Marie Curie ismini -umuyoruz ki- çoğumuz biliyordur. Aynı zamanda birçoğumuz için “kadın bilim insanı” dendiğinde akla gelen tek isim de Curie’dir. Bilime meraklı, bilim insanlarının hayatlarını araştırmaktan keyif alan çok sayıda genç, Pasteur’den Newton’a onlarca kişiyi yakından tanır. Ancak dönemin İngiltere kralının yanında gök bilimci olarak çalışıp çok sayıda gök cismini keşfeden Caroline Herschel maalesef pek tanınmamaktadır. Kardeşi William ile beraber bilinen yıldız kümesi sayısını 100’den 2500’e çıkaran Herschel’in dışında, hak ettiği tanınırlığa ulaşamamış bir diğer bilim insanı da Emmy Noether.

Almanya’da yaşadığı yıllarda yahudi, barış yanlısı ve sosyal demokrat bir kadın bilim insanı olarak ayrımcılığa maruz kalan Noether, bilim dünyasına yaptığı katkılara rağmen adını duyuramamış isimlerden biri. Noether ve Herschel’in üzerinden uzun yıllar geçti fakat “Teorik Fizik Çevre Enstitüsü”nden (Perimeter Institute of Theoretical Physics) Eamon O’Flynn’e göre “daha yapılacak çok şey var”. “Bu konuda pozitif yönde değişiklikler yapmanın en önemli yollarından biri, kadınların bilim dünyasına yaptığı katkıları kabul etmek” diyen O’Flynn, bu yüzden enstitü ile birlikte kadın bilim insanlarının onurlandırılmasını amaçlayan bir poster serisinin yapılmasına önayak olmuş. Sınıflarda, fizik departmanlarında ve ofislerde kullanılacak posterler, pop-art tarzıyla tasarlanmış olup bilimle sanatı şık bir şekilde harmanlıyor.

Posterlerde yer alan diğer isimler arasında Marie Curie, bilgisayar biliminin öncülerinden Ada Lovelace, astronom Annie Jump Cannon ve ilk kadın fizikçi kabul edilen Chien-Shiung Wu da var ve basılabilecek yüksek çözünürlüklü versiyonları kurumun internet sitesinde yer alıyor. Kısa bir form doldurduktan sonra olası bir farkındalığı sanat aracılığıyla yaratabileceğiniz bu posterlere siz de ulaşabilirsiniz.

Kaynak: 1.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here