Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

Bazı şarkıları öyle çok severiz ki farklı bir versiyonunu duyduğumuzda o yoruma alışmamız epey zor olur. Bağrımıza bastığımız şarkıları, kim söylerse söylesin, orijinalinin yerini tutmayacağını düşünerek başka kişilerden dinlemeyi reddederiz. Fakat bazı coverlar var ki, şarkının orijinali kadar başarılı olabilmiş hatta kimileri için asıl versiyonunun önüne bile geçmiştir.

Bunlardan aklımıza gelen örnekleri sizler için sıralamak istedik. Hem bir zamanlar çokça duyduğumuz şarkıları hatırlamış olmak, hem de farklı versiyonlarını dinlememiş olanlar için alternatif olması adına birkaç örneği beğeninize sunmaktayız.

1. Vanilla Sky – Umbrella (Rihanna ft. Jay-Z)

Rihanna’nın 2007 yılında çıkardığı “Umbrella” şarkısı İtalyan grup Vanilla Sky tarafından başarılı bir şekilde yeniden yorumlandı. Grubun yalnızca şarkıyı değil klibi de kendilerince yorumlayarak eğlenceli ve güzel bir iş ortaya çıkardığını belirtelim.

2. Fall Out Boy – Beat It ft. John Mayer (Michael Jackson)

Michael Jackson’ın Thriller albümünde yer alan Beat It, Amerikalı rock grubu Fall Out Boy yorumu ile 2008 yılında dinleyicilerin beğenisine sunuldu. Vokaller ve tarz aslından farklı da olsa dinlenebilecek en iyi Michael Jackson coverlarından biri olmayı başarıyor bizce.

3. Hypnogaja – Here Comes The Rain Again (Eurytmics)

Her müzikseverin bir kereliğine bile olsa çalma listesinde bulundurduğunu düşündüğümüz şarkı Here Comes The Rain Again belki de en çok bu versiyonu ile bilinir. Orijinalinden daha sert olan bu cover da en az Eurytmics yorumu kadar güzel.

4. Alien Ant Farm – Smooth Criminal (Michael Jackson)

Söz konusu “King of Pop” olunca şarkılarının birçok grup ve sanatçı tarafından yorumlanması da kaçınılmaz oluyor. ABD’li rock grubu Alien Ant Farm’ın Smooth Criminal coverı ise 2001 yılında yayınladıkları Anthology albümünde yer almaktadır.

5. New Found Glory – J’y Suis Jamais Allé (Yann Tiersen)

Amelie filminin soundtrack albümünde yer alan bu parça elbette ki Yann Tiersen sayesinde hafızalarımızda yer etti. Ancak rock versiyonunun da çok başarılı olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. Şarkının yaşattığı duyguları kaybettirmeden farklı bir tarzda bu kadar iyi bir sonuç çıkması şaşırtıcı ama gerçek. Bu parçayı bir de New Found Glory’den dinlemenizi işte bu yüzden öneririz.

6. Vanilla Sky – Just Dance (Lady Gaga)

Muzip grubumuz yalnızca “Umbrella” ile yetinmiyor, Lady Gaga’yı tanımamızı sağlayan Just Dance parçasını da kendilerine özgü yorumlarıyla bizlere sunuyor. Eğlenceli bir klip de çekmeyi ihmal etmeyen grup, cover konusunda ne kadar iyi olduklarını her seferinde kanıtlıyor.

6. Fame on Fire – Hello (Adele)

Adele’in “25” adlı albümünün çıkış parçası olan Hello, kuşkusuz günümüzde en çok dinlenen parçalardan biri. Bu şarkının da tıpkı diğerleri gibi pek çok coverı yapıldı ancak şimdilik size önerimiz Fame on Fire versiyonu.

7. Seether – Careless Whisper (George Michael)

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz ünlü müzisyen George Michael’ın efsanevi şarkısı Careless Whisper, unutulmaz parçalar listesine adını altın harflerle yazdırmayı başaran bir eserdir. Seether ise şarkıyı kendine has yorumuyla müzik dünyasına kazandırarak bu parçanın güzel bir alternatifi olmasını sağlıyor.

8. Metallica – Turn the Page (Bob Seger)

Bu şarkının Metallica’ya ait bir parça olmadığına inanmamız gerçekten çok zor. Grupla o kadar özdeşleşmiştir ki belki de Turn the Page’in orijinal bir Metallica parçası olduğunun sanılması bu yüzdendir. James’in sesiyle adeta büyülendiğimiz bu şarkıyı Bob Seger yerine Metallica’dan dinlemeyi tercih edeceğinize eminiz.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here