Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
5

İnternet çağında komplo teorilerine doyduğumuz için yenilerini duymaya açık değiliz; artık daha kolay sorguluyor, daha zor inanıyoruz. Öncesinde ABD’nin CIA ve FBI gibi organları vasıtasıyla “insan zihnini kontrol ettiği” kanısı yaygındı mesela, bugün eskisi kadar anılmayan bu düşünceyi ispatlayan videolar ise arşivcilerin araştırmaları sayesinde yeni yeni gün yüzüne çıkıyor. CIA’in “Project MK-ULTRA” adı verilen zihin kontrolü deneyleri, deneklerden Ken Kesey’in ‘hapishanedeki’ deneyimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı meşhur “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” (Guguk Kuşu) eserine öncülük etmiş mesela. “MK-ULTRA” deneylerinde, LSD’nin zihin kontrolündeki etkisini anlamak için ABD ordusundaki askerler kullanılmış. Bu tür kimyasallar üzerinde uzmanlaşmış Doktor Van Murray Sim’in açtığı klinikte de bahsi geçen deneyler devam etmiş. Meslektaşlarının deyimiyle “Dr. Strangelove gibi bir lider; manipülatif, kinci, ahlaki değerleri kısıtlı, oldukça tutarsız, ve hayatını kimyasal silah araştırmalarına adamış” biriymiş.

Bu tür kimyasal maddeleri kendi üzerinde de deneyen Sim (‘sentetik marijuana‘yı kullanan ilk kişi olduğu biliniyor) ordudan seçilen gönüllüler üzerinde yapılan LSD deneylerinde, maddelerin insanlardaki itaat güdüsü üzerinde yaratacağı etkiyi test ediyor. Etki altındaki Amerikan ordusunun yer aldığı yukarıdaki görüntülerde, anlatıcının deyimiyle, askerler “anında ve sorgulamadan itaat ediyorlar”, bölükten kahkaha sesleri eksik olmuyor; hatta bir asker başladıktan beş dakika sonra depresyon belirtileri gösterdiği için testten ayrılıyor. Birkaç dakikanın sonunda askerler emirlere uymamaya başlıyor, sonrası “kaos”. Videoyu izleyen biri için sakinleşmiş askerler ‘kaos’tan oldukça uzak görünebilir, fakat emirlere uymamaları deneyin sonlandırılması için yeterli bir sebep. Benzer deneyler İngiliz askerleri üzerinde de yapılmış, sonuçlar pek farklı değil:

Bu deneyler Amerikan ordusu için çok pahalı bulunduğundan kısa sürede sonlandırılmış. Bazı Nazi bilim adamlarının Amerika’ya götürülüp çalıştırılmasıyla başlatılan Operation Paperclip gibi projelerin yaygınlaştığı dönemde, istihbarat sentetik uyuşturucuların insan zihni üzerindeki etkilerine kafa yormuş, elimizde kalanlar ise yukarıdaki videolar ile bazı komplo teorileri. Gizli yapılan deneyleri de mübah gören bilim adamları, devlet desteğiyle bu projeleri denizaşırı Avrupa ülkelerinde de denemişler, bu deneklerin kimlikleri ise hala belli değil. Büyük ölçüde ters tepen deneyler 70’lerin başlarında sonlandırıldığında, geride depresyonla boğuşan onlarca tanık bırakmış. Sentetik maddeleri deneyen sanatçılar ise “psychedelic” akımını yaratmış, müzikte, edebiyatta, resimde ve sinemada yeni anlayışların gelişmesinde öncü olmuşlar.

Kaynak: 1.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here