Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
58

Grubun müzik yolculuğu, müzikal geçmişe sahip bir ailenin iki çocuğu olan (Mohamed Al-Sadeqi ve Nabil Al-Sadeqi) 1969’da büyük kız kardeşleri Faequa (Org) ve kuzenleri Hayden (ritim gitar ve bas) ile birlikte yaptıkları jam session’dan sonra ilk gruplarını kurmaya karar vermeleri ile başlar. İlk kurdukları gruba WITCH (Cadı) adını verdiler ve jazz/funk karışımı bir müzik yapmaya başladılar. Ama grup 1974’te Mohamed’ın Teksas’ta Makine Mühendisliği okumak üzere gitmesiyle dağıldı. Mohamed müzikal çalışmalarını hiç bırakmadı ve kendini gitar tekniği ve teorisine adadı, hatta gitar çalışmalarıyla ödül bile kazandı.

Progresif rock grubu kurma fikri ilk olarak Houston’da, Mohamed’in aklına geldi. İki kardeş 1980’de Bahreyn’e döndü ve kendi müziklerini çaldıkları bir progresif rock grubu kurmaya giriştiler. Nabil ve Mohamed ebeveynlerinin evinin garajında prova yapmaya başladılar ve bu provaları  Bahreyn’in ilk progresif rock grubu olmasından dolayı bir çok insanın ilgisini çekti. Ama onları ilginç kılan şey Bahreyn’in ilk progresif rock grubu olmaları ve daha sonra Orta Doğu’nun Pink Floyd ve Camel’e cevabı olarak anılmaları. Grup adını Mısır mitolojisinde ölüm tanrısı olan Osiris’ten aldı. İlk albümleri olan ve kendi isimlerini taşıyan “Osiris”in (1983) kayıt ve mix işlerini sadece üç günde tamamlayıp bitirdiler. Albüm, konserlerinde ve Bahreyn’deki müzik mağazalarında 1000, Filipinler’de ise 2000 adet olacak şekilde toplam 3000 tane kopya sattı. Sonrasında yayınladıkları albümler sırasıyla;

  • -Myth & Legends(1986)
  • -Reflection(1989)
  • -Beyond the Control Live(1991)
  • -Tales of The Divers(1985)
  • -Visions From the Past(2007)

İlk albüm, batı ile doğu müziği sentezi ve ülkemizde Sagopa Kajmer şarkılarına sample olma öneminden dolayı, bu yazıda asıl üzerinde duracağımız albüm “Osiris”. Bu albümün müzikleri Anglo-Saxon ve Arap müziği karışımından ortaya çıkmış müzikal osmoz’larla dolu. Aynı anda hem doğu hem de batı müziğini dinleyebilmenin ve bunun bu kadar iyi olabilmesinin şaşkınlığını yüzünüzde gizleyemiyorsunuz. Harika ve uzun solo bölümleri içeren şarkılarla dolu bir albüm. Sailors Of The Seas Of Fate şarkısında neredeyse 8 dakikaya uzanan sololar bulunuyor.

Gelelim Sagopa Kajmer konusuna. “Struggle to Survive” şarkısı Sagopa Kajmer’in “Sürahi” adlı şarkısında, “Paradox In A Major” ise “Kargaların Karmaşası” adlı şarkıda sample olarak kullanılmış. Bunların kullanılması grubun Türkiye’deki bilinirliğine katkı sağlamış olduğu su götürmez bir gerçek.

Kaynak: 1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
58

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here