Cumartesi, Ağustos 19, 2017
İnternet çağında komplo teorilerine doyduğumuz için yenilerini duymaya açık değiliz; artık daha kolay sorguluyor, daha zor inanıyoruz. Öncesinde ABD’nin CIA ve FBI gibi organları vasıtasıyla “insan zihnini kontrol ettiği” kanısı yaygındı mesela, bugün eskisi kadar anılmayan bu düşünceyi ispatlayan videolar ise arşivcilerin araştırmaları sayesinde yeni yeni gün yüzüne çıkıyor. CIA’in “Project MK-ULTRA” adı verilen zihin kontrolü deneyleri, deneklerden Ken Kesey’in ‘hapishanedeki’ deneyimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı meşhur “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” (Guguk Kuşu) eserine öncülük etmiş mesela. “MK-ULTRA” deneylerinde, LSD’nin zihin kontrolündeki etkisini anlamak için ABD ordusundaki askerler kullanılmış. Bu tür kimyasallar üzerinde uzmanlaşmış Doktor Van Murray Sim’in açtığı klinikte de bahsi geçen deneyler devam etmiş. Meslektaşlarının deyimiyle “Dr. Strangelove gibi bir lider; manipülatif, kinci, ahlaki değerleri kısıtlı, oldukça tutarsız, ve hayatını kimyasal silah araştırmalarına adamış” biriymiş.

Bu tür kimyasal maddeleri kendi üzerinde de deneyen Sim (‘sentetik marijuana‘yı kullanan ilk kişi olduğu biliniyor) ordudan seçilen gönüllüler üzerinde yapılan LSD deneylerinde, maddelerin insanlardaki itaat güdüsü üzerinde yaratacağı etkiyi test ediyor. Etki altındaki Amerikan ordusunun yer aldığı yukarıdaki görüntülerde, anlatıcının deyimiyle, askerler “anında ve sorgulamadan itaat ediyorlar”, bölükten kahkaha sesleri eksik olmuyor; hatta bir asker başladıktan beş dakika sonra depresyon belirtileri gösterdiği için testten ayrılıyor. Birkaç dakikanın sonunda askerler emirlere uymamaya başlıyor, sonrası “kaos”. Videoyu izleyen biri için sakinleşmiş askerler ‘kaos’tan oldukça uzak görünebilir, fakat emirlere uymamaları deneyin sonlandırılması için yeterli bir sebep. Benzer deneyler İngiliz askerleri üzerinde de yapılmış, sonuçlar pek farklı değil:

Bu deneyler Amerikan ordusu için çok pahalı bulunduğundan kısa sürede sonlandırılmış. Bazı Nazi bilim adamlarının Amerika’ya götürülüp çalıştırılmasıyla başlatılan Operation Paperclip gibi projelerin yaygınlaştığı dönemde, istihbarat sentetik uyuşturucuların insan zihni üzerindeki etkilerine kafa yormuş, elimizde kalanlar ise yukarıdaki videolar ile bazı komplo teorileri. Gizli yapılan deneyleri de mübah gören bilim adamları, devlet desteğiyle bu projeleri denizaşırı Avrupa ülkelerinde de denemişler, bu deneklerin kimlikleri ise hala belli değil. Büyük ölçüde ters tepen deneyler 70’lerin başlarında sonlandırıldığında, geride depresyonla boğuşan onlarca tanık bırakmış. Sentetik maddeleri deneyen sanatçılar ise “psychedelic” akımını yaratmış, müzikte, edebiyatta, resimde ve sinemada yeni anlayışların gelişmesinde öncü olmuşlar.

Kaynak: 1.

2 Comments

Pingback: Ordular Üzerinde Yapılan İlginç LSD Deneyleri - GaleriHaber.com - Türkiyenin Haber Galerisi

    gebertici ismail 16 Haziran 2017 at 19:06

    Kaynak gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Leave a Comment

POPÜLER YAZILAR

Game of Thrones’un “Gece Nöbetçileri” IKEA’dan Giyiniyor!
Türk Balesinin Zarif Kurucusu Ninette De Valois
Tüketim Anlayışımızı Yüzümüze Çarpan 20 İllüstrasyon
Filmlerinden Efsane Sahnelerle Edward Norton
Hayali Dünyalara Yeni Bir Geçit
Romantik Piyanist ve Ünlü Besteci Sergei Rachmaninoff
Dünya Tarihinden Çarpıcı Anların Fotoğrafları
Mısır’ın 4. Piramidi: Ümmü Gülsüm
Her Biri Ayrı Hikayeye Sahip 15 Fotoğraf
Mindhunter’ın Yayın Tarihi Açıklandı
Ünlü Eserleri Yumurta Kabuklarına İşleyen Sanatçı: Süreyya Noyan
Düzenin İronik Ölümsüz Senaryosu ve Brecht
Ruhumuzun Melankolik Blues Gitaristi: Yavuz Çetin
Moonlight: 3 Dönem Tek Yüz
Lana Geri Döndü: Bir Arzu Nesnesi Olarak Lust For Life
September Kimdir?

September Kimdir?

14 Ağustos 2017
Sewp: Seksi ve Ölümcül Dövmeler
19. Yüzyılda Akıllara Takılan Soru: 2000’lerde Neler Olacak?
Loving Vincent Filminden Taze Fragman
13 Ağustos 1997: South Park Yayına Başladı
Film, Dizi ve Oyun Dünyasının En Güçlü Silahlarını Yapan Demirciler
Asi ve Özgür: Şebnem Ferah
Son Zamanların En İyi Dizisi The Handmaid’s Tale İzlemek İçin 5 Sebep
Son Zamanların En Havalı Film Müzikleri
Sanatçı Tatsuya Tanaka’dan Minyatür Fotoğraf Projesi
Ciddi Miktarda Spoiler İçeren Game Of Thrones 7. Sezonun Sızan Senaryosu
Will.i.am ve Nicole Scherzinger Louvre Müzesi’ndeki Klibini İzleyin
Hannibal Geri Dönüyor!
21 Maddede Bilinmeyenleri İle Robin Williams
Fotoğraf Sanatına Damgasını Vurmuş 11 Fotoğrafçı