Kimi zaman ofiste çalışırken fonda çalan, kimi zaman yoğun geçen bir günün ardından rahatlamamıza yardımcı olan müzik türlerinden biri enstrümantaldir. Herhangi bir vokalin bulunmadığı bu müzik türünü elbette ki yalnızca böyle anlarda dinlemiyoruz.

Bazen çok sevdiğimiz şarkılar öyle güzel icra edilir ki vokalsiz versiyonunu bile bağrımıza basarız. Ve bazen de ilk dinlediğimizde bir bağ kuramadığımız, hatta yeniden dinleme isteği uyandırmayan parçalar bir virtüözün elinden çıktığında favorilerimiz arasına girer.

Serimizin bu bölümünde sizler için birbirinden başarılı enstrümantal coverlar seçtik.

1. Apocalyptica – Nothing Else Matters (Metallica)

Metallica’nın marş niteliği taşıyan efsanevi şarkısı Nothing Else Matters, yalnızca metal sevenlerden değil tüm müzikseverlerden tam not almış bir parçadır. İlk albümleri “Plays Metallica by Four Cellos” ile hayatımıza giren Finlandiyalı çello rock grubu Apocalyptica, şüphesiz Metallica coverları konusunda en başarılı isim. Nothing Else Matters’ın çello versiyonunu çok seveceğinizden eminiz.

2. The Piano Guys – Titanium (David Guetta)

Fransız DJ David Guetta’nın Sia ile düeti olan Titanium, sanatçının “Nothing but the Beat” albümünde yer alıyor. The Piano Guys ikilisi tarafından piyano ve çelloyla yapılan coverı ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

3. Simply Three – Rolling in the Deep (Adele)

Adele’in  “21” adlı ödüllere doymayan albümünün çıkış parçası olan Rolling in the Deep, ünlü sanatçılardan amatör şarkıcılara kadar pek çok kişi tarafından yorumlanan bir şarkı. Simply Three üçlüsü ise keman ve çello ile şarkının hakkını veriyor. Grubun aynı zamanda farklı popüler parçaları da başarılı şekilde yorumladığını belirtmek isteriz.

4. DSharp – Love Me Like You Do (Ellie Goulding)

2015 yapımı Fifty Shades of Grey filminin soundtracki olan şarkı, filmin popülaritesi sayesinde eminiz ki hepimizin ezberinde. Ellie Goulding’in sesi ile hayat bulan şarkının yalnızca kemanla çalınarak aynı etkiyi verebileceğini kim tahmin edebilirdi ki…

5. David Garrett – Viva La Vida (Coldplay)

Dünyanın en büyük keman virtüözlerinden biri olarak kabul edilen David Garrett için ne söylesek az kalır. Kemanla adeta aşk yaşayan bu adamı hiç duymadıysanız bile gönül rahatlığıyla listenize ekleyebilirsiniz. Coldplay’in aynı adlı albümünden yayınlanan Viva La Vida parçasını vokalsiz haliyle de biz çok sevdik.

6. 2Cellos – They Don’t Care About Us (Michael Jackson)

Michael Jackson’ın iki klibiyle de olay yaratmış olan bu şarkısı 1996 çıkışlı History albümünde yer alır. King of Pop’ın en bilinen eserlerinden biri olan parçanın çok başarılı coverları olsa da orijinalinin yeri her zaman ayrı. 2Cellos bu algıyı yıkabilecek ender gruplardan biri. Grup hakkında yorumları size bırakıyoruz.

7. Eddie van der Meer – Believer (Imagine Dragons)

“Radioactive” parçaları ile popülerliği artan ve hızlı bir yükselişe geçen ABD’li rock grubu Imagine Dragons’ı biz çok seviyoruz. Grubun son albümünde yer alan “Believer” şarkısı ise bu yılın en çok çalınan rock parçalarından biriydi. Bu şarkının yalnızca gitarla çalındığı şahane bir coverı olduğunu biliyor muydunuz? (Parmaklara dikkat!)

8. Peter Gergely – Let Her Ho (Passenger)

Listemizi başka bir gitar coverıyla sonlandırıyoruz. Passenger’ın en bilinen şarkısı “Let Her Go” gitar tınılarını bolca duyduğumuz bir parça. Genç gitarist Peter Gergely ise bu şarkıyı en güzel şekilde coverlayanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Gergely’nin diğer parçalarına da göz atmayı ihmal etmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here