2005 yapımı Organize İşler, vizyona girdiği dönemde oldukça beğeni toplamış, sinemada izlenme oranı 2 milyonu aşmıştı. Uzun bir aradan sonra devam filminin çıkacağı haberini duymuş, birer birer açıklanan oyuncu kadrosundan dolayı heyecanlanmıştık.

Birçoğumuzun yakından takip ettiği Mars Group ile gişe yapımcıları arasında vuku bulan ”patlamış mısır krizi” nedeniyle 1 ay rötarla vizyona giriyor Organize İşler 2: Sazan Sarmalı. Devam filminin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenen Yılmaz Erdoğan’a Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola, Bensu Soral, Ahmet Mümtaz Taylan, Okan Çabalar ve Rıza Kocaoğlu gibi isimler eşlik etmekle birlikte ilk filmdeki kadroda bulunan Cem Yılmaz, Demet Akbağ, Tolga Çevik, Altan Erkekli ve Özgü Namal devam filminde yer almıyor.

Organize İşler 2: Sazan Sarmalı, organize çete lideri ve yufka yürekli Asım Noyan‘ın (Yılmaz Erdoğan) hikayesine 13 yılın ardından devam ediyor. Fatih’teki karargahında çetesiyle birlikte yaşamaya devam eden Asım, eski eşi Nergis‘i (Başak Köklükaya) kanserden kaybetmekle kalmıyor, hırsızlığı bırakmayı reddettiği için kızı Nazlı (Bensu Soral) ile de arası açılıyor. Tüm bunların gölgesinde Asım, işini ilerletip ”Sazan Sarmalı” adında yeni bir soygun yöntemi geliştiriyor.

İstanbul’un en büyük dolandırıcılarından biri olan Asım, işler tıkırında ilerlerken bir gün kızı Nazlı’nın çıkagelip eşini dolandırarak soyan çeteyi yakalaması için kendisinden yardım istemesiyle kolları sıvıyor.

Ayla (2017) ve Arif v 216 (2018) gibi yapımlarda da çalışmış Jean-Paul Seresin, filmin görüntü yönetmenliğini üstleniyor. Önceki filme oranla daha az olmasına rağmen İstanbul çekimleri için yine harikulade diyebiliyoruz. Çekimlerden söz etmişken filmde tansiyonu yüksek bir aksiyon sahnesinin eklenmesi de göz ardı edilmiyor. Erdoğan, bu sahne için Güney Koreli bir ekiple çalıştığını söylüyor.

Bunun haricinde Ezgi Mola’ya değinmek gerekiyor. Önceki filmde rolü ufak olan Lerzan Berrak’ı canlandıran Mola, bu filmde Asım’ın kız arkadaşı olarak karşımıza çıkıyor. Rolünün altından başarıyla kalkan Mola, izleyenleri her zamanki gibi güldürmeyi başarıyor.

Yukarıda bahsi geçen unsurların dışında maalesef elle tutulur bir artı göremiyoruz devam filminde. Özellikle Kıvanç Tatlıtuğ’un adından kadroya katıldığı günden beri sıkça söz ediliyordu. Bahis mafyası Saruhan’ı canlandıran Tatlıtuğ, şahsen güldürmekten ziyade oldukça irite edici bir portre çiziyor.

Yukarıda sözü edilen bazı büyük isimlerin de yer almaması, film için büyük bir eksiklik olarak karşımıza çıkıyor. Tabi bu isimlerin birçoğunun birinci filmde hikayelerinin bittiğini de göz ardı etmememiz gerekiyor.

Oyuncuları, soundtrackleri, kalıplaşmış replikleri ile Türk Sineması’nda önemli bir yer edinen Organize İşler’in daha az mizah seviyesi ve derinliği olan devam filmi için aynı şeyleri söylemek pek mümkün durmuyor.

Yeni Sinema Yasası

Yılmaz Erdoğan, Şahan Gökbakar ve Cem Yılmaz gibi sektörün önde gelen gişe yapımcılarıyla Türkiye’de tekeli elinde tutan dağıtımcı CVG Mars Grup arasında yakın zamanda promosyonlu bilet yüzünden anlaşmazlık yaşanmıştı.

Yaşanan bu krize, Kültür ve Turizm Bakanlığı hızlı bir reaksiyon vererek promosyonlu bilet rutinini yapımcının çıkarını gözeterek sınırlandırdı. Bunun haricinde reklam sürelerinde sınırlandırmaya gidildi. Her ne kadar bu gelişmeler olumlu olsa da 5224 sayılı ”Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasıyla Desteklenmesi Kanunu”nun 6 ve 7. maddelerinde güncellemeye gidilerek sansürün önü açıldı.

Yapılan değişikliğe göre, Sekiz üyeden oluşacak komisyon, ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmlerinin, ticari dolaşıma veya gösterime sunulmasından önce değerlendirilmesi ve sınıflandırılmasını yapacak. Uygun bulunmayan filmler, ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacak. Değerlendirmesi ve sınıflandırması yapılmamış olan sinema filmleri, festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak +18 yaş işareti ile gösterilir.”

Komisyon üyelerinin kimlerden oluşacağının ucu açık olsa da en az bir üyesinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan bir temsilci olacağı iddia edilmişti. Önümüzdeki süreçte bu komisyonun içeriğini göreceğimiz kesin.

Özetle, uzun zamandır üzerinde çalışılan yeni sinema yasası yapımcılar ile dağıtımcı arasında yaşanan gerilim sayesinde yürürlüğe girmiş oldu.