Yukarıda gördüğümüz görsel muhtemelen hepimizin bildiği bir optik yanılsama. Resme baktığınızda, bir ördek mi yoksa bir tavşan mı görüyorsunuz?

Birisi  herhangi bir seçimini söylediği anda, beyniniz onu benimseme eğilimindedir. Yine de, aynı görüntü yan yana gösterildiğinde, beynimizin aynı anda hem bir ördek hem de bir tavşan görmesi çok zordur.

Yine de birisi “tavşan yiyen bir ördek” hayal ettiğinde, beyniniz birdenbire hem ördek hem de tavşanı bir araya getirebilir.

“Beynimizin görüş algısını çeşitlilik dağıtır ve görüntüleri birbirine bağlama durumu dikkate alındığı zaman büyük resmi görebilirsiniz.” olarak açıklayan Kyle Mathewson’ un bu ifadesi bu bağlamda doğruluk kazanıyor.

Araştırmayla ilgili bir başka ilginç nokta da, katılımcıların görüntüleri belirli bir şekilde görüntülemelerini istemek için kullanılan metindir.

Mathewson, insanların hem tavşanı hem de ördeği aynı anda görüp göremeyeceği üzerinde etkili olup olmayacağını görmek için farklı cümleleri denedi. Ancak “ördek tavşanları yiyor” diyenlerin bunu yapabilmesinde başarılı olurken, “bir tavşanın yanında bir ördek hayal et” gibi daha basit ve daha az anlamlı bir ifade başarılı olamadı.

Mathewson, daha basit, daha nötr bir ifadenin katılımcıların her iki hayvanı aynı anda görmelerine yardımcı olamayacağını düşünüyor, çünkü hangi resmin ördek olması gerektiği ve hangisinin tavşan olması gerektiği ile ilgili bir işaret yok. Beynin, yapacağı seçimi bilmek ve sahneleri ayırması için bir istemciye ihtiyacı vardır.

Bu, gündelik hayatlarımızla ilgili olarak oldukça alakasız gibi görünse de, arkasındaki psikolojinin bizim için bazı etkileri de mevcut.

Mathewson, “Bu çalışma aynı zamanda beynin bilgiyi sadece birkaç kelimeyle veya bir görüntüyle yorumlama şeklini kontrol edebileceğimizi gösteriyor” diye devam ediyor . “Hepimiz bir haber okuduğumuzda buna dikkat etmeliyiz. Bilgileri genellikle görmek istediğimiz şekilde yorumluyor ve anlıyoruz. ” yorumunda bulunuyor.

Peki siz, yukarıdaki görselde nasıl bir görüntü ve hikaye görüyorsunuz?

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here