Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Geçtiğimiz haftalarda ilki yayınlanan yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu hafta sizlerin beğenisine sunduğumuz mini listemizde tempoyu biraz düşürdük.

Çıktığı dönemin en başarılı ya da en akılda kalıcı şarkılarını, gidilen her mekânda duymaktan bazen sıkılabiliyoruz. İşte böyle anlarda duymaktan hoşlanmadığımız şarkıları bile güzel kılan, can simidimiz “akustik” imdadımıza yetişiyor.

Sizin de dinlerken keyif alacağınızı düşündüğümüz, akustik coverlardan oluşan bu listeye birlikte göz atalım.

1. Boyce Avenue – 7 Days (Craig David)

7 Days, Craig David’in 2000 yılında yayınladığı en popüler şarkısıdır. Zamanında radyolarda da çok sık duyduğumuz bu şarkı, akustik cover duayeni diyebileceğimiz “Boyce Avenue” tarafından yorumlandı. Grup pek çok popüler şarkının akustik versiyonunu yayınlamış olup hala da yayınlamaya devam etmekte. Bunun yanı sıra kendi şarkıları da bulunan bu gruba bir şans vermenizi öneririz.

2. Walk off the Earth – Happy (Pharrell Williams)

Pharrell’in “Despicable Me 2” animasyon filmi için yaptığı Happy şarkısı, birkaç yıldır dilimizden düşmeyen parçaların başında geliyor. Bu kadar eğlenceli bir şarkı ve klibe ancak bu kadar enerjik ve güzel bir cover ile karşılık verilebilir.

3. The Fray – Heartless (Kanye West)

ABD’li rapçi Kanye West’in 2008 yılında yayınladığı “808s & Heartbreak” adlı albümünde yer alan bu şarkıyı, adlarını How to Save a Life parçası ile duyuran The Fray 2009 yılında yeniden dinleyicilerin beğenisine sundu. Şarkı o kadar güzel kaydedilmiştir ki neredeyse Kanye West’in Heartless’ı coverladığını düşünebilirsiniz.

4. Nirvana – The Man Who Sold The World (David Bowie)

Nirvana ve dolayısıyla Kurt Cobain, 90’ların şüphesiz en popüler isimleri arasındadır. Grubun, İngiliz efsane “David Bowie” parçasını da yorumladığı MTV Unplugged konseri ise hafızalara kazınan performanslardan biridir. Nirvana tarafından yorumlanan bu şarkı, tesadüf müdür bilinmez, Bowie tarafından daha sonra yeniden kaydedilerek piyasaya çıktı.

5. Ed Sheeran – Take Me To Church (Hozier)

“Shape of You” parçası ile ülkemizde de popülaritesini arttıran Ed Sheeran, gitarını eline aldığında hazırlıklı olmanız gerekiyor. Kendi şarkılarını seslendirirken ne kadar etkileniyorsak farklı sanatçılara ait şarkıları söylediğinde de bir o kadar heyecan duymamıza neden olan Sheeran’ı sizin de severek dinlediğinizden eminiz.

6. Placebo – Jackie (Sinead O’Connor)

Nothing Compares 2 U ile bir döneme damgasını vuran Sinead O’Connor’a ait “Jackie” belki de en çok Placebo ile hafızalarda yer etmiştir. Brian Molko’nun muhteşem yorumu ile şarkı adeta içimize işlemekte.

7. OneRepublic – Send My Love (Adele)

En çok coverı yapılan şarkılar listesi olsa Adele’in şarkılarını bu listede çokça görebilirsiniz. Ülkemizdeki popüleritesi Counting Stars şarkısı ile daha da pekişmiş olan OneRepublic ise Adele’in son albümünde yer alan “Send My Love” parçasını, BBC Radio 1 konuğu iken coverlamıştı.

8. Lily Allen – Somewhere Only We Know (Keane)

Brit vokallerin yarattığı duygu yoğunluğunu en çok sevenleri bilir. En sevilen Keane parçalarından olan Somewhere Only We Know, Lily Allen tarafından söylenince tarifsiz bir duygu size eşlik ediyor.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here