Natüralizm akımı denilince akla elbette tüm ünlü eserleri ile Émile Zola gelir. 19. yy’da yaşayan ve ortaya çıkardığı akımlar ile günümüzde de adından sıkça söz ettiren Émile Zola, 2 Nisan 1840 yılında Paris, Fransa’da doğmuştur. İtalyan asıllı mühendis babasını küçük yaşlarda kaybetmesiyle derinden etkilenen Zola yaşadığı hüsran sonucu eğitim ve öğretim hayatında istediği başarıyı elde edememiştir.

22 yaşına kadar yaşadığı Paris’te bir kitabevinde çalışmaya başlamasıyla ünlü yazarın hayatı bir anda değişti. 1862–1864 yılları arasında Hachette Kitabevi’nde çalıştı. 1864 tarihinde ilk hikayeleri basıldı. Figaro gazetesine makale göndermeye başladı ve “Les Mysteres de Marseille” isimli romanı Marsilya’da büyük ilgi gördü.

1866 sonrasında gazete yazarlığına başladı, ilk romanlarını yazdı. Figaro Gazetesine makale vermeye başladı.

Edebiyat ve sanat alanında yazdığı Natüralizmin gerçek ilkelerini açıklayan “Thérèse Raquin” adlı ünlü romanıyla kısa sürede tanındı.

Zola’nın edebiyat dışında adını sıkça söz ettirdiği bir başka konu ise Dreyfus Davasıdır. Yahudi olması nedeniyle Fransız ordusu tarafından yargılanan yüzbaşı Dreyfus‘u yargıya rağmen savunduğu için tüm tepkileri üzerine toplamıştır. Bu baskılara dayanamayıp Londra’ya giden Zola, davada istediği sonucu aldıktan sonra tekrar Fransa’ya dönmüştür.

DREYFUS Alfred

Emile Zola, 29 Eylül 1902 tarihinde Fransa, Paris’te kaldığı otelin yatak odasında duman zehirlenmesinden 62 yaşında ölmüştür.

Sayısız eser bırakan ve birçok akımı etkisi altına alan Zola, günümüzde hala birçok konuda ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

Yazar Emile Zola 1899’da çocukları Jacques ve Denise’le birlikte
Yazar Emile Zola 1899’da çocukları Jacques ve Denise’le birlikte

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here