Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

Robert Schumann (1810-1856), Almanya‘nın Saksonya bölgesindeki Zwickau kasabasında dünyaya geldi. Bir kitabevi sahibi olan babası sayesinde edebiyata yönelmiş olan Robert Schumann‘ın yirmili yaşlarına kadar aklında müzisyen olmaya dair bir fikri yoktu. 1828 yılında Leipzig Üniversitesi‘nde Hukuk öğrenimine başladı. Burada sürdürdüğü hukuk ve felsefe çalışmalarına 2 yılın ardından son vererek 1830 yılında piyanist olmaya karar verdi. Ardından Leipzig‘de Friedrich Wieck‘ten dersler almaya başlamıştı. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde almış olduğu dersleri de arkasına alarak bulunduğu aşamayı geçip bir an evvel virtüoz olmak isteyen Schumann, piyano derslerinin yanında aynı zamanda kompozisyon, besteleme dersleri de alıyordu.

Robert Schumann kendini yetiştirdiği bu zamanlarda, parmaklarını güçlendirmek için çeşitli egzersizler arayışına düşmüştü. Sağ elin dördüncü parmağını (Kalbe giden parmaktır, hareket kabiliyeti çok sınırlıdır.) bir ilmik bağlayarak öteki parmaklarını çalıştırmak için yarattığı egzersiz elinin sakatlanmasına yol açtı. Bu olaydan sonra piyano virtüozu olma isteğinden vazgeçerek kendini besteciliğe ve müzik yazarlığına adadı.

Schumann‘ın ilk yapıtı 1830 yılında yazmış olduğu Op.1 Abegg Çeşitlemeleri’dir. Bestecinin fantezi dünyasını apaçık ortaya seren bu yapıt, o dönemlerde Schumann‘ın ilişkisi olan Meta Abegg adlı bir kadının soyadında bulunan harflerin ulusal nota sisteminde A(la), B(si), E(mi), G(sol) ve tekrardan G(sol) seslerinden oluşan motifin yinelenmesiyle yazılmıştır. Kendisinin piyano için yazmış olduğu 2. yapıtı Op.2 Papillons (Kelebek) ve Op.3 Niccolo Paganini’nin bir caprice’i üzerine yaptığı çalışma, besteciliğini ve kendine has olan kişiliğini gösterdiği yapıtlarıdır.

Robert Schumann 1834 yılında öğretmeni Wieck, L.Schunke ve J.Knorr ile Müziğin Yeni Dergisi’ni kurdu derginin yayınları 1845 yılına kadar devam etti. Çıkarılan bu dergide müziğin geldiği konum ve sorunları dile getirdi. J.S.Bach‘ın önemine ve barok döneme dikkat çekilmek istedi. O günlerde yeni yeni yetişmekte olan genç bestecilerin gösterişçi ama bir o kadar da sığ müziklerini sık sık eleştirdi. Yeni yeni yayınlanan ilk sayılarda Friedrich Chopin‘i daha sonraki zamanlarda Johannes Brahms‘ı dünya sahnesine Robert Schumann çıkardı.

Derginin yayımlandığı zamanlarda öğretmeni Wieck ile samimi olan Schumann, Wieck‘in kızı olan Clara ile yakın ilişkiler kurdu. Çok geçmeden Clara ile evlenmek istediğini Wieck‘e ifade etti. Buna karşıt olarak Wieck kızının sosyal statüsü daha yüksek biri ile evlenmesini istiyordu lakin her şeye rağmen Schumann ile Clara 5 yıl sonra evlendiler.

Robert ve Clara Schumann

Evlendikten sonra Schumann, yazmış olduğu Liedlerini (şarkı) Clara‘ya adamıştır. Clara‘ya olan sevgisi onu lied sanatına itmiştir. Yazmış olduğu liedler, bir süre sonra bir araya getirilmiştir. 1841 yılında orkestra parçaları ve dörtlüler yazmıştır. Schumann, 1844 yılında Dresden‘e yerleşip özel dersler vererek geçimini sağlamaya çalışmıştır. 1845 yılında ruhsal sağlığının eskiden beri getirmiş olduğu etkiler çoğalmış, yaşadığı bu durumdan kurtulmak için kendini tamamen kapatıp bestelemeye yönelen sanatçı, 2.Senfoni ve Genoveva operasını yazmıştır. 1848 yılında ortaya çıkan devrim ile yaşadığı yerden ayrılarak Düsseldorf‘a yerleşmiş ve bu şehrin müzik yönetmenliğine atanmıştır. 1854 yılında yaşadığı depresyondan ve bilinç kaybından görevi bırakmak zorunda kalmıştır. Görevi bıraktıktan hemen sonra geçirdiği kriz sonrasında kendini Ren nehrine atan besteci, kurtarıldıktan hemen sonra bir akıl hastanesine yatırılmıştır. Hastanede kaldığı 2 yılın ardından 29 Temmuz 1856 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Kaynak: Ahmet Say-Müzik tarihi

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here