Opeth 27 Eylül’de yayımlanacak olan 13. stüdyo albümü In Cauda Venenum’dan tadımlık şarkılar paylaşmaya devam ediyor. Albümü daha şimdiden özel kılan detay ise şarkıların hem İngilizce hem de İsveççe versiyonlarını dinleyebilecek olmamız. İkinci single Svekets Prins (Dignity) geçtiğimiz gün itibarı ile dijital platformlardaki yerini aldı. Dignity, ilk single Hand in Heart ile kıyaslandığında ve kontrastı yüksek sound’u göz önünde bulundurulduğunda bizlere daha Opeth dakikalar vaat ediyor.

Bu çok dilli albümün mimarlarından Mikael Akerfeldt albüm sürecini şu sözlerle özetliyor: “Bizden dünyayı fethetmemizi beklemiyorum. Artık 45 yaşındayız ve bu bizim 13. albümümüz olacak. Zaman geçtikçe Opeth bizim için daha çok şey ifade etmeye başladı. Bir anlamda bu, müziğimizi ve kaydımızı daha saf bir hale getiriyor. Popülerliğin bir sonraki aşamasından ziyade yaratıcılığın bir sonraki aşamasına erişmeye çalışıyoruz.”

“Kayıtlar ilk olarak İsveççe yapıldı. Fakat bir noktada dinleyicilerin tepkisi hakkında endişe duymaya başladım. Bana kalırsa şarkıların asıl ve en önemli versiyonları İsveççe olanlar. Dinleyicilerin asıl versiyonları dinlemelerini daha çok isterim. Yine de seçimi onlara bırakmakta fayda var.”

Akerfeldt’e kulak veriyor ve şarkının önce orijinalini…

…sonra da İngilizce dilinde kaydedilmiş halini dinliyoruz.

Bizce de Opeth’i kendi dilinde dinlemek bir tık daha keyifli şimdilik.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here