ile Blanchett, karşı cinsi oynayarak ödüle aday gösterilen 2. oyuncu olmuştur. Aynı yıl Elizabeth: The Golden Age (2007) ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmiştir, aynı rolü tekrarlayarak ikinci defa aday gösterilmeyi başaran 5 oyuncudan biridir. Aynı yıl içinde hem başrol hem de yardımcı role aday gösterilmeyi başaran 11. oyuncu olmuştur.

Martin Scorsese, Peter Jackson, Steven Spielberg, David Fincher gibi yönetmenlerin ardından sonra 2014 yılında Woody Allen ile çalışan Blanchett, Blue Jasmine (2013) filmi ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü kazanmıştır.

2’sinde kazanmış olmakla birlikte 7 Oscar adaylığı; 3’ünü kazandığı 9 Altın Küre adaylığı; 3’ünü kazandığı 6 BAFTA adaylığı bulunuyor. Asil duruşu ve güzelliği ile yıllardır oynadığı her yapımda bizi kendine hayran bırakan oyuncu Ocean’s 8, The House with a Clock in Its Walls, Mowgli gibi yapımlarla kısa zaman içinde tekrar beyaz ekranda karşımıza çıkacak. Ayrıca Cate Blanchett, geçtiğimiz günlerde Cannes 2018’in jüri başkanlığını üstlendi.

Sizin için Cate Blanchett’ın oynadığı rollerden hafızalara kazınan birkaç tanesini listeledik.

Elizabeth I

Elizabeth (1998)
Elizabeth: The Golden Age (2007)

Galadriel

The Lord of The Rings: The Fellowship of the Rings (2001)

The Lord of The Rings: The Two Towers (2002)

The Lord of The Rings: The Return of The King (2003)

The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013)

The Hobbit: The Battle of The Five Armies (2014)

Katharine Hepburn

The Aviator (2004)

Sheba Hart

Notes on a Scandal (2006)

Jude

I'm Not There. (2007)

Irina Spalko

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)

Daisy

The Curious Case of Benjamin Button (2008)

Jasmine

Blue Jasmine (2013)

Carol Aird

Carol (2015)

Hela

Thor: Ragnarok (2017)

 

Bonus:

Manifesto (2015) filminde Cate Blanchett, 13 farklı karaktere hayat vermiştir.

Muazzam yeteneği, eğlenceli kişiliği ile hayran kaldığımız isimlerden biri Cate Blanchett. Başarılarının ardı arkası kesilmeyen aktrisi daha uzun süre ekranlarda görmek istiyoruz!

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
82

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here