1922 yılında New York’ta doğan, tarihteki en önemli çizgi roman yazarlarından biri olan Stan Lee, “Örümcek Adam, Demir Adam, Hulk, Daredevil, Fantastik Dörtlü” gibi birçok süper kahramanın yaratıcısı ve Marvel’ın babası olarak da bilinir.

Günümüzde sinema sektörünün büyük bir kısmını kaplayan, neredeyse her an vizyonda bir tane bulabildiğimiz, bütçeleri ve yarattıkları etkiyle dev yapımlar olan süper kahraman filmleri arasında, “Marvel Cinematic Universe”te olanların her birinde onun cameolarına denk geliyoruz. MCU’nun bugünlere gelebilmesinin, yarattığı karakterlerin tüm dünyaca sevilmesinin ve milyonlarca insanı etkilemesinin ana kaynağı olduğundan, kendisine saygı sunmak amacıyla filmlerin cameolarında sürekli görünür. Zamanla gelenekleşen bu olay, artık izleyicilerin film izlerken Stan Lee’yi gördüğünde yüzünde anlık bir gülümsemeyle tepki vermesine ve heyecanlanmasına sebep olur.

İlk olarak 1989 yapımı “The Trial of the Incredible Hulk” filminde bir jüri üyesi olarak bize görünür.

David Banner’ın kafasında kurduğu bir hayali duruşmadır bu.

2000 yılındaki ilk Marvel Sinematik cameosu, “X-Men”de sudan çıkan Senatör Kelly’ye ağzı açık bir biçimde bakan sosisli satıcısıdır.

2002 yılındaki Spiderman’de Yeşil Cin’in sebep olduğu patlamadan küçük bir kız çocuğunu korurken karşımıza çıkar.

Bu sefer kendisi bir kahramanlık yapar!

2003’teki Daredevil’da yolda gazete okuyan dikkatsiz bir yayadır.

Matt Murdock tarafından gelen otobüse çarpmaması için durdurulur. Kendi yarattığı kahraman tarafından kurtarılmak, bugünlerde çok görebileceğiniz bir şey değil.

2003’teki Hulk filminde, Hulk’ın eski filminde oynayan aktör Lou Ferrigno ile birlikte güvenlik görevlileri olarak karşımıza çıkar.

Güvenliğin azlığından şikayet ederek ilk defa cameosunda konuşur.

2004’te çekilen Oscar ödüllü Spider-Man 2’de, Örümcek Adam ve Dr. Octopus’un bina tepesindeki savaşından aşağı düşen bir beton parçasının hedefi olan kadını çekip kurtarır!

Fantastik Dörtlü’nün 2005 yapımında, çizgi romanlarında da yarattığı bir karakter olan postacı Willie Lumpkin’i canlandırır. Fantastik Dörtlü’yü binaya girdiklerinde karşılar ve postalarını verir.

X-Men: The Last Stand’de, Jean Grey telekinezi güçlerini gösterirken bundan etkilenen ve bahçesini sulamakta olan bir vatandaştır.

2007’deki Fantastic Four: “Rise of the Silver Surfer”da Stan Lee olduğunu iddia edip, düğün listesinde olduğunu söyleyen, düğüne kaçak girmek isteyen adamdır. Kapıdan “İyi denemeydi.” denilerek geri çevrilir.

“Bizim düğünümüze Stan Lee geldi, almadık.”

2007’de Spider-Man 3 filminde Peter Parker’ın yanındadır. Yaklaşık 10 saniye sürse de bize yarattığı karakterle arasında kurduğu “Baba-Oğul” ilişkisini gösterir.

 

Iron Man’in ilk filminde Tony Stark, onu Playboy’un sahibi Hugh Hefner sanarak selam verir.

The Incredible Hulk’ta dolaptan Banner’ın kanının karıştığı içeceği çıkarıp içer.

Iron Man 2’de Tony Stark bu sefer de onu ABD’li radyo sunucusu Larry King ile karıştırır.

Thor’da, meşhur çekiç Mjölnir’i arabaya zincirle bağlayıp çekmeye çalışan hevesli yaşlı bir amcadır.

Anlaşılan çekice sen de layık değilsin Lee.

2011 yılında “Kaptan Amerika: İlk Yenilmez” filminde Birinci Dünya Savaşı’na katılan bir komutanı canlandırır.

2012’de vizyona giren Yenilmezler yapımında,  satranç oynayan birisi olarak haberlere çıkar. “New York’ta süper kahramanlar mı? Hadi oradan!” der.

Yenilmezler gerçekten tam kadroymuş.

Yenilmezler’deki ikinci kameosunda garson kızla konuşan Kaptan Amerika’ya “Aptallaşma, numarasını al” diye küçük bir tavsiye verir.

“The Amazing Spider-Man”de arkasında olan savaştan bihaber, klasik müzik dinleyen bir kütüphanecidir. Arkadan ona fırlayan bir masayı Örümcek Adam tutar, kurtarıldığının farkında değildir.

Iron Man 3’te güzellik yarışmasında puan veren hevesli bir seyircidir.

Fazlasıyla heveslidir.

Thor: The Dark World’de bir akıl hastanesi sakinini canlandırır.

Kaptan Amerika: Kış Askeri’nde bir güvenlik görevlisidir.

Kostümün çalındığını görünce kovulacağı için çok üzülür, emekliliğe az kalmıştı.

2014’teki Guradians of the Galaxy’de genç bir kadınla flörtleşirken radara yakalanır.

2015 yapımı Ant-Man’de Luis’in anlattığı gereksiz uzunluktaki hikayesinde çok kısa bir anlığına görünür.

2016’daki Deadpool’da striptiz kulübünde, yine en çapkın hallerinden birindedir.

Captain Amerika: Civil War’da bir kargo görevlisi olarak görünür. Tony Stark’ın ismini karıştırarak Tony Stank der.

2016 yapımı Doctor Strange’de yine yanında olan savaşın farkında olmayıp başka bir işle meşgul olan tipik komedi unsuru insanı oynar.

Bu taktik biraz eskimedi mi?

Bir animasyon filmi olan ve Marvel Sinematik Evrenine dahil olmayan “Big Hero 6″te ise yine bir cameosu vardır. Bütün izleyenlerin bir anlık duraksamasına sebep olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here