Daha önce sizlere orijinallerini aratmayan farklı tarzlarda cover seçkileri sunmuştuk. Bu bölümde ise önceki mini listelerimizden çok daha ilginç bir müzik türü ile yeniden karşınızdayız; acapella.

Acapella, genel tanımıyla insan sesinin enstrüman olarak kullanıldığı bir müzik türü. Son yılların en popüler şarkılarının, dinlemesi inanılmaz keyifli olan bu türle de icra edildiğini sıklıkla görmekteyiz. Bu haftaki listemizde sizin için seçtiğimiz en başarılı acapella coverlarından bazıları yer almakta.

1. Walk off the Earth – I Knew You Were Trouble (Taylor Swift)

“I Knew You Were Trouble” Taylor Swift’in 2012’de yayınladığı Red albümünün en dikkat çekici parçası diyebiliriz. Şarkı yayınlandığı dönemde klibiyle de beğeni toplamıştı. Bu parça için yapılan en güzel coverlardan biri ise kendilerine daha önce de yer verdiğimiz Walk off the Earth grubuna ait.

2. Pentatonix – Imagine (John Lennon)

Bugün bile herkesin ezbere bildiği, dünyanın en ütopik şarkılarından biridir Imagine. Efsanevi sanatçı John Lennon, ülkelerin olmadığı bir dünya hayal etmemizi söylediğinde yıl 1971 idi. Bizim de favori acapella grubumuz olan Pentatonix, tam 46 yıl sonra bu eseri kendilerince seslendirdi.

3. Aula39 – Despacito (Luis Fonsi)

2017 yılının en çok çalınan şarkılarından biri “Despacito” oldu. Her yerde sıklıkla duyduğumuz bu şarkı, genç ve yetenekli Aula39 grubu tarafından coverlandı. Orijinali kadar uzun olmasa da dinlemekten keyif alacağınızı garanti ediyoruz.

4. Sam Tsui – Rockabye (Clean Bandit ft. Sean Paul & Anne-Marie)

Bu yıl pek çok mekanda dinlediğimiz dans parçalarından biri olan Rockabye, Sean Paul ve Anne-Marie destekli bir Clean Bandit şarkısı. Nakarat kısmını ister istemez ezberlediğimiz bu şarkının Sam Tsui yorumu da orijinali kadar hareketli. Sam Tsui, listedeki diğer örneklerin aksine tek kişilik dev kadro olarak karşımıza çıkıyor.

5. Mike Tompkins – Uptown Funk (Mark Ronson ft. Bruno Mars)

Uptown Funk, duyduğumuz an yerimizde duramadığımız, son yılların en güzel şarkılarından biri. Bruno Mars’ın muhteşem vokali ile hit olan bu parçanın klibi de bir o kadar renkli ve eğlenceliydi. Acapella konusunda son derece başarılı olan Mike Tompkins ise şarkının aslını koruyarak harikulade bir alternatif sunuyor.

6. Pentatonix – Can’t Hold Us (Macklemore & Ryan Lewis)

Amerikalı hip hop ikilisi Macklemore & Ryan Lewis’in ilk stüdyo albümü The Heist’te yer alan “Can’t Hold Us” şarkısı, ikilinin popülaritesini artırmıştı. 2013 yılında bol bol dinlediğimiz bu şarkının, Pentatonix coverı ise inanılmaz. Pentatonix’in albümlerinde coverların yanı sıra kendi parçalarının da bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

7. Voca People – Treasure (Bruno Mars)

Bruno Mars’ın 2012 yılında yayınladığı ikinci albümü Unorthodox Jukebox, birden fazla hit çıkarmayı başarmış bir albüm. Treasure şarkısı da bunların arasında yer almakta. En bilinen acapella gruplarından olan Voca People, bu şarkıyı yine beyazlar içerisinde coverlayarak 2013 yılında görücüye çıkardı.

8. VoicePlay – Chandelier (Sia)

Gerek dünyaca ünlü sanatçılara verdiği parçalarla, gerekse kendi şarkılarıyla çıtayı her daim yüksek tutan Sia’nın “Chandelier” parçasını hiç duymamış olan yoktur. Bu şarkıyı farklı bir tarzda dinlemek isteyenler için önerimiz VoicePlay yorumu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here